Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A megalodon miért halt ki?

A megalodon miért halt ki?

Figyelt kérdés

2018. máj. 14. 07:35
 1/8 anonim ***** válasza:
18%

A megalodon nem halt ki barátom!

A cápák ugye már a dinoszauruszok idején is ugyanolyan anatómiájúak voltak mint most. Ez nem mutat mást, minthogy evolúcionálisan a csúcson vannak. évmilliók alatt nem kellett változzanak ahhoz, hogy tökéletes ragadozók maradjanak. Szintén ez a helyzet a krokodilfélékkel.

Mindkét fajnak csupán a testméretei csökkentek.

A megalodon közvetlen leszármazottai a mai fehér cápák. Egyszerűen arról van szó, hogy ezek a lények akkorára nőnek, amennyi tápanyagot képesek az életük alatt magukba tömni (mivel mást sem tesznek, mint esznek, esznek, szaporodnak).

Máshogy mondva ez egy természetes egyensúlyi állapot, akkorára nőnek meg, amekkora testet képesek eltartani.

És ma már nem tudnak dinoszaurusz méretű halakat és más hüllőket tonnaszámra nyelni.


Amúgy ha volna lehetőségük (persze több generáció alatt) visszanövekednének. Erre az ad bizonyítékot, hogy vannak olyan extrém esetek, mikor egy krokodil a maihoz képest extrém méretekre nő meg (mondjuk egy teljes méterrel hosszabb az átlagnál) és a kutatók egyértelműen bizonyítani tudták minden ilyen esetről, hogy lakóhelye, vagy egyéb tényezők okán (pl indiában van egy hely ahol a hídról csirkékkel etetik őket) rengeteg táplálékhoz jutott.

2018. máj. 14. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%
Rossz napja volt. Megesik az ilyesmi... :)
2018. máj. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
75%
A tengerek lehűltek, a bálnák pedig átúsztak a hideg vizekbe. A megalodonnak nem maradt elég kaja, mert ők nem tudták követni a bálnákat a hideg vízben.
2018. máj. 14. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"A megalodon közvetlen leszármazottai a mai fehér cápák."


A megalodon még csak nem is rokona a fehér cápának. Régen azt hitték, de ez a teória már kérdéses. A fogai alapján gondolták, de ez lehet a konvergens evolúció eredménye.


Nem a táplálékforrása csökkent le, mert a bálnahalászok megjelenéséig én nem tudok tömeges méretű bálnapusztulásról.


A cápák anatomiája meg rengetegszer megváltozik. Csak pár példa: pörölycápa, cetcápa.

2018. máj. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
85%

"És ma már nem tudnak dinoszaurusz méretű halakat és más hüllőket tonnaszámra nyelni."


Azért ez is vicces kicsit. Ma már csak a világon valaha élt legnagyobb állatot tudnák nyelni, a kék bálnát.

De egyébként eleve az egész Megalodon bálnagyilkolásra lett "tervezve". Szerintem nem nagyon zavarta, hogy nem tud nagy halakat fogyasztani.


Ma meg már azt az ökológiai fülkét, amit a Megaladon töltött be, átvették az orkák. Ők simán utána mennek a bálnáknak a hideg vízbe is.

Szóval szerintem ez a két oka: megváltozott a környezet és megjelent egy új, sikeresebb ragadozó.

2018. máj. 14. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

4-es:

Köszi, utána nézek a fehércápa-megalodon rokonságnak. utoljára gyerekkoromban tanultam a cápákról, akkor még azt írták a könyvekben, hogy egyenes ágú a kapcsolat (30 vagyok csak tehát nem az őskorban volt) :)

De akkor az anatómiáról teljesen helyesen beszéltem. (nem azt mondtam, hogy minden cápa teljesen ugyanolyan. Igen vannak különböző fejformák, és még a fogaik közt is van eltérés.) De lényegében mind ugyanaz egyetlen csont állkapocs tele fogakkal, amelyet egy porcokból és rengeteg izomból álló hosszúkás test hajt. Így értettem hogy anatómiailag ugyanazok, és bár 5-ös rávilágított csak meleg vízben, de ma is tökéletes ragadozók.


És itt jön 5-ös! valamiért nem teljesen értettél velem egyet, de mégis alátámasztottad amit írtam:

A megalodonnak sok húsra volt szüksége, tehát nagytestű halakkal, és vízi dinoszauruszokkal táplálkozott. A mai vizekben pedig a meleg áramlatoknál (ahol a cápák is úsznak) nincsenek nagytestű vízi lények, mivel a bálnák a hidegvízhez szoktak. Ergo nincsen egy nagyobb testű ragadozónak elég táplálék. (még ha nem is közvetlenül egymásból származik a kettő csak rokonok).

2018. máj. 14. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Én a 4-es meg 5-ös is vagyok szerintem.

Akkor anatómiailag igazad van.


Viszont abban tévedsz, hogy mikor élt a Megaladon. Kb. 2 millió éve halt ki és nagyjából azt megelőzően 20 millió éve jelent meg.

Soha nem táplálkozott dinoszauruszokkal (egyébként ha most nem számítjuk a madarakat, meg néhány extrém kivételt, mint a spino, akkor vízi dinoszauruszok nincsenek, azok másfajta tengeri hüllők, amire gondolsz).

Bizonyos őscápák rátámadtak pl. fiatal moszaszauruszokra, van is egy ilyen lelet. De az nem megalodon volt, hanem cretoxyrhina (azt hiszem ez az a faj).


És arra akartam csak rávilágítani, hogy pliocénban kezdett lehűlni a a klíma, ami már nem volt kedvező a megalodonnak. De addig a bálnák is a melegebb vizekben tudtak csak élni. Viszont a megalodonnal ellentétben a bálnákat nem viselte meg a hőmérséklet esése. SŐt, még jól is jött, meg megszabadultak egy ragadozótól.

2018. máj. 14. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

:)

Igen, valóban igazad van. Bár közeli rokonok, a fehér cápával, a megalodon (sajnos) kiveszett az élővilágból.

És az őshüllők evésével kapcsolatban is. A megalodon már csak cetfélékkel táplálkozhatott. Összekeverhettem egy elődjével, amelyről anno olvastam.

2018. máj. 14. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!