Honnan lehet tudni, hogy egy adott anyag a másikkal reakcióba lép-e, elegyedik vele vagy épp oldódik? És hogyan vezetem le mindezt?
Arra lennék kiváncsi, hogy van-e erre valami általános igazság/praktika, aminek a segítségével meg lehet ezeket állapítani.
Pl a múltkor kaptunk olyan feladatot, hogy az adott anyagok melyike elegyedik a vízzel, melyik oldódik benne és melyik lép reakcióba vele, és amelyikhez tudunk, írjunk egyenletet is.
A hasonló hasonlót old-elvet tudom, de ehhez meg nem kell egyenletet írni, nem igaz?
Vagy pl sokszor olvasom, hogy xy anyag kos mértékben oldódik a vízben, mert reakcióba lép vele. Ezt hogyan tudom megállapítani, ha egyébként nem ismerem annyira az anyagot mondjuk, hogy ezt csak úgy tudjam róla?
Úgy általánosabban is, honnan tudhatom, hogy mi keletkezik egy adott reakció során? Néha egyértelmű, ha az ionok alapján rendezem pl, de néha meg nem, pl Cl2 + H2O = HCl + HOCl, de ha ezt nem tudnám, simán írnám azt mondjuk, hogy Cl2 + 2H2O = 2HCl + O2
Nagyon megköszönném, ha valaki ezt el tudná magyarázni! :)
A kémiai reakciók atomi szinten játszódnak, a kvantumfizikától kell elindulni ha le akarod vezetni, hogy mi történik.
A modellek gyakran nagyon nagy közelítéseket használnak, így a válaszban is nagy a hibalehetőség. Ha jobb modelleket akarsz használni, akkor nem tudsz analitikusan számolni, csak numerikusan tudod szimulálni.
Ha ezeket nem akarod megcsinálni, akkor a válasz nem, nincs általános módszer.
Ugyanakkor az anyagokat lehet csoportosítani a tulajdonságaik szerint. A különféle sók pl jellemzően oldódnak a vízben, az alkáli fémek reakcióba lépnek vele.
(A felírt egyenletedben nem azonos a H atomok száma a két oldalon)
"Ezt hogyan tudom megállapítani, ha egyébként nem ismerem annyira az anyagot"
Hát, ha nem ismered az anyagot, akkor mégis hogy a túróba szeretnél megállapításokat tenni???
Olyat szeretnél a kémiában, amin a bűnüldözésben kikacagnál. Hogy egy baleset után ne helyszíneljünk, ne vizsgáljunk meg minden nyomot, ne zacskózzunk be néhány szétszóródott darabot, ne csináljunk fényképeket - mert Abrakadabra bácsi távolbalátó-időutazó majd tanúskodik a bíróságon és majd az alapján fognak ítélkezni a baleset résztvevői közt. Így gondolod?
Vagy konkrét ismeretek nélkül, hogyan gondolod, hogy véleményt mondasz?
Az amire kérdezel, az több hónapnyi tananyag kémiából. Azt előbb meg kell érteni, aztán megtanulni, aztán alkalmazni megtanulni. Aztán gyakorolni.
És utána menni fog! [Sajnos nincsenek trükkök... :-) ]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!