Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember által érzékelt idő...

Az ember által érzékelt idő múlásának gyorsasága, megegyezik a fény sebességével?

Figyelt kérdés
Ha a távoli csillagok fénye évmilliókig utazik mire szemünkbe ér, vagyis azt látjuk, ami a fény induláskor a csillaggal történt. A fénysugár minden microméteren újabb és újabb időegységen mutatja a teljes informácóis bázist a kiinduló objektumról, vagyis évmilliókig tartó filmet vetít.

2018. szept. 23. 11:15
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy értem mit akarsz kérdezni, de ha 100 fényévre felrobban egy csillag, akkor még 100 évig egyben fogjuk látni.
2018. szept. 23. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Igen, pontosan ezzel kapcsolatban. Amikor a fényt nézem, egy adott pillanatban, a 100 évvel ezelőtti csillagot látom. Innentől kezdve ameddig csak nézem együtt öregszik velem a 100 évvel ezelőtti csillag. Mivel a fény, fénysebességgel hozza felém az újabb és újabb információt és az információváltozás az én időérzékelésemmel egybevág, ezért feltételezem a kérdésben leírtakat.
2018. szept. 23. 11:56
 3/21 anonim ***** válasza:
Se füle se farka a kérdésnek.
2018. szept. 23. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

Feltehetően egészen másra vagy kíváncsi, csak zavarosan fogalmaztál, mert sok egyebet sem tudsz belőle. Az időt egy mértékegységgel mérjük, a fény sebességét egy másikkal, amiben viszont szerepel az idő is. A kettő tehát ebben az értelemben nem összehasonlítható.


A fizikában sokféle körülmény van és mind más módon írható le. Amikor azt mondjuk, 100 éve felrobbant egy csillag, akkor a "mi" időnket értjük a 100 év alatt. A fotonnak van egy sebessége, erről van egy ismeretünk, a csillagnak van egy távolsága tőlünk, erről nincs ismeretünk. Ha azonban azt tapasztaljuk (mérjük), hogy a csillag a mi óránk szerint 100 év múlva "robban", akkor azt mondjuk, a csillag 100 fényév távolságra van. De hogy ha méterrúddal is mérhetnénk, vajon mit kapnánk, ennek ellenőrzésére - sok ok miatt - nincs mód. Vagyis azt, hogy ez a "100 fényév" ugyanakkora távolság-e, mint az, amit méterrúddal mérve kaptál volna - na ez örök rejtély marad. De mi jól megvagyunk azzal a megállapítással, hogy a csillag 100 fényévnyire van tőlünk, mert ennyire mértük a mi óránkkal, a fény ebességét meg ismertnek tételezzük fel.

Ha kiderült, hogy valójában mégse erre voltál kíváncsi, jelezd.

2018. szept. 23. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:

"Mivel a fény, fénysebességgel hozza felém az újabb és újabb információt és az információváltozás az én időérzékelésemmel egybevág, ezért feltételezem a kérdésben leírtakat."


Olyan, mintha egy "live" adást néznél a youtube-on x évvel lemaradva, ha erre gondolsz. (x = a távolság fényévben) Tehát értelemszerűen nem egy állóképet látsz egy adott időből (mintha fénykép lenne), ha erre gondolsz. De a mi Napunknak is a 8 perccel ezelőtti állapotát látod amúgy.

2018. szept. 23. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Akkor látod úgy, hogy a távoli csillagon ugyanúgy telik az idő mint nálunk, ha a csillag hozzánk képest nem mozog. Ha mozog, akkor a relativitás elmélet alapján az idő másképp fog telni (ha közeledik gyorsabban, ha távolodik lassabban). Gondolj bele: ha mondjuk 1 millió év alatt távolodik ezer fényévet, akkor innen úgy fogjuk érzékelni, hogy 999 ezer év telt csak ott el, mivel a végállapotban 1000 évvel később ér csak ide a fény.


#4

"Vagyis azt, hogy ez a "100 fényév" ugyanakkora távolság-e, mint az, amit méterrúddal mérve kaptál volna - na ez örök rejtély marad."

Nem mondom, hogy ennek nincs semmi alapja, de...

1. Való igaz, egy ilyen összehasonlítás egy csillag távolságának esetében nehézségekbe ütközik, de más körülmények között elvégezhető, és ha mindig ezt tapasztaljuk, joggal feltételezhetjük, hogy ez a helyzet a csillag távolságának esetében is.

(Arról nem is beszélve, hogy természetesen a csillagok távolságát nem így határozzák meg, hiszen nem tudjuk mérni, mennyi idő alatt ér ide a fény.)

2. A métert jelenleg a fénysebesség alapján definiálják, tehát ha azzal definiáljuk a távolságot, hogy mennyi idő alatt teszi meg a fény, a lehető legpontosabb definíciót adjuk.

2018. szept. 23. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
A szemembe jutott fény és a fénysugár kiinduló pontja(kibocsátó objektum) közt, a fény tartalmazza a 100 év alatt történt összes információt, ami az objektummal, objektumon történt?
2018. szept. 23. 14:06
 8/21 sadam87 ***** válasza:
Nem.
2018. szept. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
A fény mindig annak az információját tartalmazza amiről legutoljára visszaverődött (vagy ami kibocsájtotta, bár a csillagok esetében a visszaverődés él, mivel akár évezredeket pattoghat a foton a csillag atomjai között mire kijut a felszínre).
2018. szept. 23. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Ha nem, akkor miért látnánk 8 pecig a napot miután megsemmisülne?
2018. szept. 23. 15:01
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!