Mik a legújabb, legnagyobb jelentőségű, legtöbb feltáratlan területet jelentő genetikával, sejtbiológiával kapcsolatos felfedezések jelenleg?
Mielőtt jönne a leszólás, rákerestem guglin, hogy "New genetic discoveries", "New cell biology discoveries".
Találtam természetesen sok találatot, némelyik érdekesebb is volt, de olyan nagyon egyiktől sem esett le az állam. Egy-két kivétel van amikben tényleg látok fantáziát, és tényleg kitűnik a többi közül.
Mert most az hogy megszekvánáltak egy újabb neandervölgyi DNS töredéket, és kiderült hogy mondjuk plusz két génnel több közünk van a neandervölgyiekhez...Valahogy nem lángol fel bennem az érdeklődés. Oké, persze, szép munka, tuti hogy sok száz munkaóra volt benne nagyon sokak részéről, a felfedezést végzők remélem el lesznek ismerve az egyetemeiken, de nem korszakalkotó felfedezés ez.
Persze senkitől nem várom el hogy jós legyen, és megmondja hogy tíz év múlva mi lesz óriási kutatási terület. A CRISPR/Cas9 is már létezett 2010 körül, de mégse hallottam róla egészen 2016 környékéig, ma meg már nem lehet úgy megnyitni egy ScienceDaily oldalt hogy ne lenne legalább egy CRISPR-ral kapcsolatos hír.
A másik a Gene drive, amin meglepődtem, erről is csak a közelmúltban hallottam, aztán átvette a híreket a magyar sajtó is.
Az is már létezett a kétezres évek közepe környékén.
Érdekesebbnek ezt, és a következő kettő cikket találtam például.
Mindegyik érdekes persze, a kutatás minden eredménye kincs, csak van ami korszakalkotóbb mint más felfedezések.
Kutatási témát keresek :/
PubMeden állíts össze egy keresőszavakból álló figyelőt aztán majd küld értesítőt.
Mindegyik általad felsorolt témában tengernyi kutatás-fejlesztés van még. Ha bármi áttörés volna, akkor az benne lenne az egyel nagyobb tömegeknek szóló sajtóban.
Amúgy a CRISPR és a gene drive is csak egy eszköz. Azt neked kell kitalálni, hogy aztán mire használod. Ezeket a biotech módszereket nem egyszerű kifejleszteni, legtöbbször véletlen derül ki egy kísérletből... vagy egy másik tanulmány eredménye.
Pl az optogenetika sem új találmány, mégis jelenleg virágzik, mert egyre több felhasználási módot találnak ki rá.
Nézegesd végig hogy az itthoni laborok mivel foglalkoznak, aztán válassz. Vagy külföldön nézz körbe milyen PhD témák vannak.
Azt kutathatod amivel foglalkozik a labor és a laborvezető elméletét igazolod az első 10-15 évben BSctől.
Ja és kicsit több alázatot ha kérhetem.
Ha erre teszed fel az életedet, akkor el kell fogadd hogy napi 8-10 órában irtó monoton vagy nehezen megcsinálható kísérletet fogsz végezni évekig, amiben az égvilágon semmi kreativitás nincs. Ráadásul még csak nem is a te gondolataid lesznek.
Olykor olykor szerencséd lesz több 1000-10000 robotmunka után, és rájöhetsz valami egészen újra, és meggyőzheted a laborvezetőt meg aki kezeli a grant pénzeit, hogy érdemes indítani egy side-projectet.
Kesőbb 15-20 év kutatás után lehet saját laborod, saját pályázattal, saját elmélettel, saját droid PhD-sekkel :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!