Ha bekövetkezett volna az olajhozam csúcs, ahogy azt még korábban gondolták, akkor ma a globális felmelegedéssel is sokkal jobban állnánk?
Ezzel kicsit el vagy tévedve.
Az alternatív olajkitermelési módokat valóban kidolgozták, de az elmúlt időben nem volt hatásuk így a legtöbb ilyen kitermelést leállították, ugyanis ezen eljárásokban az a közös, hogy csak bizonyos ár felett tudják gazdaságosan kinyerni az pedig jóval magasabb, mint a hagyományos eljárás esetén ha van bőven felhozatal.
Nos a közel-keleti olajszövetség viszont mesterségesen magasan tartja az olajkitermelést üzletpolitikából ezzel lenyomva az árat, mert túlkínálat van (vagyis csúcsra jár a kitermelés jelenleg).
Az olaj fogyás az viszont nem a kínálat függő ha van bőségesen, most se használnak annyit amit felhoznak.
Habár több a jármű, de a fogyasztásuk jobban optimalizált (pl 70-es években az átlag amcsi autó 3500-5000cm3 volt, most jó ha 2-2500). Szóval azok a jóslatok amik voltak 30 éve nem jöttek be.
Nagyjából az volt a helyzet agrár vonalon is, ahol 70-80-as években éhhalált vizionáltak, de annyit fejlődött a növényvédelem és a termőföld feljavítás, hogy most adott területen nagyságrendekkel több hozamot tudunk ma produkálni. Szóval nem vagyunk az éhhalál szélén ez ügyben se.
" egy hordó Brent olaj a héten már 45 dollárba is került a nyári 115 helyett, elsősorban annak köszönhető, hogy túlkínálat van. Az áremelkedéshez vagy nagyobb fogyasztásra, vagy kisebb kitermelésre lenne szükség, előbbire valószínűleg nem érdemes várni, így marad az utóbbi. A legnagyobb exportőrök azonban egyelőre nem hajlandóak csökkenteni a kitermelt mennyiséget, attól félnek, hogy azzal elvesztik a piacaik egy részét, mások benyomulnak a helyükre
....
Az amerikai palaolaj kitermelése azonban csak a korábbi magas olajárak mellett nagyszerű üzlet, jóval 70 dolláros hordónkénti árnál már kevésbé jövedelmező, 50 dolláros árnál még kevésbé éri meg. Mivel a palaolaj-termelésnél gyorsan kimerülnek a kutak, a termelés szinten tartásához folyamatosan új kutakat kell termelésbe állítani. A mostani, vagy még alacsonyabb árak mellett pedig ezt nem nagyon fogják megtenni, a tendencia már most is látszik. Az amerikai termelés visszaesése szintén lassíthatja majd az árcsökkenést...."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!