Mi a különbség az antianyag és a negatív részecske között?
Negatív részecske, aminek a töltése negatív.
Az antianyag, illetve az antirészecske más tészta. Minden részecskének van egy antirészecskéje, ami minden tulajdonságában megegyezik vele, csak a töltése ellentétes. Az elektron antirészecskéje a pozitron. A pozitron antirészecskéje az elektron. A proton – ami amúgy összetett – antirészecskéje az antiproton, és viszont. A világunkat kvázi 100%-ban olyan anyag alkotja, aminek az atomjaiban több proton és neutron alkotja az atommagot, és ezt veszik körül elektronon. Az antianyagnál fordítva van, az atommagot antiprotonok alkotják, amiket pozitronok vesznek körül.
Normál anyag és negatív részecske: elektron
Normál anyag és pozitív részecske: proton
Antianyag és negatív részecske: antiproton
Antianyag és pozitív részecske: pozitron.
Tehát az egyik kifejezés a töltés abszolút módon határozza meg. A másik kifejezés a töltést a szokványos anyagot alkotó – pozitív és negatív – részecskékhez viszonyítva, azok ellentéteként.
Lányeges pont, hogy itt töltés név alatt nem csupán az elektromos töltés hétköznapi értelméről beszélünk.
Az antirészecske a normálnak minden szempontból "tükörképe", tehát pl. az elektromos térereje és a mágneses indukciója is tükörképben áll a normál anyaghoz képest.
Így lehetséges, hogy a semleges elektromos töltésű neutronnak, neutrínónak is van anti- párja, más szubatomi részecskék meg anyira minden szempontból semlegesek, hogy anit-párjuk nincs, pontosabban önmaguk anti-párjai. Így nem létezik antifoton, anti-Z-bozon, egyes mezonok, pl. pion.
Sajnos bővebb magyarázathoz részecskefizikai képletekbe kéne bonyolódni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!