Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Növelhetem az IQ-mat valamilye...

Növelhetem az IQ-mat valamilyen módszerrel?

Figyelt kérdés
Állítólag növelhető különböző tevékenységekkel, pl. tanulással. Az enyém nem olyan magas, a 130-at sem éri el talán, bár úgy érzem, ennél jobban kiemelkedem pár dolog miatt, pl. matematika, vagy filozofikus gondolkodás, amiben sok magasabb IQ-jú ember rosszabb. (Mi az IQ egyáltalán?)

2018. máj. 15. 11:42
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Rejtvényújságok

Társasjátékok

Lumosity és társai

Matek

Nyelvek

Zene és általában a művészetek

Koordinációt igénylő sportok

Könyvek

Igazából bármi új


Aztán majd kiderül...


És hogy megspóroljak neked egy kis időt:

Ha meg lenne az a készséged és képes lennél arra az általános tudásra szert amire vágysz, már járnád az utadat. Jelen esetben viszont be kell érned azzal, hogy specializálódsz valami jól alkalmazható dologra. (Hacsak nem vmi olyan genetikai csoda vagy, hogy egyszercsak "összeáll a kép".)


Az iq amugy amit iq teszttel mérnek, az meg, hogy ki jó matekból, vagy ki hogy tanul, az adottságai szempontjából lényegtelen.

2018. máj. 17. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 2*Sü ***** válasza:

> Mindig is sejtettem, hogy egy nyugdíjas professzort tisztelhetünk a személyedben. Máskülönben hogyan kávéznál 10 órakor?


Összekeverted a válaszokat.


Lux morulus – aki kiöntötte a kávét – 6:34-kor írt választ.

Én – 2*Sü –, aki válaszoltam erre és nem öntöttem ki majdnem a kávémat, én írtam 10:04-kor a választ.


Amúgy programozóként kvázi távmunkában, kötetlen munkaidőben dolgozok. (Nálunk határidő van, nem munkaidő. Ez néha jó, néha rossz.) Simán előfordul nálam, hogy 3:00-kor, nagy ritkán 4:00-kor is még esetleg a gép előtt ülök, és 10:00-kor még a „reggeli” kávé előtt vagyok. Nem mind nyugdíjas, aki 10 körül kel.

2018. máj. 18. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim válasza:

A 120-130 nem kevés, hanem kifejezetten jó eredmény, bőven átlag feletti. Nekem is ennyi, gond nélkül simán elvégeztem a műegyetemet.

Úgy van beállítva, hogy 100 az átlagember.

Függ a teszttől is. Pl a legrosszabb anno sorozáson 121 lett, mert egy kérdést elrontottam, a hibátlan lett volna 125.

2018. máj. 18. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 dq ***** válasza:

Többet és hatékonyabban kell dolgoznod (szellemi munka) mint a hasonló IQ-jú társaid, ekkor jó eséllyel feljebb kerülsz a ranglétrán. De ez majdnem tautológia. (Persze nem is biztos hogy igaz. Simán megeshet, hogy (statisztikailag) a TV előtt döglés növeli az IQ-t. (Vagy a megfelelően ütemezett munka - pihenés kombináció.))


((Vagy akár az is lehet, hogy a születő új generációk nagyon okosak, és a kortársaiddal arra vagytok ítéltetve, hogy csökken az IQ-tok, bármit is csináltok. Ez persze nem jelenti hogy butultok magatokhoz képest, csak azt, hogy a társadalomhoz képest.))


Kérdés, hogy mennyit ér meg neked ez.


Gyakorlati teendőket nem igazán tudok.

Mondjuk buzzfeed szerű cikk [link] hivatkozik néhány kutatásra, mely szerint a nagyon fiatalokra a Go játék (gondolom a sakk is) jó hatással van, nem néztem utána. De tényleg nincsenek ismert csodamódszerek, legalábbis én nem tudok.

2018. máj. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Az egyik legmagasabb IQ-jú (190-195) amerikai ember (Langan) mondta, hogy van valami módszere az IQ növelésére, érdekesen hangzott, de kevéssé tudok angolul. Ő amúgy egy farmon él, dolgozott kidobóemberként is. A világrekorder (220 kb.) dél-koreai valami 3-4 nyelven beszélt már kisgyerekkorában. Ha két ilyen ritka tulajdonság együtt jár, az valószínűleg nem véletlen... Érdekes, mert én mindig azt hallottam, hogy a tanulás, biflázás rombolja a kreativitást, de ezek pont az ellenkezőjét mutatják. Legalábbis én a kreativitással igen rokonnak tartom az intelligenciát (lásd zseni kifejezés). Régebben is hallottam egy nőről, akinek a legmagasabb IQ-ja volt, úgyhogy nem lehet olyan ritka, hogy 76 milliárdból 1 van 200-220 körül. Szerintem jelentős a különbség egy 150-es és egy 190-es IQ között. Ahogy egy 9.3-as és egy 9.9.-es 100 méteres síkfutó között is. Az én IQ-m egyáltalán nem kiemelkedő. Nekem azért is lett rosszabb a legelső, mert néhány feladat kérdését pl. nem is értettem, nagyon új volt az egész, plusz úgy tudom, 20-szal növelhető az eredmény valamiért (tán épp ezért) az IQ-teszteken. Azt is olvastam, hogy az emberek egy része bizony növeli az eredményét pusztán tesztek kitöltésével.

A magas IQ rendkívül fontos, alig van olyan feltaláló, jelentős tudós, akinek 120-130 volt, szinte mindnek 150-160, ha jól tudom. A DNS egyik felfedezőjét mondják "butának" ahhoz képest, amit elért. Neki 120 körül van... Alacsony IQ-val, rossz memóriával nemigen lehet érvényesülni bizonyos területeken. Sokfajta intelligencia van, talán ezért vagyok kiemelkedő néhány területen, miközben az össz-IQ-m alacsony. Pl. én nem mások f*kázásában, önmagam fényezésében, mások kioktatásában lelem örömöm, miközben itt válaszolok (ez sokszor a legbutább emberekre jellemző), vagy én sose szavaznék azon pártokra, akik eddig már rosszul kormányoztak (az emberek nagyon nagy többsége boldogan leszavaz rájuk), én a logikai-matematikai dolgokban vagyok jó, ill. az elvonatkoztatásban, filozofálásban. Nyelvileg, térbelileg, érzelmileg, szociálisan kevésbé. A goldolkodás mennyisége is egy tényező szerintem, van, aki semmit nem ér el 190-ekl, mások feltalálnak valamit 140-nel.

2018. máj. 19. 10:56
 16/24 A kérdező kommentje:
Én úgy látom az IQ-teszteket, hogy a feladatoknál egészen új, addig nem ismert összefüggéseket, sémákat kell észrevenni. (Pl. mi a következő ábra, következő szám.)
2018. máj. 19. 11:00
 17/24 2*Sü ***** válasza:

Elolvastad, és értelmezted, amit eddig válaszoltam?


> Az egyik legmagasabb IQ-jú (190-195) amerikai ember


Hogyan lehet egy teszten egy adott eredményhez IQ-t, mint értéket társítani? Úgy, hogy megnézed, hogy sok-sok ember közül hány ember ér el ilyen eredményt. Mondjuk csinálsz egy száz kérdéses tesztet. Nyilván lehet olyan könnyű kérdésekből is tesztet készíteni, amit a felnőtt emberek fele maximális pontszámmal tölt ki (mondjuk a 10-es szorzótábla). Meg lehet olyan kérdésekből is tesztet készíteni, aminél nincs ember, aki 10%-os eredményt elérne. (Mondjuk olyan kérdések lennének benne, hogy igaz-e, hogy minden 2-nél nagyobb páros szám felírható két prímszám összegeként, ami Goldbach-sejtésként mind a mai napig megoldatlan matematikai probléma.)


Na akkor hogyan lehet meghatározni, hogy a teszten elért x pont mekkora IQ-nak felel meg? Úgy, hogy megnézed, hogy az emberek mekkora hányada ér el adott pontszámú, vagy annál magasabb eredményt.


15-ös szórású skálán a 190-es IQ definíció szerint azt jelenti, hogy kb. 1 milliárd emberből egyetlen egy van, aki elér ennyi, vagy ennél több pontszámot. Ahhoz, hogy kellő pontosságú legyen a teszteredménynek az IQ-val való megfeleltetése, egy ilyen tesztet gyakorlatilag a világ komplett népességével kellene kitöltetni, és csak utána lehet azt mondani, hogy ezen a teszten mondjuk 100 pontból 87-et ha valaki elér, akkor az ő IQ-ja 190.


Tehát ha a mondat úgy kezdődik, hogy egy 190-es IQ-jú ember, akkor felesleges is tovább olvasni, mert már ez a megállapítás is hazugság. Nem lehet mérni 190-es IQ-t.


~ ~ ~


> A világrekorder (220 kb.) dél-koreai valami 3-4 nyelven beszélt már kisgyerekkorában.


Egyrészt leírtam, hogy nincs világrekord IQ-ban. A Guinness rekordok könyvében egy rövid időre volt ilyen kategória, de elég gyorsan meg is szüntették, mert bizonyos szint felett nem lehet hiteles módon mérni az IQ-t. Ha nem hiszed, ott a Google, járj utána…


220-as IQ végképp nem mérhető. Becslések alapján a Földön valaha élt emberek száma 110 milliárd környékén mozog. 220-as IQ definíció szerint azt jelenti, hogy 900 000 milliárd emberből csak egy rendelkezik ekkora IQ-val, így annak az esélye, hogy élt valaha – nem most, úgy a történelem során bármikor – 220-as IQ-jú ember a földön, annak az esélye kb. 1:8000-hez.


De újra leírom. Ahogy képtelenség 190-es, úgy képtelenség ennél nagyobb IQ-t is mérni.


~ ~ ~


Esetleg gyerekkorban fordulhat elő hiteles teszten mérve ekkora IQ, de az meg nem mérvadó a későbbiekre. Lehet, hogy valaki 6 évesen egy 13 éves mentális képességeivel rendelkezik, így az IQ-ja megközelítőleg 220 körül van. De ez a felnőttkori IQ-ról nem mond el semmit, lehet ugyanez a gyerek 10 évesen egy 14 éves mentális képességeivel rendelkezik (140-es IQ), 14 évesen meg egy 16 éves mentális képességeivel fog rendelkezni (114-es IQ), ami nem rossz, de nem különösebben ritka. A mentális fejlődésünk nem lineáris, ilyen beelőzés még ha nagyobb mértékű is, simán előfordul.


Ott van Szász Marci esete. 1993-ban a Friderikusz show-ban tűnt fel, mint csodagyerek, háromévesen olvasott, számolt, ötéves korában két hét alatt megtanult írni. Az általános iskola első osztályát két hónap alatt végezte el. 195-ös IQ-t mértek nála (hangsúlyozom, nem becsülték, mérték). Később is komoly teljesítmény volt, mikor 15 éves korában felvették az Miskolci Egyetemre, de ehhez tulajdonképpen már egy 130-as IQ is elég lenne, meg azért volt hátszele. És tudós, feltaláló lett belőle? Nem. Világszerte ismerik a nevét? Nem. Magyarországszerte ismerik a nevét a mai tevékenységéből fakadóan? Nem. A felnőttkori IQ-ját nem ismerjük, mert nem töltött ki IQ tesztet. Az egyetemet végül nem volt képes befejezni. Vezető szoftverfejlesztőként dolgozik, voltak jó ötletei, de nem világmegváltó ötletek voltak ezek, különösebben sikeres karriert nem futott be, pont azért, mert a kitalált ötletei nem csak neki jutottak eszébe, hanem másoknak is, és mások előbb csináltak az ötletből terméket, mert Szász Marci mögött nem voltak befektetők, ergo valahogy a szükséges háttér megteremtésében nem volt elég ügyes.


A gyerekkori magas – akár extrém magas – IQ-ból nem következik kimagasló intelligencia felnőtt korra.


~ ~ ~


> A magas IQ rendkívül fontos, alig van olyan feltaláló, jelentős tudós, akinek 120-130 volt, szinte mindnek 150-160, ha jól tudom.


A feltalálók, jelentős tudósok túlnyomó többsége soha nem töltött ki IQ tesztet, így honnan is lehetne tudni az IQ-jukat. Az, hogy elértek eredményeket, és ebből visszakövetkeztetjük azt, hogy akkor bizonyára magas volt az IQ-juk, az részben feltételezés, és egy körkörös érvelés, egy önmaga farkába harapó kígyó. (Mivel az uborkák zöldek, ezért zöldek az uborkák.) Másrészt ezen feltételezés még ha igaz is lenne, akkor sem lehetne számszerűsíteni az IQ-jukat tesztkitöltés hiányában. A számokkal való dobálózás hasraütésszerű.


~ ~ ~


Az a baj, hogy teljesen hiteltelen, szenzációhajhász bulvárlapokból, meg Pistikék és Sanyikák által „megálmodott” oldalakból tájékozódsz, így amit ezekből összeolvasol a témában, az úgy hülyeség, ahogy van.


~ ~ ~


> Én úgy látom az IQ-teszteket, hogy a feladatoknál egészen új, addig nem ismert összefüggéseket, sémákat kell észrevenni.


Így van, bár ennél összetettebb egy jó teszt felépítése. Egy jobb teszt általában mutat egy logikát, ezt bonyolítja, kombinálja mondjuk kettő, majd négy tulajdonságra ráhúzva. Elkezd nem összefüggő tulajdonságokat is behozni, tesztelve, hogy a „zaj” ellenére megtalálod-e, hogy mi az, ami lényegtelen és mi az, ami fontos. Aztán mutat egy másik logikát, ott is bonyolítja, majd esetleg ötvözni kezd különböző logikákat.

2018. máj. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

ha valóban "intelligens" akarsz lenni, akkor


1. most azonnal elfelejted, hogy mi az az IQ

2. a hozzászólásom elolvasása és leírása után kijelentkezel az oldalról

3. elmész a legközelebbi (esetleg egyetemi) könyvtárba és kiveszel pár raymond smullyan és egy logikába bevezető tankönyvet

4. rendszeresen ellátogatsz ide: [link] és innen a további logikai rejtvények oldalakra (vagy előfizetsz egy vagy több rejtvényújságra), valamint előfizetsz ide: [link] és napi szinten látogatod (nem muszáj fizetni, és nem csak ez az egy oldal foglalkozik ilyesmivel).

5. keresel a közeledben egy tánc vagy egy harcművészeti csoportot és beiratkozol.

6. újból elmész a könyvtárba, kiveszel egy a szinteddel kezdődő angol nyelvkönyv sorozatot (ajánlom, hogy egy teljesen új nyelvvel is kezdj el barátkozni)

7. beszerzel valamilyen belépőkategóriájú hangszert és keresel egy tanárt hozzá (esetleg internetről tanulsz)

8. megismerkedsz pár emberrel, akikkel legalább heti rendszerességgel össze tudsz ülni társasjátékozni és nem mindig ugyanazt veszitek elő

9. előveszed, vagy (újból) beszerzed (ezeket is lehet kölcsönözni) a középiskolás (esetleg általános 5. osztálytól kezdve) tankönyveket, és megtanulsz mindent részletesen

10. körülnézel az interneten, hogy az egyetemi filozófia és matematika képzések első két félévében milyen kurzusok vannak általában és beszerzed az ajánlott irodalmakat

11. elgondolkozol és rájössz, hogy mit akarsz kezdeni az életeddel

12. elkezded élni az életed

13. egyszer csak eszedbe jut, hogy mi is indított el az utadon, visszajössz ide, elolvasod a kérdésed, a válaszokat (azt is amit te írtál) és ugyan kínosan érezve magad, de megköszönöd, hogy kirészleteztem neked, amit egyszer már leírtam.


viszlát pár év múlva!

2018. máj. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 A kérdező kommentje:
Ez nagyon kemény volt.
2018. máj. 20. 07:14
 20/24 anonim ***** válasza:
Ezek szerint fölöslegesen írtam receptet. Pedig egy tök szép nap áll előtted arra, hogy elkezdj fejlődni.
2018. máj. 20. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!