Statisztikailag milyen gyakori, hogy egy családban 3 fiú vagy 3 lány születik (3 gyerekből)?
Egy 1958-as nagy adathalmazt találtam: [link]
Benne a táblázat: [link]
Itt 51,5% a fiúk aránya. Vannak benne érdekes, az egyszerű matematikától elütő trendek.
Például ha összehasonlítod a csupa fiús családokban élő fiúk számát és a csupa lányos családokban élő lányok számát, az arány már 53,2% a fiúk javára, ami az 51,5%-ot szignifikánsan meghaladja egy ekkora mintában. Ez vagy azért lehet, mert több a lányt szokásosnál nehezebben összehozó pár, vagy mert az addig csupa lányos családokban gyakrabban vállalnak még egy gyereket, hátha az fiú lesz.
Szóval egyértelműen vannak a natúr p=0.515-ös binomiális eloszláson felüli tényezők is, legyenek azok biológiaiak vagy emberiek.
Köszi a számokat.
Az 10/01 mezői alapján a táblázatnak a fiúk 51,3%-a születnek, lányok 48,7%-al.
Ezután 0,513-as binomiális eloszlásnak tekintettem a 2 és 3 gyerekes családokat.
És az így kijött arányokat összevetettem a 02/11/20 illetve 03/12/21/30 mezőkkel.
Ránézésre azt látom, hogy a binomiális eloszlás jól közelíti a tényleges értéket. +-0,37 százalékpont a legnagyobb eltérés.
A 4+ családokat nem néztem, engem ebben a kérdésben főleg az érdekelt, hogy amit matekórán kiszámoltatnak az jól közelíti-e a valóságot.
És azt látom, hogy igen.
Modell szinten, ha 1/2-nek vesszük a nemeket, akkor az elég jó közelítés.
Ha még jobbat szeretnénk, akkor 0,513-as binomiális eloszlást használhatunk. Az én konklúziúm az, hogy további pontosításra normál gyerekszámnál nincs szükség.
De fontos észrevétel lehet, hogy a modell nem teljesít jól extrém gyerekszám esetén. :)
Még egyszer köszi a segítséget.
Rákerestem gyorsan, hogy az 51,3%-ra tényleg annyi-e.
A KSH-nál is ennyi a 2017-ben született fiúk aránya:
Ez megnyugtató :)
A valóság és a matematika "nagyjából" fedi egymást. A "nagyjából" azt jelenti, hogy ha egy elég népes országban nincs manipuláció és politikai cél e tekintetben, akkor mindig kicsivel több fiú születik (hozzávetőleg 51-52%), ami evolúciós következmény (a férfiak várható életkora szignifikánsan alacsonyabb). Ezért a kétesélyes "játszma" nem egzaktul az, hiszen nem 50-50%, hanem mondjuk 51-49%.
Mivel a lakosság összetételét az adott népesség szokásai, életmódja, kulturális hagyományai, ezért gyakran politikai céljai befolyásolják, így a férfiak és nők aránya területenként változó. Az emberiség összességét tekintve tehát kismértékű eltérés lesz a matematikai eredménytől a fele-fel arány eltérése miatt.
A politikai szándékra és kulturális hagyományokra jó példa Kína korábbi törvénykezése a szaporodás visszafogására. Egyetlen utód volt engedélyezve, a többit megszakították (plusz büntették). Az ottani szemlélet következtében ezért ha lány volt a születendő gyermek neme, gyakran abortálták, bár ez is tilos volt. Következmény a durva aránytalanság a fiúk javára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!