Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy elméletileg ezer bar...

HALACSKAFIRKA kérdése:

Egy elméletileg ezer bar nyomású vízzel működő turbina minek számítana? Víz-, gőz-, avagy gázturbinának?

Figyelt kérdés

A kérdésem arra az esetre vonatkozik, ha például a Mariana árok mélyére - (1960. január 23-án Jacques Piccard és Don Walsh a Trieste fedélzetén érték el először a máig fennálló 11 034 méteres rekordmélységet.) - leengedünk egy megfelelő szilárdságú tartályt, amely egy víz? - gőz? - gáz?turbinát tartalmaz, és azt meghajtjuk a környező tenger cca. 1000 bar nyomású vízével. Ha a turbinához kapcsolt generátor képes a meghajtásához szükséges teljes vízmennyiség elbontásához szükséges elektromos energiát termelni, a keletkezett gázok egy elméleti vezetéken a felszínre vezethetők, így a működés feltétele - a turbina be- és kilépő oldalán szükséges nyomáskülönbség - folyamatosan fenntartható!

Köszönöm az előző kérdésemre adott választ!



2018. szept. 23. 20:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Szia ,nagyon jó ötletet adtál ;) , nem értem hogy a be és kilépő oldalon hogy maradhat fenn a nyomás különbség:$,deeeeee adtál egy nagyon nagyon jó ötletet ,,, képzelj el egy pille palackot aminek a fala annyira erős hogy benne nincs levegő (a légkör légköri nyomást gyakorol a palackra ) ,a palack attól még standard 2 l térfogatú ,mondjuk hogy olyan a tetején a dugo hogy a palackra rákapcsolunk egy ilyen turbinát és arra
2018. szept. 23. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Pontosabban a palacknak a dugóhelyire rácsavarunk egy ilyen turbinát ami direktben villamosenregiát termel és arra csavarunk egy dugót ,levisszük a palackot a tenger mélyére (bírja a nyomást hisz erős a fala) és a tenger mélyén kicsavarjuk a dugót -beáramlik a 2 l víz hatalmas erővel ami így meghajtja a turbinát és elektromos energiát termel amit kábelen keresztül felszínre közvetítünk ,csak simán kihuzzuk a palackot a vízből aminek súlya ugyancsak pár gramm mert a víznek vízben nincs súlya ;) így talán már lehet energiát termelni haszonnal :)
2018. szept. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Bocsi hogy két részben küldtem el ,de véletlenül rányomtam a küldésre
2018. szept. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Egy ilyen gép csodának számitana!!!!4
2018. szept. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Gyakorlatban lehetne alkalmazni több köbméteres tartályokat , van valami képleted a turbina mennyi energiát képes termelni nyomás és áteresztett vízmennyiséget számolva
2018. szept. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A turbinát nem a nyomás, hanem a a NYOMÁSKÜLÖNBSÉG hajtja!

Ha leeresztesz egy turbinát oda, akkor sem lesz a be- és kilépő oldalán nyomáskülönbség, tehát a lapátok meg sem moccannak.

Ettől persze még leereszthető...

2018. szept. 23. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#2 a palackot vagy levinni kerül sok energiába, vagy felhozni. Ha rákötsz egy nehezéket, ami lent leold róla, akkor oké. Ez esetben a nehezék helyzeti energiáját konvertálod rendkívül körülményes módon. Ennél még az is értelmesebb, ha simán meghajtasz egy generátort a kötéllel amivel a nehezéket ledobod...
2018. szept. 23. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Előző kérdésednél már kiszámolták neked a szükséges nyomást (veszteségek nélküli ideális esetre), a Mariana-árok mélyén ennek a századrésze sincs meg, tehát a beáramló víz hamar megtöltené a turbina utáni teret, nem tudnád kellő mennyiségben elég gyorsan gázzá alakítani és a felszínre hozni.

A másik gond, hogy a beáramló roppant nyomású (szennyezett) víz már roncsolná, koptatná a turbinát, ami így igen rövid életű lenne...

2018. szept. 24. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:

Hmm...

Vázlatos elméletileg működhetne.

De valójában ezer akadálya van.


Elsősorban az, amit írtak is, a vízbontás sajnos mocskos rossz hatásfokú, tehát esélytelen a beáramló víz nyomásával nyert energiával mind a beáramló vizet elbontani.

De még van pár apróság.


Az a víz sós. Nem kicsit. Elektródáidat hazavágja, plusz a fennmaradó só eltömíti a komplett rendszeredet.


A szükséges áramerősség már igen brutális elektromos ív lenne, az meg nem csak bont, de melegít.

A keletkezett durranógázod olyan hőmérsékleten jönne ki, hogy ha nem különíted el az oxigént és a hidrogént (ami adott várható áramlási sebességnél gyakorlatilag lehetetlen), pillanatokon belül, ahogy kicsit hűl, újra vízzé ég el. Az meg hamar lecsapódik, 11 km magasra nem fog gázként felmenni, a csőben felgyűlő víz hidrosztatikai nyomása megállítja a folyamatodat.



De ha már a tenger alatt járunk, környezetet kevésbé károsító energiatermelési céllal, akkor én inkább javasolnám az áramtermelést termoelemekkel olyan helyeken, ahol a tengerfenék kéreg a magma felett igen vékony és még hőkürtők is jönnek fel.

2018. szept. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Perpetuum mobile, de duplán! És mint tudjuk ez még elméleti szinten is megvalósíthatatlan.
2018. szept. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!