Az Univerzumnak van origója?
#4:
Megmutatnád, hogy pl. egy egyenesnek melyik pontja a középpontja? Vagy egy síknak?
Én emiatt írtam a 2-es kommentet, de nem talált megértésre.
Aki nem ért itt a geometriához, a sztem épp te vagy.
Na jó, de mióta nevezzük testnek az univerzumot? :)
A testeknek vannak határoló lapjaik (vagy legalábbis felületük), ugyanez az univerzumunkra bajosan mondható el. Egy test véges kiterjedésű, míg univerzumunkra ez nem biztos, hogy áll. De legfőképp, a 3 dimenziós dolgokat nevezzük testnek (definícióból adódóan), az univerzumunkra ez gyaníthatóan nem állja meg a helyét.
#9 > De ha a világ végtelen, akkor már nem biztos, hogy a kezdeti térrész kicsi volt. Lehet az is végtelen.
Lehetne elvileg, de akkor hatványozottan így van, mert a középpont nélküliségnek rögtön két kritériuma is teljesül vele.
> "tehát az ősrobbanás helyén van."
> Azért ezt így kicsit meredeknek érzem.
Ja, meredeknek érezhető, de nehéz ellenvetést találni rá. Ha azt is hozzávesszük, hogy a jelenleg elfogadott elmélet alapján maga a téridő is az ősrobbanás során keletkezett, akkor pláne elmondható, hogy a tér minden pontja az ősrobbanás pontja.
> Ugye egy felfúvódó lufi pontjaira se mondjuk azt, hogy ott vannak a középpontban.
Ha ugye a lufi felszínét vizsgáljuk, akkor gyakorlatilag elmondható ez. Nincs a lufi felszínének egyetlen olyan pontja, ami ne lenne azonos a még pontszerű lufi pontjával. A lufin ha elhelyezel egy pöttyöt, és leereszted a lufit pontszerűvé, akkor a pöttyöd lesz a pontszerűre leeresztett lufi pontjában. Ugye ez fordítva is így van.
~ ~ ~
#10 > azt meg lehetne csinálni, hogy a "szétröpülő" dolgok vektorát visszafelé megnyújtjuk és kapunk egy origót, ahol metszik egymást.
Problémás ez. A vektorok egymáshoz viszonyított vektorok. A mi sebességvektorunk milyen irányú? Nincs mihez igazítani. De oké, akkor írjuk át úgy, hogy vesszük a teljes – nem csak a látható – világegyetem középpontját. Egyrészt egy naiv téridő szemléletben sem tudnánk megmondani, hogy a látható világegyetemhez képest milyen irányban vagyunk. Viszont nincs egy kitüntetett gravitációs erővektor, a galaxisközi térben úgy tűnik gravitációs egyensúly van. Akkor azt kellene mondanunk, hogy a középpontban vagyunk? Csak az a gond, hogy fényév milliárdokkal arrébb is ugyanez a helyzet. Akkor az is a tömegközéppontban van? Azért ez így problémás. Nyilván egy végtelen kiterjedésű univerzummal ez a probléma feloldható, akár kiterjedésében végtelen, akár véges térfogatú, de topológiai szempontból határ nélküli. (A lufi minden pontjában is gravitációs egyensúly van ugye.)
(Anno egyszer ezért már le lettem hurrogva, nyilván a dolog megkérdőjelezhető, de a méréseinknek tudtommal nem mond ellent az, hogy a világegyetem kiterjedésében is végtelen. A világegyetem mérési hibahatáron belül tűnik homogénnek, izomorfnak és nulla görbületűnek, ami csak egy végtelen kiterjedésű univerzum esetén lenne lehetséges. Persze lehet, hogy a görbület valójában nem nulla, de az azt jelentené, hogy a valódi univerzum nagyságrendekkel nagyobb, mint a látható univerzum. A homogenitás és az izomorf jelleg is megkérdőjelezhető, hiszen nem végtelen pontossággal tudjuk ezt mérni, de abból is az jön ki, hogy a világegyetem ha nulla görbületű, akkor megint nagyságrendekkel nagyobb kell, hogy legyen, mint a látható univerzum.)
Szóval ugye a látható univerzum képe alapján úgy tűnik, hogy a világegyetem nagy léptékben homogén és izomorf. De mi lenne, ha nem lenne az? Mondok egy példát, van három darab 1 kg-os tömeged. Az egyik Budán, a másik Pesten, a harmadik meg Debrecenben. Akkor ennek a három testnek hol van a közepe? A köré írható gömb közepét kellene keresni? Mert az félúton van Budapest és Debrecen között. A tömegközéppontját kell keresni? Mert az meg harmadúton van Budapest és Debrecen között. Nyilván egy ilyen origo pont meghatározása azért önkényes dolog, nem a fizikai törvények által kijelölt origóról van szó.
Sebességvektorokkal azért nem tudunk dolgozni itt, mert nincs egy abszolút viszonyítási pont. Nyilván van egy egymáshoz, meg a Földhöz viszonyított sebességvektor. De a Föld közben kering a Nap körül, az a Tejútrendszer középpontja körül, az meg az Isten tudja, hogy milyen egyenes vonalú egyenletes mozgást végez még pluszban. Ha tehát tudjuk is, hogy valahonnan vitték azt a három testet Budára, Pestre és Debrecenbe, akkor honnan vitték? Mert oké, hogy ráböksz Abádszalók környékére, csak hogy Abádszalók közben állónak tekinthető? Inerciarendszer kérdése…
"Nincs a lufi felszínének egyetlen olyan pontja, ami ne lenne azonos a még pontszerű lufi pontjával."
Csakhogy itt most nem a pontokról van szó, hanem a pontok helyéről. Nekem pedig az rokonszenves, hogy az ősrobbanás valamilyen magasabb koordinátarendszerben történt - még ha tér nincs is ott - ezért aztán a pontok helye ma nem azonos a pontok régi helyével.
Persze ez nincs bizonyítva, de milyen jól hangzik, nem? :-)
Amíg valaki meg nem cáfolja, én így gondolom.
Megint dolgoznak a lepontozó trollok, cáfolatra nincs agyuk, pirosat nyomkodni egy bedrogozott muslinca is tud.
Már bocs. Csak hétfő kora reggel rögtön ezt látni kissé dühítő.
Hagyjad őket.
Régen az ilyeneket az OPNI-ba csukták, de az bezárt, kirúgták őket. Azóta maguktól kell boldoguljanak.
Még mindig jobb, ha itt pontozgat, mintha szembejönne veled az utcán, és leköpne, vagy megkarmolna.
Persze, tudom, hogy annyi értelme van ezen morogni, mint a galambon, ami minden hajnalban lexarja az ablakpárkányomat.
Csak az a galamb szerintem okosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!