Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora távolságból lenne...

Sheral kérdése:

Mekkora távolságból lenne képes érzékelni önmagát az emberiség, ha létezne egy másolata a Naprendszerünknek a galaxisunkban?

Figyelt kérdés
Pl: A SETI rendszere különösebb mázli nélkül hány fényévről szúrná ki, hogy létezik, egy a miénkhez hasonló szintű technikai civilizáció?

2018. nov. 22. 22:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Szia, itt picit bele van szőve a párhuzamos dimenziós téma is; szóval akár itt is elhelyezkedhet a szomszédban; bár én nem tudom ezeket

[link]


A másik meg, a Philadelphia / Filadelfia kísérlet;

ebből van talán hihetetlenmagazinos meg enigmákos témafeldolgozás is (nem biztosak , de talán ); meg van belőle még több, meg még film is van.

2018. nov. 22. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
*Ja de várjál, a második az nem is dimenziós;de asszem talán volt, aki egybe vette a két témát valamelyik videóban. (Nemtom.)
2018. nov. 22. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
28%

Szimulálom mi lenne:


-Te is látod őket?

-Persze.

-Jó akkor ez maradjon a mi titkunk.

-De miért?

-Mert úgysem tudjuk bizonyítani, elromlott a műhold.

2018. nov. 23. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A rádiótechnikát (földfelszíni műsorszórást) nagyjából egy évszázada használjuk "nagyobb tételben", a rádióhullámok pedig ugye bizonyos frekvenciájú fotonok. A fény egy év alatt egy fényév távolságot tesz meg, vagyis kb. egy 100 fényév sugarú gömbön túl semmiféle módon nem tudnának észlelni minket (vagy mi őket).

A felszíni műsorszórás nem irányított jellegű, hanem gömbszimmetrikus módon történik. Ennek előnye, hogy nem szükséges irányzék, nem kell megcélozni a vevőket az adóval - ugyanakkor hátránya, hogy a távolság növelésével négyzetes arányban csökken a jel erőssége. Vagyis kétszer olyan távol már csak negyede a jelerősség, 10x akkora távolságon pedig már csak 1/100 a jelerősség.

Az univerzum űrje nem egy üres valami, hanem sok-sok milliárd és milliárd különböző frekvenciájú foton (jel) lohol keresztül ugyanazon a cm3 térfogaton minden másodpercben, bárhol az univerzumban. Ez a kozmikus háttérzaj, amely a rádiózás során nemkívánatos zajként jelentkezik, sercegés, sistergés, szemcsék a képben, ilyesmik. Ez erős jel esetén nem probléma, de ha túl gyenge a jel, akkor belevész ebbe a háttérzajba, attól aztán már nem lehet megkülönböztetni, elválasztani.

Mint amikor az osztályteremben mindenki beszélget, olyan hangzavar van a teremben, hogy hiába próbálsz normálisan beszélgetni a két paddal hátrébb ülő osztálytársaddal, nem fog menni, mert amit mondtok egymásnak, belevész az osztályterem háttérzajába. Pont így vész bele a rádiójel is a kozmikus háttérzajba. Kénytelenek vagytok nagyobb hangerőre kapcsolni, ha érteni szeretnétek egymást.


Ha ezeket összerakod, akkor lesz egy olyan távolság a Földtől, amely távolságból már nem lehet fogni a földfelszíni műsorszórást, mert az ugyanígy belevész a kozmikus háttérzajba, nem lehet attól elkülöníteni. Hiába érzékelné a másik civilizáció a jelet, mellette sok-sok-sok másik, máshonnan érkező (és hasonló erősségű, vagy erősebb) jel is befut a kozmoszból, és összességében csak sistergés, zúgás hallatszik. Mi itt a bolygón pedig nem akarjuk erősebbre venni a jel sugárzását, mert az sok pénzbe kerül, ráadásul felesleges is, hiszen jelenleg is elegendő erősséggel sugárzunk, mindenki tudja venni az adást, aki akarja. Ez viszont már a Naprendszer határáig se nagyon jut el, nemhogy szomszédos csillagokig.


Ezek alapján véleményem szerint ha akár valamelyik Centauri csillag (cca. 4-5 fényév) bolygólyán is lenne élet, kétséges, hogy bármit is észlelnének a mi létünkből - legalábbis az emberi civilizáció technológiai szintjének jelenlegi állását (< max.) feltételezve.

2018. nov. 23. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

4-es.


Természetesen most a fény terjedési sebességéből származó próblémát nem kell kalkulálni, mivel vehetjük úgy, hogy ha 2000 fényévre vannak, akkor 2000 éve voltak a mi jelenlegi szintünkön.

Ugyanakkor megkaptam tőled a választ, amire kiváncsi voltam, hogy az általános rádiójel kibocsátásunk mekkora távolságból érzékelhető. (Thx, illetve miből számoltad ki/forrás?) Ez alapján viszont csak magunknál sokkal erőteljesebben rádiójeleket kibocsátó civilizációt tudnánk spontán érzékelni, igy kicsit furának érzem, hogy minek ölnek ennyi pénzt a SETI programba. Vagy amennyiben az érzékelőket ráfókuszálják 1-1 szomszédos csillag rendszerre, akkor nagyobb lenne az érzékelésünk hatótávolsága?

Továbbá a Voyagerel történő kommunikációban pl az lesz hamarabb probléma, hogy nem leszünk képesek észlelni a jeleit, vagy, hogy a Voyager, nem fog tudni venni minket? (Amennyiben eltekintünk az egyéb problémáktól)

2018. nov. 23. 11:36
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A Voyagerek az adatkommunikaciora iranyitott jelatvitelt hasznalnak, igy nagy tavolsagbol is viszonylag kis jelenergiaval tud kapcsolatot letesiteni. Feltehetoen meg jo darabig fogjuk tudni venni, amit sugaroznak meg. Sot, valoszinuleg elobb fognak lemerulni a radiumakkuk benne (kb. 30-50 ev), minthogy hatotavon kivul erjen.

A musorszoras erzekelhetosegi tavolsagat pedig nem szamoltam, csak mondtam egy biztos hatart. Eleg csak arra gondolni, hogy a mobilodat sem tudod hasznalni a repulogepeken, pedig azok csak ~ 6-10 km magassagban repulnek, a mobil pedig mar ott sem talal tererot. Igazabol en szemely szerint azon is csodalkoznek, ha a Marson sikerulne befogni barmilyen foldi foldfelszini musort (bar az meg talan lehetseges), csak nem akartam tul nagyot mondani :)

2018. nov. 23. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem veszne bele a háttérzajba mert a mesterséges jelek keskenysávúak.

A SETI pont ilyeneket keres, tehát 100 fényév távból már érzékelnénk, és ez a táv folyamatosan nő.


(Rendkívül ritkán előfordul természetes keskenysávú jel, egy ilyen ismeretlen eredetű jelet egyszer érzékelt a SETI, ez volt a "Hűha! jel".

De ha rádiózással kommunikálnak valahol akkor folyamatosan vennénk a jelet, amint elér hozzánk.)

2018. nov. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2018. nov. 26. 12:51
 9/11 anonim ***** válasza:

"a mobilodat sem tudod hasznalni a repulogepeken, pedig azok csak ~ 6-10 km magassagban repulnek, a mobil pedig mar ott sem talal tererot"

Annyi megjegyzés, hogy a mobiltelefon szórt spektrumú jelet használ.

2018. nov. 26. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
A részemről is annyi kiegészítés, hogy az 1995-ben üzembe helyezett figyelő eszközökkel, kb 200 fényév távolságból lehetett volna érzékelni egy földi repülőtér irányítás adását.
2018. dec. 5. 12:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!