A déli féltekének melyik országa áll éghajlata szerint a legközelebb Magyarországhoz?
Talán Új-Zéland.
Nem nagyon van ilyen ország, mert egyszerűen kevés a szárazföld hasonló szélességi körön a déli féltekén.
Pl. Dél-Afrikai Köztársaságban még lényegesen melegebb van. Ausztrália egész területén úgyszintén.
Dél-Amerika meg vagy esőerdős, vagy extrém száraz-szeles hegyvidéki (Andokban), aztán lefelé meg úgy elkeskenyedik a kontinens, annyira közel van az óceánokhoz hogy csak eső és állandóan viharos szél van (Tűzföld).
köszi
Akkor Brazíliának már a legdélebbi része is melegebb (évi átlaghőmérsékletben) mint hazánk, ha a példáitokban Argentínának és Chilének is inkább a déli fele volt?
Az éghajlatot a lég és tengeráramlatok is befolyásolják, így például a monszun, de közelebb is van ilyen, a bóra, amely az Adria keleti partján alakul ki. Hatása Trieszt-Albánia között az egész partvidékre kiterjed, de erősségéből Lessina vidékén már sokat veszít.
Hazánk éghajlatát erősen befolyásolja a Kárpátok vonulata, amelynek medencéje olyan speciális klímát hoz létre, amely sehol nem található, az északi félgömbön sem.
Az északi jeges szelek, amelyek a sarkvidékről, vagy a balti térségből származnak, szeptembertől áprilisig szabadon száguldanak a lengyel síkságon, de megtörnek a Kárpátok vonulatán, a nyugati kontinentális éghajlat hatásai már nem jelentkeznek nálunk.
Délről véd a szlavón röghegység, a horvát középhegység, de főképpen a dinári hegység, így olyan speciális klímánk van, ami csupán a Kárpát medencére érvényes.
Nagy léptékben egyik térség éghajlata sem hasonlít (az okokat már leírták), a tengertől távolabb eső vidékeken viszont előfordulhatnak viszonylag hasonló mikroklímák.
A legközelebbi, amit találtam, Új-Zéland déli szigetén Cromwell nevű városka.
Ott az átlagos nyár megfelel egy hűvösebb dunántúli nyárnak, az átlagos tél pedig a legenyhébb teleinknek.
A csapadék évi menete hasonló a hazaihoz, de kevesebb (az éves csapadékmennyiség kb. annyi, mint az Alföldön egy nagyon száraz évben).
Ami képem a kérdéskiírás előtt volt, hogy alapesetben (csak szélesség szerint) Új-Zéland lehetne a „déli MO”, de mivel az sziget(ek), így hozzá képest mi kontinentálisak vagyunk, hozzánk képest az pedig óceáni.
Köszönöm a sokat pontosító válaszokat :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!