Hogyha mikroszkóppal 400x nagyítást nézek és a
telefonom kamerájával lefotózom 10x zoom-al, akkor az
410x-es nagyítás?
Figyelt kérdés
Logikusan 400x-ost 10x felnagyítani 4000x nagyítás lenne de ez nem lehetséges, ezért ez csak hozzá adódik vagy egyáltalán nem lehet összeadni a kettőt?
Miért ne lenne lehetséges a 4000x-es nagyítás? Az más kérdés hogy értelmetlen.... El lehet érni hatalmas nagyításokat, ha pl. 100x objektívhez 100x okulárt párosítanál akkor 10000x nagyítást kapsz. De nem véletlen hogy nem gyártanak 100x-os okulárt. A képben levő teljes információt az objektív állítja elő, a további nagyítás nem tesz bele információt , ezért van egy elvi határ ameddig van értelme nagyítani egy objektív képét, ez pedig az objektív numerikus apertúrájának az 1000x-ese. Pl. egy 40x-es objektívnek általában 0,65 az apertúrája így 650x-esnél nagyobb nagyításhoz nem jó. Így maximum 16x-os okulár használható hozzá. Lehet nagyobb nagyításhoz is használni, de az már túlnagyítás és olyan dolgokat is láthatsz a képen amik a valóságban nincsenek ott. Ennek oka az hogy van egy fizikai korlátja az objektív feloldóképességének ( két pont legkisebb távolsága mit különálló pontként mutat). Most ennek a részletes kifejtésébe nem mennék bele , de ezt az okozza hogy a mikroszkópban a kép a tárgyon elhajlott fény interferenciája útján jön létre. A telefonon levő digitális zoomnak pedig normál fényképezésnél sincs értelme, de mikroszkópos fényképezésnél főleg... Nem kapsz új információkat csak a képminőség romlik. Ez nem ugyanaz mint mikor az okulár lencséje nagyítja tovább a képet, itt csak a szenzor által érzékelt képből extrapolálja a nagyobb képet. Tehát csak elmosódottabb lesz a kép.
2018. júl. 16. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
Kulcsszó: diffraction limit
2018. júl. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
Mit jelent az apertura?
2021. ápr. 12. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 Marci71 válasza:
#3 Az apertura szó szerint rést, nyílást jelent. Mikroszkóp objektívnél a numerikus apertúra az objektív fél nyílásszögének a szinusza szorozva a tárgy és az objektív közti közeg törésmutatójával. Általában rá írják az objektívre közvetlen a nagyítás után , pl. 40x/0,65
Akromatikus azt jelenti hogy a longitudinális kromatikus aberráció ( színi eltérés) két színre javítva van. Egyébként ma már minden objektív akromatikus ezért többnyire nem is írják rá. A 160 az a tubushossz, a 0,17 pedig az objektívet használandó fedőlemez vastagsága.
2021. ápr. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
Miért fontos a tubushossz és a fedőlemez vastagsága? Ettől is jobb lesz a kép, vagy csak a készülékhez való kompatibilitása miatt?
2023. febr. 14. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 Marci71 válasza:
#8 Azért lényeges mert az objektívot ehhez tervezik. Ha ettől eltérsz az objektív nem hozza azt a képminőséget amire egyébként képes.
A fedőlemez vastagsága a képminőséget befolyásolja, van objektív aminél nem fontos , de minêl nagyobb a nagyítás illetve a felbontás annál fontosabb, illetve immerziós objektívnàl nem számít. Van olyan objektív például amin van korrekciós gyűrű amivel a fedőlemez vastagsághoz tudod ãllítani az objektívot. Ezek természetesen jobb objektívok, például a Carl Zeiss Jena 40x/0,95 apokromátok ilyenek, de ezek mai árra átszámolva félmillió Ft fölötti áron voltak akkoriban amikor gyártották őket.
A tuboshossz az konkrétan a mikroszkóphoz való kompatibilitás miatt fontos lehet használni más tubushosszúságú mikroszkópon is , csak nem lesz olyan a kép, esetleg nem is kapsz képet , vannak ún. végtelenes tubushosszúságú mikroszkópok is, azok lencsêi nem kompatibilisek semmilyen véges tubushosszúságú gēppel, képet se igen kapnál velük. Szóval ezek fontos információk ha objektįvet veszel.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!