Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy egyre...

Miért van az, hogy egyre hosszabbak a csapadék mentes időszakok? Klímaváltozás?

Figyelt kérdés
Csont száraz a föld és iszonyat kellene rá eső ,de nem akar esni csak nagyon sokára.Sok idő eltelik közben a föld rendes száraz. A szél pörgeti a port a levegőben annyira. Régen amikor gyerek voltam 70-es években akkor ilyen nem sokszor volt sőt nem is emlékszem ilyenre. Ez a klímaváltozás oka ? Tavaly a krumpli amit vetettem ki sem kelt. A sárgarépa sem. A hagymafélék : lila,vörös,fokhagyma gyatra volt. Nagyon kevés és kicsik. Klímaváltozás az oka a csapadék hiánynak ?

2019. márc. 10. 14:36
 1/9 Legális Technocol ***** válasza:
24%
Mérted is vagy csak kijelented? Nem hosszabbak szignifikánsan a csapadék-hullások közti időszak - nagyon kis mértékben változott az éghajlatunk az elmúlt 40-50 évben, nem olyan szélsőségesen, mint mondjuk egy kis jégkorszak idején. A szél által felkapott por a legtöbb tájunkon teljesen hétköznapi jelenség, de időjárástól független talajerózió is okozhatja - mezőgazdasághoz meg nem értek, de gondolom kismillió tényezője lehet a satnya terménynek a klímaváltozáson kívül is. 90% placebó, 10% valóság.
2019. márc. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
"Bezzeg az én időmben..."
2019. márc. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Inkább ezt tapasztalom és látom nem pedig azon sopánkodom ,hogy bezzeg az én időmben. Az én időmben nem tapasztaltam ilyen csapadékhiányt erre céloztam!!!!!!!!!
2019. márc. 10. 17:33
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

Hol vannak a méréseid vagy az időjárási adatok/ modell ami ezt alátámasztja?


Vagy Jani bácsi, unokanővérének a dédnagyapjának a kutyája tapasztalta ezt 76-ban?

2019. márc. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Igen a klímaváltozás az oka. Ez persze egy összetett dolog és sokan elbagatellizálják.

Nálunk egyelőre ez a jelenség a legmarkánsabb, elsősorban az Alföldön (hegyekben kevéssé látszik hétköznapi szemmel - ott a fák minőségén mérhető ugyanez).

Másik jelenség a szélsőségesebb időjárás (ritkább és nagyobb esők például), a telek melegedése.

Végül a harmadik látványos jelenség az időjárás kiszámíthatatlansága, korábbi ciklusok megszűnése (erős csökkenése).

Ezek a nagy tengeráramlatok változásából következnek, attól változik a széljárás, ami az időjárás egyik fő alakítója. Amennyiben mezőgazdasággal foglalkozol, sürgősen tér át az öntözéses gazdálkodásra. Amikor ezt már tömegesen fogják elhinni, akkora áremelkedés lesz, hogy ihaj.

2019. márc. 10. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Jó néhány változáshoz hozzájárul az ember okozta klímaváltozás, de a csapadékmentes időszakok hossza, az pont nem mutat jelentős növekedést. Az aszály a klímaváltozás előtt is jellemző, visszatérő eleme volt a Kárpát-medence éghajlatának.


Annyiban helytállóak a kérdező emlékei, hogy az idehaza jól működő Pálfai-aszályindex szerint a hetvenes évek a legkevésbé aszályos évtized volt az egész 20. században.

2019. márc. 10. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Azt tudnod kell, hogy a Föld vízkészletének 97%-a a tengerekben van, 2,5% a sarki jégsapkákban és durván 0,5% az ami a víz körforgásban részt vesz. ebből állnak a folyók, tavak, az esőfelhők és a talajvíz.

Ha csak egy C fokkal megnő a Föld átlag hőmérséklete, akkor nyilván kicsit jobban párolognak az óceánok, de a szárazföldben levő víz is, így nagyobbak lesznek a szárazságok, hiszen az a csekély egy fokos átlag hőmérséklet emelkedés is hatalmas vízmennyiséget jelent az egész bolygóra vetítve, különösen, hogy a csapadék körforgásban csak fél százalék vesz részt.

Ezért növekszik az elsivatagosodás, illetve amikor eső van, azok sokkal bővizűbbek, mert több a pára a levegőben, illetve víz az esőfelhőkben.

Ha növekedni fog a bolygó hőmérséklete még egy fokkal, akkor sokkal nagyobbak lesznek a szárazságok, hiszen még jobban párolog a talaj, de az óceánok is, így még jobban viharosabbak lesznek a zivatarok és a szelek is sokkal orkánszerűbbek lesznek.

Az viszont természetes, hogy a helyi sajátosságok is képben vannak, van ahol kompenzálják, csökkentik az anomáliákat, de vannak helyek, ahol meg éppen ellenkezőleg, nagyon felerősödnek a változások hatásai, szerintem hazánk egyes régióiban is ez a helyzet, bár talán ez nem az aszályos időszak hosszában, hanem inkább az erősségében jelentkezik.

Magyarán egyre nagyobbak lesznek a szárazságok, de ha esni fog, abban sem lesz sok köszönet, mert akkor meg áradásokat okoz majd a sok lezúduló víz és ennek folyamatosan, rendszeresen vannak már kezdődő jelei.

2019. márc. 11. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Az alföldön élek szóval én ezt tapasztalom. Nagyon kevés a csapadék.
2019. márc. 11. 08:38
 9/9 anonim ***** válasza:

Tudom miről beszélsz, mert azok az "én bezzeg ideim" is voltak, kb. annyi idős lehetek mint te.

Emlékszem ilyenkor januárban felmásztunk a tetőre és hánytuk le róla a méteres havat. Azok voltak a szép idők. Kb. 2000 óta nem látok havat, az igazi havat. Az hogy néha hullik egy-két szem, az jóformán semmi.

A szárazságról annyit, hogy 2021-ben már katasztrófálisan kevés a eső. Kiszáradt a Balaton, Velencei-tó, stb. A tujáim száradtak az udvarban. Annyi ivóvizet locsoltam szét, mint a veszedelem. Legalább hozzájárultam a klímakatasztrófához ;))

2022. jan. 2. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!