A "Volt egyszer egy Bolygó" (natgeo) című műsor, a vallások ellen van?
Lényeges pont. A tudomány nem egy új vallás a régiek mellé és ellen. A tudósok által produkált felfedezések, fizikai törvények stb. nem prófétai kinyilatkoztatások egy felsőbb hatalom nevében.
A tudományban nem hinni kell.
Ha a tudomány eredményeit megérted, a hozzájuk szükséges tudást begyűjtöd, akkor az állításai ellenőrizhetőek, nem kell őket hinni, bizonyítani lehet.
@11 Wadmalac
Ez teljesen így van. Sok vallásos ismerősömtől hallottam (nem tudom mennyire általános elképzelés), hogy a tudomány is hit, mivel sok minden van, amit régebben igaznak véltek, de mára már egyáltalán nem igaz (vagy fordítva). Ez igaz (lobotómia, nyelvtérkép, lamarckizmus stb.), de pont ez mutatja, hogy a tudomány egy progresszív folyamat, ami által változik. És pontosan az a tudományosság egyik ismérve, hogy a "tézisei" (bárki által) felülbírálható, újravizsgálható, csak bizonyíték kell (magyarul falszifikálhatóság, bizonyítás).
Illetve még volt téma az élet eredete. A kommentelő jól szemléltette (ezen a példán keresztül), hogy egy kérdésre számos magyarázat lehet, amik természetesen lehetnek vallásosak is (pl. bibliai genezis), de általában léteznek tudományos magyarázatok is (mondjuk az élet konkrét keletkezését illetően nincs egy elmélet sem, de majd lesz). Ha belegondolunk a vallásos magyarázat is (elsőre) logikusnak tűnt, hiszen az élőlények nagyon különböznek egymástól. De ha jobban megvizsgáljuk őket (ugye itt jönnek be a tudományos módszerek) alapvetően rendkívül hasonlóak is. Ehhez jön még az evolúció és még sok más alátámasztás...
Persze ezek a tények (mint már előttem is írták) nyugodtan és szépen beilleszthetőek a vallásos világnézetbe!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!