Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak szerintem nevetséges az...

Csak szerintem nevetséges az evolúciós pszichológia?

Figyelt kérdés
Mégis hogyan felel meg ez a tudományosság kritériumainak?
2018. júl. 27. 17:24
 1/7 anonim ***** válasza:
94%

Nem értem, mi a probléma ezzel:

"Az evolúciós pszichológia a pszichológiának és a viselkedéstudományoknak az emberi viselkedés evolúciós gyökereivel foglalkozó területe, amely az alapján próbálja megérteni az emberi jellemvonásokat, hogy azok milyen szelekciós előnyt jelenthettek az ember evolúciója során."

[link]

Olyan dolgok eredetét keresik, mint pl. az agresszió, emóció, kommunikációs készség, hatalomvágy, dominanciaharc, stb.

2018. júl. 27. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És? Arra célzok, hogy a módszertana nem tudományos.
2018. júl. 27. 21:23
 3/7 anonim ***** válasza:
47%
Mi nem tudományos benne? Többnyire tökéletesen rámutat az mi áll az emberi viselkedés, motivációk mögött.
2018. júl. 28. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Pombe ***** válasza:
55%

@Kérdező


Biztos nem csak szerinted kimosolyogni való, mint ahogy erősen gyanítható, hogy az emberiség nagyobb része ma is nevetségesnek tartja a rendszeres fogmosást.


A célzásod remekül látható, csak a "miért"-el maradtál még adós. A kérdésed kb olyasmi, mintha egy pusztán álló nagy fát azért tartanál nevetségesnek, mert az ott magában nem felel meg a komolyan vehetőség kritériumainak.

2018. júl. 28. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

1. Az emberiségnek valójában fogalma sincs, hogy milyen volt az élet az őskori ember számára.

2. Az emberiségnek valójában fogalma sincs, hogy a jelenlegi emberi viselkedés mely aspektusait okozza a biológia és mely részeit a társadalom/szocializáció.

3. Az evolúciós pszichológia legtöbb elmélete valójában csak filozofálgatás és belemagyarázás. Meg van adva az eredmény (statisztikai adatok alapján, ami szintén lehet téves, illetve az önbeszámolók alapból nem elég tudományosak) és meg van adva egy elképzelt múlt, ami közé kell valami magyarázat, ami kitölti a teret. Semmi bizonyíték nincs rá, hogy az a magyarázat a helyes, amit az adott tudós kigondolt. A politikai állásfogalás torzító szerepéről inkább ne is beszéljünk.

4. Félre van értelmezve az evolúció. Mivel az evolúció nem azt mondja ki, hogy a legjobb marad fenn, hanem azt, hogy véletlen mutációk során kialakul egy állapot és, hogyha az elég jó az adott környezetben, akkor fennmarad. Ebből kiindulva az ember tele lehet olyan viselkedésekkel, amelyek nem okoznak hátrányt, de előnyt sem. Ezért nevetséges "okokat" és értelmet tulajdonítani az evolúciónak.

2018. júl. 29. 18:43
 6/7 Pombe ***** válasza:

Kérdező(#5): "Az emberiségnek valójában fogalma sincs, hogy milyen volt az élet az őskori ember számára."


Már miért ne lenne fogalma. Vannak ma is fán élő, vagy részben-, vagy viszonylag csak keveset fán élő főemlősök. Remekül tanulmányozható a szavannai csimpánzok életmódja, amelyek sok tekintetben szinte afféle kis előemberekként viselkednek (pl. tűztánc, részleges barlangban lakó életmód...stb stb).


Vannak szerszám- és fegyver leletek, élőhely leletek, sőt genetikai ismérvek is már rendelkezésünkre állnak ilyesmiről, pl. hogy mikor kezdődött a nagyarányú szőrtelenségünk és ezt összevetve az elterjedéssel, ill. a környezeti ismérvekkel... stbstb.


Ezekből mind lehet remekül következtetni, extrapolálni...


Kérdező(#5): "Ebből kiindulva az ember tele lehet olyan viselkedésekkel, amelyek nem okoznak hátrányt, de előnyt sem."


Mutass rá valamire, hogy ez hol bukik ki az általad lenézett tudományágban. Ideje lenne végre konkrétumokra is rámutatni.


Bocsika, de még mindig csak azt látom a részedről, hogy dühösen csépeled a semmit.


Ilyen alapon nem tudomány pl. az elméleti fizika se.

2018. júl. 30. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Pombe ***** válasza:

Ja... még..


@Kérdező: "Ezért nevetséges "okokat" és értelmet tulajdonítani az evolúciónak."


Okok bizony nagyon is vannak. Bizonyos domináns tulajdonságokra kiélezett környezetben az evolúció reagálása funkcionálisan nagyon is törvényszerű (pontosabban statisztikailag szignifikáns), csak a megoldás minősége és a kivitelezés lesz más, de nagyon szűkre szabott lehetőségkeretben még szinte a mutációk minősége is ismétlődik (a nevezetes Dollo szabályt ma már csak fenntartásokkal kezeljük igaz állításként).


Nem véletlen, hogy evolúciós-, genetikus algoritmusokat használnak motorként akár matematikai problémák megoldására is, és kellő számú próbálkozás után az eredmény statisztikailag stabil lesz (pontosabban enyhe szórás lesz a tökéletes "körül" - ámbár nyilván lesz tökéletes is kellő számú ismétlés után, de eldönthetetlen, hogy a szórásban melyik a tökéletes).


Szűkre szabott peremfeltételek között a megoldás szinte mindig egyféleképpen jön ki (vagyis itt megismerhető a tökéletes megoldás), de ez gyakorlati értelemben nem túl hasznos, mert itt a megoldást nagy valszeggel mi is megismerhetnénk hagyományos matematikai módszerekkel dolgozva, ami ugye sokkal gyorsabb és kevésbé energiaigényes számítás lesz.

2018. júl. 30. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!