Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik múlt és jövő mellett...

Létezik múlt és jövő mellett egy harmadik időirány is?

Figyelt kérdés

Mint tudjuk, a fizika mai törvényei szerint az idő csak előrefelé haladhat. Ennek okát a fizikusok az entrópia törvényeiben jelölik meg. Az entrópia a fizikában a rendezetlenség mértékegysége. Az entrópiával foglalkozó tudományág pedig nem más, mint a termodinamika, ami kimondja, hogy a természetben minden magára hagyott rendszer a rendezetlenség irányába halad. Ha például egy tartályba levegőmolekulákat fújnánk és valamilyen speciális erőtérrel a molekulákat rendezetten egymástól egyenlő távolságra helyeznénk a térben, az erőtér semlegesítése után a molekulák rendezetlenül szanaszét mozognának a tartályban.

Vagy jó példa erre az is, hogy egy jól berendezett, de hosszú időre magára hagyott szobában előbb-utóbb rendetlenség lesz. Tehát minden rendezett, de hosszú időre magára hagyott rendszer előbb-utóbb rendezetlenné válik. Az újbóli rendezetté tétele, így a molekulák újból egymás mellé helyezése, vagy a szoba újbóli rendberakása, pedig minden esetben energia befektetést, vagyis munkavégzést igényel, tehát a munkavégzést az entrópia szempontjából úgy is értelmezhetjük, mint a rendezetlen struktúrák energia befektetés által való rendezetté tételét. Az idő irányát pedig a fizikusok szerint az entrópia jelöli ki, azért halad a jövő felé, mert minden a rendezetlenség irányába halad, minden előbb-utóbb rendezetlenné válik, és csak akkor haladhatna az idő visszafelé, ha minden a rendezettség irányába haladna, vagyis, ha például a leesett és összetört üvegpohár mindig újra egységbe rendeződne, mint egy visszafelé játszott filmfelvételen.


De vajon miért is halad minden a rendezetlenség irányába? Erre Stephen Hawking az ismert fizikus azt a választ adja, hogy rendezetlen struktúrákból egyszerűen több van, mint rendezettekből. Egy papírra leírt betűhalmazt például milliószor többféle módon lehet elrendezni rendezetlen betűkotyvalékként, mint az ember számára is érthető és olvasható szövegként. Ennek következtében pedig egy rendezett struktúra következő állapota nagyobb valószínűséggel lesz rendezetlen, mint rendezett. A technika és a biológia struktúrái értelemszerűen mind rendezett struktúrák. Így például egy órában a csavarok és a fogaskerekek, vagy egy állatban a tüdő és a szív sajátos logikát követve vannak egymás mellé helyezve.

Tegyük fel, hogy az emberiség és a biológiai élet az univerzumban mindenütt szétterjedne, és a technika, amely mindig rendezett struktúrát alkot, olyan szintre fejlődne, hogy a világegyetemben sehol semmilyen anyagi formát nem engedne rendezetlenné válni, hanem csak a technika adott fejlettségnek megfelelő új, rendezett formákba engedné átalakulni őket. Ma már vannak jelek arra, hogy ilyen kor eljöhet, hiszen a nanotechnológia segítségével rendezett formákba tudjuk hozni az anyag építőkövetit: az atomokat és a molekulákat, a nanotechnológia egy meghatározott fejlettségi szintjénél pedig akár így az egész anyagi világot is ellenőrzésük alá vonhatjuk a jövőben, akár az egész világegyetemben is, ha sikerülne mindenütt elterjednünk.

Ekkor az anyagi formák csak a rendezettség irányába fejlődhetnének tovább. Ez pedig a fentiek értelmében első hallásra azt jelentené, hogy az idő csak visszafelé haladhatna. Ez a rendezettség viszont nem ugyanaz a rendezettség lenne, mint ami a természetben spontán körülmények között megvan, hanem egy új mesterséges rendezettség lenne, tehát az idő mégsem kezdene el a múlt felé haladni. Afelé a rendezettség felé, ami régen megvolt. Akkor viszont milyen irányba haladna? Talán egy harmadik irányba?



2016. dec. 31. 19:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
85%

A rendezettség relatív.

Egy adott állapotot jellemzünk vele valamilyen meghatározott szempont szerint.

Egyébként a rendezett állapot is eleme a rendezetlen halmaznak, tehát egyben rendezetlen is.


Hülye példa, de a műhelyben sorba raktam a szerszámokat, különféle funkcióik szerint.

Aztán az öcsém sorbarakta nagyság szerint.

Mindkét állapot rendezett, de nekem csak az egyik, neki a másik az, egy külső szemlélő szerint akár mindkettő, vagy egyik sem.

2016. dec. 31. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
55%
Tetszik a kérdés, ha egy szót sem értek belőle akkor is. :) Azt mondod, hogy ha egyszer elérnénk arra szintre, hogy minden anyagi dolgot képesek lennénk rendezett formában tartani, akkor idővel visszarendeződne minden, ami már egyszer rendezetlen formába került? Hogy a példánál maradjunk, a valaha létező összes összetört pohár újra összeállna, nem egyszerre, hanem időben egymástól akkora távolságra, mint ahogy egymás után bekövetkeztek? Viszont a rendezettségnek többféle formája lehet, miért lenne pohár, miért ne venne fel akármilyen kristályos szerkezetet? Mi van az olyan anyagokkal, amiknek egy része szerves, idővel lebomló, a körforgás részévé vált?
2016. dec. 31. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
A kérdésem arra vonatkozott, hogy mivel az idő irányát, vagyis, hogy a jövő felé halad, az határozza meg, hogy minden a rendezetlenség irányába halad, ha pedig minden a rendezettség irányába haladna, akkor visszafelé telne az idő. A technikai fejlődés segítségével elméletileg megoldhatjuk mesterségesen, hogy minden a rendezettség irányába haladjon, de ez nem ugyanaz a rendezettség lenne, mint ami a természetben régen megvolt. A dolgok nem bolygókká, csillagokká, kőzetekké, stb., rendeződnének vissza, hanem a technika által életre hívott mesterséges objektumokká. Tehát az idő a rendezettség irányába haladna, de mégsem a múltba, akkor viszont merrefelé? Egy harmadik irányba? Ez volt a kérdés lényege.
2016. dec. 31. 20:19
 4/15 anonim ***** válasza:
71%

"A dolgok nem bolygókká, csillagokká, kőzetekké, stb., rendeződnének vissza, "


Ez csak a te szempontod szerint rendezett.

egyébként pedig rendezetlen.

Ha a rendezettséget próbálod elérni, az nem feltétlenül a te szempontodból lesz rendezett.

Magyarul a természetes rendezett állapot nem feltétlenül lenne jó neked bármire is.

2016. dec. 31. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 dq ***** válasza:
79%

"Ekkor az anyagi formák csak a rendezettség irányába fejlődhetnének tovább. Ez pedig a fentiek értelmében első hallásra azt jelentené, hogy az idő csak visszafelé haladhatna. "


Ha építesz egy rendszert, amely az általad megszabott állapotok között változhat, akkor azok között fog változni. Ennek semmi dolga az idõ irányával.

2016. dec. 31. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Jó akkor módosítom a kérdést. Sthepen Hawking könyvében az olvasható, hogy azért halad az idő előre, mert a dolgok többféleképpen rendezhetők el rendezetlen formában, mint rendezetten, ezért a dolgok következő állapota nagyobb valószínűséggel lesz rendezetlen, mint rendezett. Na most a technika története másról sem szól, mint hogy az ember olyan dolgokat ruház fel rendezettséggel, amelyek a természetben rendezetlennek számítanának. Például egy papírra írt betűkotyvalék akár nyelv formáját is öltheti, ha a nyelvészek betagolják a mesterséges nyelvek közé. Ha pedig így áll a dolog, akkor a technikai fejlődés szempontjából a dolgok akár többféleképpen is elrendezhetők rendezett formában, mint rendezetlenül. Itt pedig felmerül a kérdés, hogy függ az az emberi tudattól, hogy mi az a rendezettség? Vagy másképp összefüggésben van az emberi társadalomban értelmezett rendezettség a fizikai világban értelmezett rendezettséggel? Mert amikor a tudósok entrópiáról beszélnek, akkor felváltva használják a társadalom és a természettudomány metafóráit.
2016. dec. 31. 21:37
 7/15 anonim ***** válasza:

Kérdező, az entrópiát mint rendezetlenséget úgy kel érteni, hogy akkor rendezetlen valami, ha minél kisebb részekre van osztva. Pl. attól, hogy 500 milliárd atomot egymás után rendeztél, térben homogénen eloszlatva, még nem lesz nagyobb az entrópiája. Mert 500 milliárd atomról van szó továbbra is. De ha szilárd anyagot alkotnának, akkor már csökkenne az entrópia, azaz nőne a rendezettség. Érted már? Nem a térbeli elrendezéstől függ a "rendezettség" vagy a "rendezetlenség".


Meg amúgy is:


"Ha egy rendszer adiabatikusan zárt (vagyis a környezetéből nem vesz fel hőt), akkor a rendszerben lejátszódó spontán folyamatok során a rendszer entrópiája mindaddig nő, amíg be nem áll az egyensúlyi állapot. Egyensúlyi állapotban a rendszer entrópiája maximális."


Azaz van egy maximum, ami után már nem nőhet az entrópia. Na, akkor mi van ha ezt egy rendszer eléri? Megállt az idő?

2016. dec. 31. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Én ezt jóval egyszerűbben látom: nincs olyan fizikai mennyiség, hogy idő. A dolgok egyszerűen csak megtörténnek, nyilván egymás utáni sorrendben, a poharat meglököm > leesik > eltörik. Az óra billegője sem az időt méri, hanem csak billeg és mi bámuló szemmel figyeljük a mutató forgását. Az "időt" csak a butuska ember találta ki, hogy a történéseket valami keretbe foglalja.
2016. dec. 31. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 dq ***** válasza:

"Hawking könyvében az olvasható, hogy azért halad az idő előre, mert a dolgok többféleképpen rendezhetők el rendezetlen formában, mint rendezetten, ezért a dolgok következő állapota nagyobb valószínűséggel lesz rendezetlen, mint rendezett."


Értettem elsõre is, amit írtál. Továbbra is fenntartom a válaszom, hiszen annak fényében írtam. Ha létrehozol egy rendszert rögzített állapotokkal, akkor, azok között fog mozogni. Ebben nincsen idõirány.


Ismerem én is az elméletet, hogy azért halad az idõ balról jobbra, mert a bal oldalon nagy volt a rendezettség (a gravitációnak köszönhetõen). Én Penrose könyvét olvastam, nagyon sokáig nézegeti ezt az elméletet.


Ennek szimplán ellent mond az a tény, hogy az idõvonal belsején levõ nagy rendezettségû állapotok nem képeznek mindkét irányba induló folyamatokat. Ha létrehozol egy kátyavárat, az nem indít el semmit a múltba.


Nem léteznek olyan folyamatok, amelyek visszafelé játszódnak. Nem létezhet olyan faj, akik a másik irányba élnek. Ha elfogadjuk hogy egy nagy rendezettségû állapot az idõ mindkét irányába szimmetrikusan terjed szét (pl a holnapi kártyavár ma és holnapután is sokkal kevésbé rendezett mint holnap), és, az okozza az idõ irányát hogy mi a nagy bumm egyik oldalán vagyunk, akkor el kéne fogadnunk azt is, hogy elviekben létezhetnek visszafelé élõ fajok és intelligens létformák a mi világunkban is, akik logikailag szvsz nem létezhetnek. (Gondolj pl arra hogy megölsz egy ilyet, vagy, bedobod egy nagy turmixgépbe.)


Tehát a mi világunkban semmi nem képes létrehozni visszafelé élést. (Nem, szerintem a kártyavár visszafelé élése nem számít annak, hogy holnap amikor megszületik akkor fel van állítva, ma, amikor már halott, csak egy összehajgumizott pakli. Bár kétség kívül szimmetrikus, és, a termodinamika mindkét irányba ugyanúgy mûködik)


Én így látom.


Illetve, hogy ha csinálsz valamit, akkor nem fog az idõ megváltozni. Pl építesz egy gigantikus, galaxis méretû kártyavárat. A mechanika törvényei nagyon jól leírják hogy mit fog ez okozni.

Az égvilágon semmit. Minden megy tovább, mint volt.

Ahogy akkor is, ha leszûkíted a lehetõségeket. A mostani törvények érvényben maradnak, és, leírják a világot, azt a világot is, amelyben csak rendezett állapotok lépnek fel. Leejtesz egy vázát, kiskutyává törik szét véletlenül. Na és? Ugyanúgy a múltra fogsz emlékezni, és, a jövõt fogod tudni befolyásolni, és nem fordítva.


- - - - -


A módosított kérdésedhez nem értek. Fogalmam sincsen az abszolút információról. Erre lehet érdemes keresgélned:


[link]


Illetve, sok angol kérdezgetõs oldalon fel van téve, és, meg van válaszolva a kérdés hozzáértõk tollából. (Sokkal jobban, mintha egy könyvben lenne)

2016. dec. 31. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 dq ***** válasza:
az elõzõ #6-ra ment válasznak
2016. dec. 31. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!