Miért van az, hogy egyre hosszabbak a csapadék mentes időszakok? Klímaváltozás?
Hol vannak a méréseid vagy az időjárási adatok/ modell ami ezt alátámasztja?
Vagy Jani bácsi, unokanővérének a dédnagyapjának a kutyája tapasztalta ezt 76-ban?
Igen a klímaváltozás az oka. Ez persze egy összetett dolog és sokan elbagatellizálják.
Nálunk egyelőre ez a jelenség a legmarkánsabb, elsősorban az Alföldön (hegyekben kevéssé látszik hétköznapi szemmel - ott a fák minőségén mérhető ugyanez).
Másik jelenség a szélsőségesebb időjárás (ritkább és nagyobb esők például), a telek melegedése.
Végül a harmadik látványos jelenség az időjárás kiszámíthatatlansága, korábbi ciklusok megszűnése (erős csökkenése).
Ezek a nagy tengeráramlatok változásából következnek, attól változik a széljárás, ami az időjárás egyik fő alakítója. Amennyiben mezőgazdasággal foglalkozol, sürgősen tér át az öntözéses gazdálkodásra. Amikor ezt már tömegesen fogják elhinni, akkora áremelkedés lesz, hogy ihaj.
Jó néhány változáshoz hozzájárul az ember okozta klímaváltozás, de a csapadékmentes időszakok hossza, az pont nem mutat jelentős növekedést. Az aszály a klímaváltozás előtt is jellemző, visszatérő eleme volt a Kárpát-medence éghajlatának.
Annyiban helytállóak a kérdező emlékei, hogy az idehaza jól működő Pálfai-aszályindex szerint a hetvenes évek a legkevésbé aszályos évtized volt az egész 20. században.
Azt tudnod kell, hogy a Föld vízkészletének 97%-a a tengerekben van, 2,5% a sarki jégsapkákban és durván 0,5% az ami a víz körforgásban részt vesz. ebből állnak a folyók, tavak, az esőfelhők és a talajvíz.
Ha csak egy C fokkal megnő a Föld átlag hőmérséklete, akkor nyilván kicsit jobban párolognak az óceánok, de a szárazföldben levő víz is, így nagyobbak lesznek a szárazságok, hiszen az a csekély egy fokos átlag hőmérséklet emelkedés is hatalmas vízmennyiséget jelent az egész bolygóra vetítve, különösen, hogy a csapadék körforgásban csak fél százalék vesz részt.
Ezért növekszik az elsivatagosodás, illetve amikor eső van, azok sokkal bővizűbbek, mert több a pára a levegőben, illetve víz az esőfelhőkben.
Ha növekedni fog a bolygó hőmérséklete még egy fokkal, akkor sokkal nagyobbak lesznek a szárazságok, hiszen még jobban párolog a talaj, de az óceánok is, így még jobban viharosabbak lesznek a zivatarok és a szelek is sokkal orkánszerűbbek lesznek.
Az viszont természetes, hogy a helyi sajátosságok is képben vannak, van ahol kompenzálják, csökkentik az anomáliákat, de vannak helyek, ahol meg éppen ellenkezőleg, nagyon felerősödnek a változások hatásai, szerintem hazánk egyes régióiban is ez a helyzet, bár talán ez nem az aszályos időszak hosszában, hanem inkább az erősségében jelentkezik.
Magyarán egyre nagyobbak lesznek a szárazságok, de ha esni fog, abban sem lesz sok köszönet, mert akkor meg áradásokat okoz majd a sok lezúduló víz és ennek folyamatosan, rendszeresen vannak már kezdődő jelei.
Tudom miről beszélsz, mert azok az "én bezzeg ideim" is voltak, kb. annyi idős lehetek mint te.
Emlékszem ilyenkor januárban felmásztunk a tetőre és hánytuk le róla a méteres havat. Azok voltak a szép idők. Kb. 2000 óta nem látok havat, az igazi havat. Az hogy néha hullik egy-két szem, az jóformán semmi.
A szárazságról annyit, hogy 2021-ben már katasztrófálisan kevés a eső. Kiszáradt a Balaton, Velencei-tó, stb. A tujáim száradtak az udvarban. Annyi ivóvizet locsoltam szét, mint a veszedelem. Legalább hozzájárultam a klímakatasztrófához ;))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!