Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi játszódik le egy elemben/ak...

Mi játszódik le egy elemben/akkuban, ha hosszú ideig nincs használatban?

Figyelt kérdés

Az oké, hogy lemerül, de azon kívül milyen folyamatok mennek végre benne? Ceruzaelemeknél előfordulhat, ha benne hagyod valami eszközben és évek után előveszed, akkor látod, hogy belefolyt az a barna trutyi. Ez néha előfordul, néha nem. Mitől függ, hogy kifolyik-e az elemből?


Egyszer megtaláltam az egyik régi mobilomat is, és döbbenve láttam, hogy szét van repedve a hátlapja. Miután szétszedtem, láttam, hogy az akku megdagadt, lapos helyett párna-szerű alakja lett, és belülről az feszítette szét a házat. Ekkor már kb. 10 éve nem volt áram alatt a készülék, de néhány évvel előtte a kezemben volt és akkor még nem volt semmi baja. Tehát jóval később indultak el benne valamilyen folyamatok.


2018. aug. 4. 18:37
 1/1 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Válasszuk szét az elem/akku kérdést!


Az elemek (hagyományos cink-szén Leclanche elem) tönkremenetele általában a negatív elektróda oldódása miatt (fém cink ház ) kilyukad, majd kifolyik belőle a szalmiáksó elektrolit, ami kocsonyásított.


Az ólom akkumulátor nem folyik ki , ott a mélykisülés állapotában a az ólomszulfát megkeményedik, elveszti porozitását, így lecsökken az akkumulátor kapacitása.


Az újabb polimer akkuk tönkremenetele (púposodás) általában a túltöltés következménye, de belső zárlat és melegedés is okoz ilyet, de még tüzet is. Alapvetően ilyenkor a belső hő miatt az akkumulátor elektrolit (litium só és szerves oldószer (etilén karbonát vagy dietil karbonát legtöbször)) bomlik, és a bomlástermékek az akkumulátor szerkezetét is roncsolják, felpúposítják, esetleg zárlat keletkezik és ki is gyullad.

a reakciók részletei itt:

[link]

2018. aug. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!