Létezik múlt és jövő mellett egy harmadik időirány is?
Mint tudjuk, a fizika mai törvényei szerint az idő csak előrefelé haladhat. Ennek okát a fizikusok az entrópia törvényeiben jelölik meg. Az entrópia a fizikában a rendezetlenség mértékegysége. Az entrópiával foglalkozó tudományág pedig nem más, mint a termodinamika, ami kimondja, hogy a természetben minden magára hagyott rendszer a rendezetlenség irányába halad. Ha például egy tartályba levegőmolekulákat fújnánk és valamilyen speciális erőtérrel a molekulákat rendezetten egymástól egyenlő távolságra helyeznénk a térben, az erőtér semlegesítése után a molekulák rendezetlenül szanaszét mozognának a tartályban.
Vagy jó példa erre az is, hogy egy jól berendezett, de hosszú időre magára hagyott szobában előbb-utóbb rendetlenség lesz. Tehát minden rendezett, de hosszú időre magára hagyott rendszer előbb-utóbb rendezetlenné válik. Az újbóli rendezetté tétele, így a molekulák újból egymás mellé helyezése, vagy a szoba újbóli rendberakása, pedig minden esetben energia befektetést, vagyis munkavégzést igényel, tehát a munkavégzést az entrópia szempontjából úgy is értelmezhetjük, mint a rendezetlen struktúrák energia befektetés által való rendezetté tételét. Az idő irányát pedig a fizikusok szerint az entrópia jelöli ki, azért halad a jövő felé, mert minden a rendezetlenség irányába halad, minden előbb-utóbb rendezetlenné válik, és csak akkor haladhatna az idő visszafelé, ha minden a rendezettség irányába haladna, vagyis, ha például a leesett és összetört üvegpohár mindig újra egységbe rendeződne, mint egy visszafelé játszott filmfelvételen.
De vajon miért is halad minden a rendezetlenség irányába? Erre Stephen Hawking az ismert fizikus azt a választ adja, hogy rendezetlen struktúrákból egyszerűen több van, mint rendezettekből. Egy papírra leírt betűhalmazt például milliószor többféle módon lehet elrendezni rendezetlen betűkotyvalékként, mint az ember számára is érthető és olvasható szövegként. Ennek következtében pedig egy rendezett struktúra következő állapota nagyobb valószínűséggel lesz rendezetlen, mint rendezett. A technika és a biológia struktúrái értelemszerűen mind rendezett struktúrák. Így például egy órában a csavarok és a fogaskerekek, vagy egy állatban a tüdő és a szív sajátos logikát követve vannak egymás mellé helyezve.
Tegyük fel, hogy az emberiség és a biológiai élet az univerzumban mindenütt szétterjedne, és a technika, amely mindig rendezett struktúrát alkot, olyan szintre fejlődne, hogy a világegyetemben sehol semmilyen anyagi formát nem engedne rendezetlenné válni, hanem csak a technika adott fejlettségnek megfelelő új, rendezett formákba engedné átalakulni őket. Ma már vannak jelek arra, hogy ilyen kor eljöhet, hiszen a nanotechnológia segítségével rendezett formákba tudjuk hozni az anyag építőkövetit: az atomokat és a molekulákat, a nanotechnológia egy meghatározott fejlettségi szintjénél pedig akár így az egész anyagi világot is ellenőrzésük alá vonhatjuk a jövőben, akár az egész világegyetemben is, ha sikerülne mindenütt elterjednünk.
Ekkor az anyagi formák csak a rendezettség irányába fejlődhetnének tovább. Ez pedig a fentiek értelmében első hallásra azt jelentené, hogy az idő csak visszafelé haladhatna. Ez a rendezettség viszont nem ugyanaz a rendezettség lenne, mint ami a természetben spontán körülmények között megvan, hanem egy új mesterséges rendezettség lenne, tehát az idő mégsem kezdene el a múlt felé haladni. Afelé a rendezettség felé, ami régen megvolt. Akkor viszont milyen irányba haladna? Talán egy harmadik irányba?
Szóval a statisztikus termodinamika, az esetek leszámlálása tök szimmetrikus, azon keresztül nem lehet megfogni az idõ irányát.
Mondok olyan jelenséget, amivel már meg lehet: hogy a dolgok információt hordoznak a múltból.
Ha van egy kõtáblád tele hieroglifákkal, akkor tudod azt, hogy a kõtáblát emberek vésték ki. Vagy, ha van egy papírcetlid, akkor tudod azt, hogy arra emberek írkáltak, hogy mit írtak rá. Ezzel szemben, ránezve a papírcetlire, fogalmad sincs hogy mi lesz vele a jövõben. Valakik valami mást fognak rá írni? De mit? Hamletbõl egy idézetet? Bevásárlási listát? El lesz égtve a cetli, iratmegsemmisítõbe lesz dobva, vagy, szimplán a kukában végzi? A cetli nem tartalmazza a jövõjét -- nem is tartalmazhatja, hiszen az ellenkezõ módon cselekedhetnél ha ki tudnád olvasni.
Szvsz itt például nagyon erõsen szétválik a múlt és a jövõ. És ezt a jelenséget nem magyarázza a statisztikus leszámlálás. (Legalábbis, amit én olvastam, nem magyarázta, vagy, nem értettem meg).
Szerintem valahol itt kéne kutakodni, de, ez inkább a filozófusok terepe. Nem én leszek aki megfejti.
Leírom az állítást is, talán a kérdezõ monológjából nem derül ki a kívülállóknak.
A "paradoxon" az az, hogy a fizikai törvények szimmetrikusak, mégis, ha mutatnak neked két képet egy tojásról, az egyiken egyben van, a másikon szét van törve, és azt is elárulták hogy zárt rendszerben történt a dolog, akkor jó eséllyel meg tudod tippelni, hogy melyik történt hamarabb.
A "feloldás" pedig az, hogy az õsrobbanáskor minden nagyon rendezett volt, azóta minden csak romlik megfele, a tojás is.
Nekem ez nem igazán tetszik. Amit felhoztam ellene az hülyeség, ettõl függetlenül nem tetszik.
Viszont amit a kérdezõ felhozott az még inkább az -- nem ez hozza létre vagy határozza meg az idõ irányát.
Szerintem ez maximum azt magyarázza meg, hogy miért nem szimmetrikus a termodinamika -- mert az idõ kezdetén eleve egy nagy plussznyi rendezettségbõl indultunk, és, még mindig azt éljük fel. Ha az elfogy, akkor szimmetrikus lesz.
Azt nem magyarázza, hogy miért élnek az emberek az egyik irányba a másik helyett. (És, mint az a papírlap példáján látszik, a tárgyak is az egyik irányba léteznek, az egyik irány hat rájuk, leolvasható róluk, a másik nem. Ezért nem is élhetnénk a másik irányba, akkor sem, ha a nagy reccs helyett lenne a nagyon rendezett állapot.)
És ezt a statisztikai leszámolás sem magyarázza vagy indokolja.
A ma ismert világunkban az időt egydimenziósként definiáljuk és csak ezt használja a fizikánk is.
Érdekes hipotézis lehet azt feltételezni, hogy az idő is többdimenziós kiterjedésű, csak pillanatnyilag semmi nem indokolja fizikánkban.
Ettől még lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!