Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amit a Földről szabad szemmel...

Amit a Földről szabad szemmel látunk az űrből (a hullócsillagokon kívül) minden a "múlt"?

Figyelt kérdés
a távolságok miatt
2018. nov. 3. 15:37
 1/5 TR75 ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag igen.

A bolygóknál nem olyan vészes (percek-órák; a Napnak például a ~8 perccel ezelőtti állapotát látjuk), de a legközelebbi csillag (Proxima Centauri) is több mint 4 fényévre van, tehát tulajdonképpen azt az állapotát látjuk az égre nézve, ami 4 évvel ezelőtt volt.

2018. nov. 3. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 dellfil ***** válasza:
100%

Az első válaszoló megadta a jó választ...

De azért gondoljuk végig. Tulajdonképpen mindig a "múltat" látjuk, bármit nézünk is.

A fény nagyon "gyors" ugyan, de véges sebességgel terjed. Vákuumban közel 300000 km/sec a terjedési sebessége. Tehát mindig valamely időre van szükség arra, hogy egy távot befusson, legyen az a táv bármilyen kicsi is. (Jó, a Planck hosszról nem feledkeztem meg, de annál "nagyobb" távolságokra gondoljunk.:)

A földi távolságok a fény számára - és természetesen az összes többi elektromágneses sugárzás számára is - túl rövidek ahhoz, hogy emberi érzékeléssel észrevehető időeltérést okozzanak. Bőven alatta vannak az időtartamok a mi lomha agyműködésünk által felfogható legrövidebb időtartamnak.

Például ezért sem sikerülhetett Galileinek a kísérlete, amellyel a fény sebességét kívánta megmérni.


"A fénysebesség mérését többen megkísérelték, egyik első közülük Galilei volt, aki két távoli hegycsúcson egy-egy lámpást helyezett el. A kísérletben először Galilei nyitotta ki lámpásának ablakát, és mikor a segítője a másik hegycsúcson megpillantotta a fényt, ő is kinyitotta a sajátját. Galilei a kísérletet különböző távolságokkal megismételte, de nem kapott eltérést, így rájött, hogy a mért idő jelentős részét az emberi reakcióidő teszi ki. Annyit megállapított, hogy a fény sebessége igen nagy."


Idézet ebből:


[link]


Nyilvánvaló, hogy emiatt a "hétköznapi életben" nem vesszük észre, hogy a "múltat", sőt "múltakat" látjuk a távolság, távolságok függvényében. Mert ugyan melyik ember fogja észrevenni a százezred, milliomod, milliárdod másodperces eltéréseket? Ember, élőlény nem.

A "most" az "ebben a pillanatban", az "azonnal" stb. olyan fogalmak, amelyek jogosak, de csak azért, mert baromi lassúak vagyunk mi élőlények... :) Legalábbis pl. a mikroprocesszorainkhoz képest. És így tovább.


dellfil

2018. nov. 3. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Shamash ***** válasza:
Ha a csillagok múltját látjuk, akkor elképzelhető az is, hogy a saját Naprendszerünket is láthatjuk, mondjuk a keletkezésének pillanatában? Hiszen a csillagok (és a körülöttük keringő bolygók) folyamatos, egyenletesen gyorsuló mozgással haladnak az univerzumban, ill. a galaxisban. Nem szürreális-e az az elképzelés, hogy pl. 100 fényév távolságban látjuk a saját Naprendszerünket a Földdel együtt, mondjuk 2-300 millió évvel ezelőtt?
2018. nov. 4. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

Még enélkül is csak a múltat látnánk. A tudatod is késéssel értelmezi és mutatja neked mostként, amit látsz.

Mivel az egész "rendszer" kompletten késik, plusz az agyunk utólag kompenzálja a hibát, tudatosan ezt sosem vesszük észre.

2018. nov. 5. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha ránézel egy tőled egy méterre álló emberre, akkor is a múltat látod. Ha megszúrod mondjuk tűvel a talpad, akkor is a múltat érzékeled (hiszen az impulzusok sem tudnak végtelen sebességgel terjedni, így bármilyen érzékelés esetén van delay).
2018. nov. 6. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!