Milyen erő hatására kering kering a föld a saját tengelye körül?
"szerinted amikor még nem volt Földgolyó, akkor mihez kötnéd azt a vonatkoztatási rendszert, amelyben ható Coriolis-erő hatására alakul az ki?"
A föld leendő anyagát kitevő tömegpontok összességéhez.
Az összes létezett, a földet kiadó össztömeggel, eredő tömegközépponttal, kiátlagolható közös perdülettel.
Egy gravitációs rendszert képező anyaghalmaz.
És ennek minden egyes befelé tartó tömegdarabját kezelheted a halmazhoz képest, értelmessé téve a Coriolis-erő szerepét.
"Az összes létezett, a földet kiadó össztömeggel, eredő tömegközépponttal, kiátlagolható közös perdülettel."
Ez érdekes, mert a tömegközéppont az egyetlen pont. A pont pedig (v.ö. anyagi pont) nem tud forogni. Márpedig Coriolis-erőről csak forgó rendszerben beszélhetünk.
Nem gondolod hogy ez a Coriolis-erővel kapcsolatos gondolatmeneted valahogy sántít?
"Ez érdekes, mert a tömegközéppont az egyetlen pont. A pont pedig (v.ö. anyagi pont) nem tud forogni. Márpedig Coriolis-erőről csak forgó rendszerben beszélhetünk."
Szándékosan akarod félreérteni?
Írtam az egyes tömegpontokat és azok KÖZÖS tömegközéppontját is. A sok tömegpontból álló rendszer forog a KÖZÖS tömegközéppont körül.
#22:
Attól még hogy egy bizonyos mennyiségű anyag nem úgy néz ki mint a Föld, attól az még test, van perdülete, meghatároz egy forgó rendszert stb.
#24: Igen, kábé erről beszélek.
A tömegpontok nem egyetlen szilárd test részei, de kapcsolatban vannak, minimum a gravitáció révén. Tehát beszélhetünk egy sok tömegpontból álló viszonyítási rendszerről, annak kezelhető a pontonkénti és közös tömege, perdülete is.
"A tömegpontok nem egyetlen szilárd test részei, de kapcsolatban vannak, minimum a gravitáció révén. Tehát beszélhetünk egy sok tömegpontból álló viszonyítási rendszerről, annak kezelhető a pontonkénti és közös tömege, perdülete is."
A vonatkoztatási rendszer egyértelműségéhez viszont kevés, hogy a pontok a gravitáció révén legyenek csak összekapcsolva. Emlékezz vissza a merev test definíciójára, amikor is ki van kötve, hogy az anyagi pontok közötti távolság állandó.
Amit te írsz, az viszont egy áramlástani feladat, mert folyadékoknál változik a kiszemelt pontok közötti távolság. Ezért is nem mindegy, hogy az egyenletek felírásakor Lagrange-féle vagy Euler-féle leírásmódot használunk.
De ettől a te vonatkoztatási rendszered nincs egyértelműen meghatározva. Gondolj a mosdókagylón lefolyó vízre, ott is a különböző sugáron lévő kiszemelt pontok keringési szögsebességeik eltérőek. A kisebb sugáron lévők a lefolyó tengelyére nézve nagyobb keringési szögsebességgel rendelkeznek.
(Megjegyzem, hogy milyen irányba forog a mosdókagylóban a víz, gyakran -hibásan- a Coriolis-erővel magyarázzák).
"De ettől a te vonatkoztatási rendszered nincs egyértelműen meghatározva."
Hát időtállóan biztosan nem, de dinamikusan igen, hiszen minden időpillanatra lesz egy eredő tömegközéppont és egy összperdület is.
"Gondolj a mosdókagylón lefolyó vízre, ott is a különböző sugáron lévő kiszemelt pontok keringési szögsebességeik eltérőek. A kisebb sugáron lévők a lefolyó tengelyére nézve nagyobb keringési szögsebességgel rendelkeznek."
Köszönöm a hasonlatot, pontosan ilyen jellegű a helyzet.
Ott ugyanez történik. Ugyanúgy magyarázható minden egyes kiválasztott vízmolekulára a Coriolis-erővel a felpörgés. Csak itt nem simán a nehézségi erő a középre húzó erő, hanem annak a tölcsér falának szögéről eredő vetülete.
Persze a mosdókagylónál nagy előny, hogy VAN létható stabil rendszerpontod, maga a mosdókagyló és a lefolyó tölcsére. Az űrben ezt kénytelen vagy odaképzelni.
Mert ne feledjük, a világegyetemben a tengely körüli forgás, keringés nem egyenes vonalú egyenletes mozgás és NEM relatív.
"(Megjegyzem, hogy milyen irányba forog a mosdókagylóban a víz, gyakran -hibásan- a Coriolis-erővel magyarázzák)."
Így van. Az nem magyarázható a Coriolis-erővel. De a lefolyóhoz közeledő felgyorsulás igen. Persze annak semmi köze a Föld forgásához.
#25-27:
Valóban csak perdület rendelhető egy (nem merev, esetleg távoli pontokból álló) testhez, forgó rendszer már csak azért sem, mert szögsebesség sem rendelhető hozzá.
Micsoda vita lett egy felvetésből. :D
# 29
Ezek alapján a földi légmozgásokra se lehetne hatása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!