Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan ismeri az emberiség a...

Honnan ismeri az emberiség a kénsavat?

Figyelt kérdés
Sósav az ok, gyomorból. De ezt?
2018. jún. 29. 19:08
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A természetben is előfordul, illetőleg létrejön különböző kénvegyületek (pl. vas-szulfid) oxidációja során, már jól az ókorban felfedezték, hogy bizonyos megfelelően preparált szubsztanciák (pl. egyes vas-szulfátok) hevítése (leginkább egyfajta desztilláció) révén kénsav állítható elő, ennek erős korrozív hatása pedig jól hasznosíthatónak bizonyult pl. a fémmegmunkálás területén.
2018. jún. 29. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
73%

"The study of vitriol, a category of glassy minerals from which the acid can be derived, began in ancient times. Sumerians had a list of types of vitriol that they classified according to the substances' color. Some of the earliest discussions on the origin and properties of vitriol is in the works of the Greek physician Dioscorides (first century AD) and the Roman naturalist Pliny the Elder (23–79 AD)."


'In the seventeenth century, the German-Dutch chemist Johann Glauber prepared sulfuric acid by burning sulfur together with saltpeter (potassium nitrate, KNO

3), in the presence of steam. As saltpeter decomposes, it oxidizes the sulfur to SO

3, which combines with water to produce sulfuric acid."


A vitriol, amiben a (wikipédiából idéztem) a szulfátion archaikus elnevezése. Ahogy utal is rá, a vitriol különböző vegyületeit másképp nevezték el. Amint írta, ahogyan a kálium-nitrát felbomlott, oxidálta a ként, ami így kén-trioxiddá alakult. A kén-trioxid és víz reakciójából pedig kénsav keletkezett (ekkor "oil of vitriol" volt a neve). Magyarul kísérleti úton ismertük meg. Egyébként a vitriol olaja (tehát a kénsav) elnevezéséből jön a vitriolos (maró, gúnyos) szavunk.

2018. jún. 29. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 EagleHUN ***** válasza:

Sőt ezen felül pl vulkáni tavakban, vulkánok vízfolyásaiban nagyon gyakori a kénsav.


Illetve a markazit a levegő páratartalmától elbomlik magától és közben kénsavat ereget.

(A markazit egy olyan ásvány aminek az összetétele a pirittel megegyezik, de a szerkezete más ezért bomlékony. Nagyon hasonlít a piritre, így ha egy laikusnak eladják mert szép ásvány, később esetleg meglepődik hogy ahova letette kimaródott a szekrény. :D )

[link]

2018. jún. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 EagleHUN ***** válasza:

Egyébként a föld alatt is kénsavat ereget és a környezetének megfelelő kristályokat növeszt a környéken.

Pl mészkő jelenlétében gipszet.

Ezért is beszélnek a geológusok és gyűjtők ásványtársulásokról.

2018. jún. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!