Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan készül a trícium?

Levi970 kérdése:

Hogyan készül a trícium?

Figyelt kérdés
Több helyen is néztem de mindenhol csak az van leírva hogy miből van az nincs hogy hogyan készül. Le tudná valaki írni hogy hogyan álítják elő mesterségesen?
2018. júl. 9. 16:10
 1/9 anonim ***** válasza:
39%

Sehogy.

Kivonják a vízből.

Igen, egyáltalán nem szapora munka.

2018. júl. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 hollófernyiges ***** válasza:
36%
Nem tudom van-e újabb módszer, de régen úgy készült, hogy elkezdték ultracentrifugálni a vizet jó sokáig, aztán ami az alján összegyűlt, az volt a nehézvíz meg a szupernehéz víz.
2018. júl. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

az első szamárságot ír.


A triciumot tenyésztéssel állítják elő, a litium vagy bór besugárzásával, majd a bomlástermékből elválasztják. Mindkét eljárás használatos, de a lítiumos több más szempontból is érdekes: a hidrogénbombához is szokás felhasználni mint fúziós üzemanyagot a Li6 izotópját, (a természetes litium 5%-a Li6) azt besugározzák és az így átalakult litiumból származó tricium a fémben marad, így kezdték használni, mert kondenzált fázisú lett az eredmény.

2018. júl. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%
a második is szamárságot ír. a tritium radioaktív bomló felezési ideje 12 év. esélytelen a vízben ilyesmire lelni.
2018. júl. 9. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

részletes leírás itt:

[link]

2018. júl. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Igaz, a deutériumot veszik ki a vízbű'.
2018. júl. 10. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
56%
#3-5 Nem ártott volna minden esetre végigolvasnod a wikipédia cikket amire hivatkoztál azt állítva hogy a vízben nincs trícium. Folyamatosan képződik a kozmikus sugárzás hatására a légkörben, hasonlóan a C14-hez, a vizekben előforduló mennyiség gazdaságos kitermelésre alkalmatlan, ugyanakkor a 12-év körüli felezési idejének köszönhetően alkalmas pl borok korának meghatározására.
2018. júl. 10. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Végigolvastam, és Te is láthattad volna ha végigolvasod:

Először hogy mennyi készült belőle:

(production history)

"According to the Institute for Energy and Environmental Research report in 1996 about the U.S. Department of Energy, only 225 kg (496 lb) of tritium has been produced in the United States since 1955. Since it continually decays into helium-3, the total amount remaining was about 75 kg (165 lb) at the time of the report.[3][16]"

majd az óceánok áramlásának nyomkövetéséről szóló fejezet:


" Before these nuclear tests, there were only about 3 to 4 kilograms of tritium on the Earth's surface; but these amounts rose by 2 or 3 orders of magnitude during the post-test period.[33] "


és végülaz amúgy ritka és ténylegesen a vízből

kiszedegetett nehézvízből(!!!) való átalakulásról szóló fejezetet:


"Tritium is also produced in heavy water-moderated reactors whenever a deuterium nucleus captures a neutron. This reaction has a quite small absorption cross section, making heavy water a good neutron moderator, and relatively little tritium is produced. Even so, cleaning tritium from the moderator may be desirable after several years to reduce the risk of its escaping to the environment. Ontario Power Generation's "Tritium Removal Facility" processes up to 2,500 tonnes (2,500 long tons; 2,800 short tons) of heavy water a year, and it separates out about 2.5 kg (5.5 lb) of tritium, making it available for other uses.[6]


Deuterium's absorption cross section for thermal neutrons is about 0.52 millibarns, whereas that of oxygen-16 (16

8O

) is about 0.19 millibarns and that of oxygen-17 (17

8O

) is about 240 millibarns."


Ebben is nyilvánvalóvá válik, hogy a reaktotokból származó nehézvízből való eltávolítás pusztán sugárvédelmi és környezetvédelmi okokból szükséges, az ezrelék körüli az előfordulás aránya. Az okok is nyilvánvalóak, le van írva az oxigén16 termikus neutron befogási hatáskeresztmetszete nagyságrendekkel nagyobb mint a deutériumé (ezért jó moderátor, mert nem eszi meg a termikus neutronokat) és pont ezért a deutérium - tricium átalakulás a vízben ritka. Pont ezért gyártásra nem használatos ez az eljárás.

A második idézetben le van írva, hogy kb mennyi tricium volt az atomkorszak előtt a vízben.... meglehetősen reménytelen vállalkozásnak tűnik a föld óceánjaiból azt a 3-4 kilogram triciumot kiszedni ami benne volt.

Soha senkinek nem fordult meg megalapozott módon a fejében ilyesmi, inkább a fent vázolt úton tenyésztéssel történt az előállítás. (az atomreaktorok szabályozó rúdjairól van itt szó, ennek bór10 tartalma miatt keletkezik benne)


De elárulom, nekem ezt annó tanították, és a cikket csak azután olvastam el, hogy hivatkoztni akartam rá, hogy alátámasszam az állításom. Mert itt sok embernek kevés, hogy "ezt tanították nekem".

2018. júl. 11. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

javítom magam:


" az ezrelék körüli az előfordulás aránya." 2500 tonnából 2.5 kb az az ezrelék ezreléke. Nagyon reggel van még, de ez a lényeg: gyártás szempontjából szóba sem jöhet a vízből kiszedni.

2018. júl. 11. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!