Ha elektrolízissel szeretnék rozsdátlanítani, keletkezhet mérgező krómvegyület? Részletek lent.
hol jön a képbe a króm?
Mi krómozott?
A válaszhoz tisztázni kell a következőket:
A kérdésben egyszer vas az anód, másszor egy rézkampó.
Mekkora feszültséggel végzi a múveletet, és hol hogyan kerül a rendszerbe króm? (az anódból oldódik? melyikből? a rézből? a vasból?)
És a legfontosabb: a szokásos rozsdátlanítások esetében az anód általában egy negatívabb fém (pl cink, redukálószer, ami oxidálódik, a vasoxid pedig redukálódik, ha a pH enyhén lúgos, mondjuk erre a szóda pont jó puffernek- akkor a vas még passziváló bevonaattal is erősödik.) Nem vagyok megyózódve hogy ez így ahogy leírtad múködni fog, mert az anód nem negatívabb (alkalmatlan).
Ami az anódon lévő réz oldódásából keletkező réz hidroxid, réz oxid, és ennek keverékének oldatát illeti, az mérgező. ha az oldat kilöttyen, majd beszárad és kiporzik, beléglegezheted. Ha megiszod az elektrolitot, akkor is mérgezést kapsz. de ez nem atomreaktor, hogy króm keletkezne. Az anódban lévő króm - ha egyáltalán van benne, az oldatban a króm ionként jelenik meg.
A kérdésben szereplő króm trioxid egyébként is jól oldódik majd reagál a vízzel és krómsavat alkot. Ezt krómozásnál használják, nem rozsdátlanításkor és nem tudom hogy hogyan keverted ide.
Igaz, hogy hülyeséget írtam.
Úgy gondoltam, hogy a rozsdátlanítandó tárgy öntöttvas és az anód valamilyen acél (a pontos összetételt nem tudom megállapítani, de nem rozsdamentes, nem bevonatos, tehát se cinkezve, krómozva stb. nincsen), de mivel nincsen vasdrótom és a tárgy ráadásul több darabból áll, csak ilyen furcsa bevonatos drótból készített kampóval tudom összefogatni és belógatni a tárgyat.
a rozsdátlanításról és a galvanikus vasazásról erre keresve sok könyv és jó leírás van a neten.
pl:
a króm itt ebben a rendszerben nincs számottevően jelen, így annak mérgezésétől sem kell tartani. van egykét rézvegyület (jellemzően 1. oxidációs fokú) ami keletkezhet és mérgező ha megiszod.
a táp nagyon karcsú, azzal érdemben semmire nem mégy. legyen szabályozható feszültségű és a galvanizálandó felületen legalább 15-25 A /dm2 re is képes legyen, ez azt jelenti, hogy egy egy dm2 felület galvanizálásához az aalkalmas felületre ilyen áramerősség kell. (egyszerűen írva: ahány dm2 felület, annyiszor ennyi amper kell)
De mielőtt ilyesmire adnád a fejed, sok tanulás kell kémiából.
Baráti tanácsként szeretnék offolni egyet.
A kérdésben szereplő elektrolítikus kezelés helyett alkalmazz rozsdamarót: [link]
Ezzel nemcsak a rozsdát oldod le, de zsírtalanítasz és tisztítasz is egyben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!