A égő fa lángja azt a fényt és hőt bocsájtja ki amit még életében a Napból elnyelt?
Mi az hogy ugyan azt a fényt?
Még egy egyszerű abszorpció és emisszió során sem "ugyan azok" a fotonok fognak távozni.
Vagy energiára, energiamennyiségre gondolsz?
Richard Feynmannal készített interview-ban merült ez fel, amiben a tűzről mesél. Nem tudom én se, hogy konkrétan mit kell érteni alatta.
4:10 után van ez a rész, de érdekes az egész videó:
Nem "ugyanazokat" a fotonokat természetesen. :)
Az eltárolt energiáról van szó. Annak az energiának egy részéről ami arra kell, hogy a növény megnőhessen, azaz felépíthesse testét széndioxidból, és vízből. (Fotoszintézis.)
Tehát csak abból az energiából kapsz vissza, - ha pl. fát égetsz - amit a Nap feccölt be az éghetetlen víz, és széndioxid fotoszintézis által újra éghetővé tételével. (Pl. a fa cellulóza.)
Mit gondolsz, hogy egy évszázados tölgyfa hány tonna széndioxidot, hány tonna vizet, és hány megawatt(!!) napenergiát használt el élete során? Ha kivágod ezt a fát, kiszárítod, ugyan hány kilowatt fűtőenergiához jutsz a tűzifája által? (Nem túl jó a hatásfok. :)
dellfil
Az az igazság, hogy szinte bármiből nyersz energiát itt a Földön, vagy a mi napunk, vagy egy másik korábbi csillag belefektetett energiáját nyered vissza.
Nem csak a fosszilis üzemanyagok, nem csak a friss növényi tüzelő, de a szél-, a vízerőmű energiája mind a napunk által közölt hőenergia következményei.
Mag az atomerőművekben a hasadóanyagok bomlása által termelt energia is valamikor egy szupernóvából származott. Végletesen még tovább léphetünk, minden kémiai energiának is valami csillag az eredete, hiszen minden anyagnak, ami nem hidrogén, egy csillag az eredete.
Az első energia, ami NEM napenergia visszanyerése lesz, ha megcsináljuk, az vicces módon pont az az energianyerés lesz, amit a csillagok is használnak: a fúziós energia.
"...vagy egy másik korábbi csillag belefektetett energiáját nyered vissza."
Igen, az atomerőművekben. :) A fissziós atomerőművekben.
De hogyan "képződnek" a vasnál nagyobb atommag tömegű elemek? hiszen ott már energiabefektetés kell...
Ezért ide linkelem... :)
Jó-jó ez már erős off...
Csak úgy túdálékosságból, vagy mi a csuda.
dellfil
"De hogyan "képződnek" a vasnál nagyobb atommag tömegű elemek? hiszen ott már energiabefektetés kell..."
És mint a linked is mutatja, szintén a csillagokban. Vagy szupernóvákban, a csillagok halálakor. Természetesen nem energiatermelő, hanem energiát felhasználó folyamatként.
Majd ezt az energiát nyerjük ki a fissziós erőműben.
De szerintem írtam ezt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!