Tudtok érdekes kiselőadás témákat?
Minden kiselőadás témája -ha kellő mélységben kidolgozott- érdekes.
A hallgatóságtól, összetételétől függ, hogy érdekli-e őket a téma.
A társaidat te ismered, figyelembe kell venni, ha a kidolgozás fordulatos, akkor érdekes lehet ez a téma is.
Bármilyen témét választasz is, úgy kell kidolgoznod és előadnod, hogy figyelmét lekössék a hallgatóknak.
Kérdőív kitöltést azt nagyon nem javaslom!
Csernobilt se, mert bár évforduló van meg minden, ebben a témában nagyon nem lehet újat alkotni.
A helyedben azt nézném meg, hogy milyen Nobel díjakat adtak orvosi/kémiai kategóriákban az utóbbi 1-2 évben, kiválasztani egyet és azt elmondani, hogy mit jelent az a dolog és miért fontos. Vagy esetleg valami felkapottabb témát, mint a CRSIPR vagy ilyesmi.
Hogy mondjam... Az Esemény egy közepes, egész jó színészi játékot felvonultató film, de tudományos oldalról megközelítve...
Khmmm... Kicsit nem realisztikus.
Konkrétan semmi olyan folyamatot nem ismerek, ami ilyen direkt módon vezetne öngyilkossághoz, pláne nem bármilyen fafajta által termelt légnemű anyagot (a filmben azt hiszem neurotoxin néven nevezik, ami marhaság, mert az idegmérgek baromira nem ilyen jellegű viselkedésváltozást okoznak, sokkal inkább valamilyen központ megbánulását, ezzel halált okozva).
Biológiában számtalan érdekes téma van.
Ha semmi megkötés nincs, akkor öt teljesen különböző témát ajánlok, remélem ennyi már ad némi kiinduló pontot a sajátjaidon felül:
- GMO: Tények és tévhitek.
Kb mindenki hallhat középsulis évei végére a GMO-ról, legalább a reklámokból, meg szenzációhajhász magazinok oldaláról.
Elmondhatod hogy mi is a szó jelentése. Mi számít GMO-nak, mi nem. Milyen eljárással készül egy GM élőlény?
A gyógyszeriparban kitérhetsz az E. coli genetikailag módosított törzsére, mely emberi inzulint állít elő, ezzel cukorbetegek millióit segítve.
De kitérhetsz az aranyrizs vitamin tartalmára is, és hogy még mindig sajnálatos módon jogi ellenállásba ütközik a termesztése.
Fontos: Ezt a témát csak akkor válaszd, ha ismered a genetika alapjait, és az osztály is vette már.
- Phineas Gage esete. Ez a személy egy vasúti építőmunkás volt, aki egy balesetben súlyosan megsérült. A szemgödör alatt egy robbanásban felgyorsult vasdarab lépett be az arckoponyájába, majd körülbelül a homlok és fejtető találkozásánál repült ki.
Túlélte, de egy olyan agyterülete sérült a balesetben, ami megváltoztatta a személyiségét.
Itt kitérhetnél arra hogy az agy mely részei miért felelősek jelenlegi ismereteink szerint. A középagyhoz mely alterületek tartoznak. Mi a limbikus rendszer, mi az egykéreg, a homloklebeny feladata.
Fontos: Ezt a témát akkor válaszd ha van energiád és kedved komolyan átnyálazni az idegrendszer témakört.
- a szervezet homeosztázisa, és a lúgosítás hazugság.
Nagyon elterjedt a köztudatban az úgynevezett lúgosító kúra, lúgosító diéta.
Nagyon sokakat át is vágnak ezzel, mondván a szervezet pH-ját el lehet tolni savas vagy épp lúgos irányba.
Egy nagyon hasznos kiselőadás lehetne, hogy elmondod ez miért nem lehetséges.
A szervezet egy borzalmasan precíz -tól -tólig tartományban működik jól. Szabályozni kell a vér pH-ját, az összes testfolyadék pH-ját, a sók koncentrációját, a vízháztartást. Ezt a szomatoneuronális, és a neuroendokrin rendszer együttesen végzi bonyolult visszacsatolási módokon.
A vér pH-ját megemlítheted, és mivel járna az, ha valóban lehetséges lenne eltolni egyik-vagy másik irányba. (ha pl savassá válna, az nagyon gyorsan úgynevezett acidózishoz vezetne. Ez pl cukorbetegeknél, de valamilyen légzési, oxigénfelvételi zavarból is adódhat).
Fontos, hogy ennél a témánál csak hiteles forrásokat olvass, ilyen a magyar és angol Wikipédia, a Webbeteg, a Házipatika. Utóbbi kettőt legalábbis megbízhatónak ismerem.
- A globális klímaváltozás hatásai a magyar élővilágra.
Vannak olyan előrejelzések, melyek azt a képet támasztják alá, hogy 2050-re a mai Alföld sokkal inkább lesz száraz sztyeppe, mint a jelenlegi homoki gyeptársulásokkal, és homoki tölgyesekkel szabdalt táj.
Emellett a nagyobb vízigényű erdők, mint mondjuk a bükkösök akár teljesen el is tűnhetnek az Északi-Középhegységből, helyüket tölgyesek veszik át.
Bükkösök legfeljebb az Alpokalja közelében maradhatnak meg.
Az évi átlaghőmérséklet sokkal melegebb lesz, a csapadék időbeli eloszlása pedig sokkal szélsőségesebb. Mindez a magyar mezőgazdaságot igen fájdalmasan fogja érinteni.
Ez ökológia, néhányan kifejezetten nem szeretik, de amúgy egy érdekes tudományág.
- A malária: A malária az egyik legnagyobb egészségügyi problémát jelentő betegség világszerte, mely a trópusi országokban fordul elő leginkább, de a melegedő klíma miatt már Dél-Európa is kitett lehet a betegségnek.
Elmondhatod, hogy a maláriát nem baktérium, és nem is vírus okozza, hanem egy sejtparazita, melynek életciklusa igazán változatos.
Kitérhetsz a tünetekre, és a világ fertőzöttségére (ajánlatos a WHO mint forrás, vagy a Wiki, ami szintén a WHO-ra támaszkodik sok helyen).
Egyébként Csernobil is jó téma, de egy biológia kiselőadásban célszerű nem arról beszélni, hogy pontosan milyen mérnöki múlasztás is okozta a katasztrófát, és a reaktor mely elemei veszélyesek a továbbiakban, vagy hogy az akkori vezetés hogyan titkolta az ügyet.
Megemlítheted, de nem ez a lényeges. A sugárbetegségről viszont beszélhetsz, hogy miért is okoz olyan tüneteket amiket okoz, és miért is növeli a radioaktív sugárzás a rákos megbetegedések kockázatát.
Amúgy előző hozzászólásomban többnyire inkább biológia órához illő témákat szedtem elő.
Egybe van a biológia meg a kémia nálatok?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!