Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gőz halmazállapot hőmérsékleté...

Gőz halmazállapot hőmérsékletének változása?

Figyelt kérdés

"Ha kémiailag tiszta folyadékot melegítünk, a telített gőztér hőmérséklete eleinte lassabban, majd gyorsabban nő mindaddig, amíg a forrásponti hőmérsékletet el nem éri"

Miért? Milyen törvényszerűség alapján? Desztillációnál van írva egy tankönyvben!



2018. máj. 9. 21:26
 1/5 Walter_Dornberger ***** válasza:

Egyensúlyi körülmények közt a gőztér és a folyadékfázis hőmérséklete AZONOS. a hőmérséklet állapotjelző, nem igazán értem a kérdést.

Ha állandó teljesítményú melegítés mellett a cp fajhő hőmérsékletfüggésére gondol a kérdező, kivsézhetjük a témát, jó lenne pontosítani a kérdést.

2018. máj. 10. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Szerintem arra gondol, hogy kezdetben van egy forráspontnál alacsonyabb hőmérsékletű folyadék. Ezt elkezdjük melegíteni, ennek hatására két dolog történik. A folyadék hőmérséklete emelkedik, továbbá a telített gőztér hőmérséklete ugyanígy (hiszen folyamatosan lépnek ki az egyre melegebb gőzmolekulák a folyadékból). A telített gőztér hőmérsékletemelkedésének oka az, hogy a folyamatosan egyre melegebb folyadékból hő távozik ebbe a légtérbe. A "lemaradás" oka pedig a tehetetlenség, hiszen nem a gőztér kapja közvetlenül a hőt (a melegítéssel), hanem a folyadék. És az közvetíti a hőt a gőztérbe, ott tehát ugyanaz a hőmérséklet mindig később következik be. A hőátadás viszont a hőmérséklettel arányosan nő, a különbség tehát csökken.
2018. máj. 10. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszadónak köszönöm, erre gondoltam! Vagyis az, hogy egyre gyorsabban melegszik a telített gőztér annak az oka, hogy először a víznek adjuk át a hőt és onnan adódik át a gőztérbe és minél több párolog el annál több hő kerül a gőztérbe, ezért egyre gyorsabb a hevülés?
2018. máj. 10. 13:29
 4/5 Walter_Dornberger ***** válasza:

igy már érthetőbb, megpróbálok válaszolni.


A gőz fázis hőmérsékletének változása leginkább a következő tényezőktől függ:

-hőközlés hőmérséklete, és hőteljesítménye (hőáram)

-hőközlés módja (alulról melegítem vagy a teljes edényt fűtöm mind a gőzteret, mind a folyadékot)

-edény (amiben a lötyi van) anyag és geometriai jellemzői

-belső anyag anyagjellemzői



Maga a jelenség eléggé bonyolult, de elmondható hogy állandó nyomáson a gőztér melegedése a gőznyomás növekedtével gyorsabb lesz, mert a gőztér (egykomponensű rendszer) sűrűsége növekszik, ami jobb hőátadást eredményez.


A törvényszerűségekről:

Általában nem szokás csak egy két tipikus anyag esetében hőmérsékletfüggő hőtani anyagjellemzőit kimérni tiszta gőz és folyadékfázisra részletes hőmérséklet lépésekkel. Ilyen adatok amik alapján számolni lehet léteznek vízre, különböző hűtőkörfolyamatok gázaira és egy két gyakori anyagra, de korántsem mindenre.

Anyagjellemzők birtokában végezhető ugyan számítás (képletek, módszerek : Műszaki hőtan, BME, Bihari Péter és társai jegyzete nagyon jó) de ezek pontossága azért némi kívánnivalót hagy maga után. (5-20 % hiba is előfordulhat a közelítő számításokban) Sok esetben modellkísérlet és mérés a célravezető megoldás, mert általánosítható képlet a jelenség hely, idő, és anyagjellemzők bonyolult összefüggése miatt nincs.

2018. máj. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Walter_Dornberger ***** válasza:

irtam egy hülyeséget:

"...állandó nyomáson a nyomás növelésével..."


helyesen:

"... állandó nyomáson a hőmérséklet növelésével..."

2018. máj. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!