Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Napkelte-napnyugta anomália?

Napkelte-napnyugta anomália?

Figyelt kérdés

Miért nem szimmetrikus egymással a napforduló ideje körüli napnyugta és napkelte időpontja? Ez túl nagy különbség szerintem ahhoz, hogy a Föld nem tökéletesen szimmetrikus formája okozza.

A legkésőbbi napkelte 7:31, és ekkor kel a nap dec. 29. -jan. 8. között.

A legkorábbi napnyugta 15:52, ekkor nyugszik a nap dec. 9-15. között.

A két időszak miért nem fedi egymást?

Részben ebből adódik feltehetőleg, hogy ha vesszük mondjuk a nov. 21. - dec. 21. (napforduló) közti időszakot, akkor a napkelte ez idő alatt 32 perccel tolódik hátrább, a napnyugta viszont csak 9 perccel korábbra.


2018. dec. 4. 07:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
88%
A föld tengelye dőlt,a pályája meg nem kör.
2018. dec. 4. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Oké, de reggel meg délután nem egyformán dőlt a tengelye?

Attól még az lenne a logikus, hogy ahány perccel később kel a nap, annyival hamarabb nyugodjon.

2018. dec. 4. 11:45
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Egyforman dőlt, de tudod forog körülötte. A nap körül is. A tengely ha meghosszabbítod egy kört ír le ami 24 óra alatt ėr a kiindulópontba vissza. Ezalatt meg megy a nap körüli pályan is, ami ellipszis. Ez vagy ezek miatt vannak eltėrėsek. Sőt... Szamold hozzá azt is, hogy nem a nap egyenlitői síkjaban köröz a föld. Persze papíron így van ábrazolva, de az ellipszispálya nem sík, hanem x fokot eltėr +/- ba.
2018. dec. 4. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 TappancsMancs ***** válasza:

Igazából milyen "nem egyformaságra" gondolsz? Kérdezed "A két időszak miért nem fedi egymást?". De hogy fedné egymást a napkelte a napnyugtával?


Talán arra, hogy délig és déltől mennyi idő van a napkelte és napnyugta között? Ha erre érted akkor Magyarországon a dél az zónaidő és nem a csillagászati dél.


Itt vannak grafikonok és szimmetrkusak:

[link]

[link]

2018. dec. 4. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

# 3

Igen, ezek így vannak, de nem látom be, hogy ezek a dolgok miért járulnának hozzá ahhoz, hogy reggel meg délután nem azonos mértékben rövidülnek a napok. Egy kicsi, pár perces különbség még érthető lenne pl. a föld nem szabályos alakja miatt, de ilyen sok nem. Hogy nem ugyanakkor van a legkésőbbi napkelte, mint a legkorábbi napnyugta, hanem 3 hét különbséggel, az meg végképp nem következik.


# 4

Elég érthetően leírtam a kérdésnél adatokkal, hogy a reggeli és délutáni naprövidülés nem szimmetrikus egymással. Vagyis, délutánonként dec. 9-ig rövidül a nap, reggelente meg dec. 29-ig. Ugyanígy, dec. 15-től délután már egyre később nyugszik, amikor még javában egyre később kel reggel.

2018. dec. 5. 06:49
 6/17 anonim ***** válasza:
Annyit mondok, hogy a Föld forgási tengelye nem merőleges a nap körüli keringési síkra.
2018. dec. 5. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Írták már, hogy dél nem 12 órakor van.

Ez több okból tér el a csillagászati deleléstől, elsősorban azért, mert zónaidő van, amelynek csak egyetlen pontján lenne érvényes a delelési adat, meg aztán az említett elliptikus Földpálya miatt.

A Föld tengelyferdesége miatt a keringés következtében csak a pálya két pontján van olyan állapot, amikor a Földtengely pontosan a Nap felé, vagy attól éltérő irányban áll, más esetekben ferde a pozíciója és ez is bekavar. Amikor jobban a Nap felé fordul, akkor a délelőtt hosszabb, amikor tőle elfelé áll, akkor a délután, ezt természetesen korrigálják a már fent említett tényezők, de ez is létezik és az eredők hatása kissé kaotikusnak tűnhet fel összességében, a több tényező összeolvadása által.

Mindezek mellett meg kell említenem, hogy a Földtengely nem fix, egyrészt a Hold hatására kissé billeg, ezt hívják nutációnak és körbe is fordul, azt meg precessziónak, ezt csak a pontosság kedvéért említem meg, mert nem egyformán dőlt mindig, hiszen változik a dőlésszög kissé, ám ezek periodusa hosszabb annál, hogy ebben a vonatkozásban számítsanak valamit.

2018. dec. 5. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Az nem érdekel, hogy dél mikor van, csak az, hogy hogyan változik a napnyugta és napkelte időpontja.

Így a leírásból leginkább úgy tűnik, hogy a tengelyferdeség miatt nem is 24 órából áll egy nap, hanem hol többől, hol kevesebből, ezért tolódik el a világos időszak. (Nyilván nem erre akartál kilyukadni.)

A lényeg, hogy ez a leírás kevés ahhoz, hogy választ kapjak a kérdésemre. :)

Jó lenne a Youtube-on vagy valahol egy filmes magyarázat.

Mindegy, azért köszönöm a válaszokat!

2018. dec. 5. 17:18
 9/17 anonim ***** válasza:
Ugorj be a csillagváros fórumra. Ott vannak lelkes am csillagaszok, de hivatasosak is. Elmondjak mindenre a valaszt.
2018. dec. 5. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

A Napkelte és nyugta azért változik folyamatosan, amit már írtam, csak nem figyelsz rá, hogy a Földtengely helyzete a Nap körüli keringés során folyamatosan fordul a Nap felé a napéjegyenlőségtől kezdve, egészen a fél év múlva bekövetkező napéjegyenlőségig, aztán meg folyamatosan fordul el tőle, megint fél évig.

Így a hajnalok először mindig egy kicsit korábban, aztán későbben lesznek.

Képzeld magad elé a két végpontot, amikor a Föld tengelye a Nap irányába dől, meg a másik oldalon, amikor meg tőle ellentétes irányba.

A keringés során ebből a két helyzetből történik minden egyes nappal egy kis változás.

2018. dec. 5. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!