Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen erők játszanak közbe a...

LeonScottKennedy kérdése:

Milyen erők játszanak közbe a következő fizikai példában?

Figyelt kérdés

Tehát, tegyük fel, hogy kilőnek egy űrhajót, de nem kell megbírkóznia az atmoszférával, azaz nem kell maximumra felgyorsulnia, mivel van a talajtól 5km sugarú körben egy kapu, amin ha áthalad, rögtön kiér az űrbe. Ám itt jön a trükkös része a dolognak, mivel egy aszteroida mezőbe ér ki, ahol el kell végeznie néhány manővert, amihez ugye kell valamennyi sebesség.

A kérdés tehát az lenne, hogyha el is éri azt a sebességet, amivel elvégezheti a manővereket, milyen erők játszanak még szerepet benne, gondolok itt a perdületre, forgatónyomatékra, tehát hogy mik a fő erők, amikkel számolni kell a sebesség és a tömeg mellett, milyen erők játszanak ilyenkor szerepet?


2018. máj. 8. 20:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Most ezt nem bunkóságból, de megfogalmazhatnád a kérdésed úgy, hogy legyen értelme is. Akkor nagyon szívesen válaszolok.
2018. máj. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Nem tudom hogyan írjam le még egyértelműbben. Tehát abban hogy "milyen erők játszanak ilyenkor szerepet" az miért nem érthető?

De akkor leírom még részletesebben.

Tehát, az űrhajó tegyük fel nagyon gyorsan halad előre az űrben, tehát kísérőrakéták már nincsenek, csak sodródik az adott sebességen, és mondjuk szembe jön vele néhány aszteroida. Ahhoz, hogy azokat elkerüld, milyen erőknek kell érvényesülnie? Példának írtam le a perdületet és a forgatónyomatékot, hogy ilyesmikre gondolok, nem tudom, hogy konkrétan mennyire játszanak azok szerepet.

Ez így már érthetőbb?

2018. máj. 8. 21:25
 3/14 anonim ***** válasza:

Még mindig semmi értelme...


Pedig nagyon szívesen válaszolnék.

2018. máj. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Most komolyan, értelmi fogyatékosok vagytok? Vagy csak trollok? Ennél egyértelműbben már tényleg nem lehet leírni.
2018. máj. 8. 21:49
 5/14 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy nem tudjuk, te mit nevezel erőnek.


A perdület és a forgatónyomaték nem erők, hanem más mennyiségek.

2018. máj. 8. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

És a kontextusból komolyan nem jön le, hogy mi a lényeg? Ne hülyéskedjünk már...

Akkor erő és más egyéb dolgok, azért kérdem, mert nem tudom. Írtam, hogy manőverezésről van szó, de ahhoz több minden kell, mint csupán tudni a sebességet és a tömeget. Több DOLOGNAK kell érvényesülnie, akkor így mondom, bocs, ha egy szó ennyire belezavart hogy képtelenség volt rájönni mire akarok kilyukadni.

2018. máj. 8. 22:01
 7/14 anonim ***** válasza:

Ugye a sebesség vektormennyiség, minden közlekedési baleset ennek a nem megfelelő megválasztásából következik be: például, az egyik autós úgy választotta meg a sebességének irányát, hogy a fa felé mutatott, össze is törte magát.


Szóval a legfőbb „erő” a sebesség, ezt kell úgy állítani, hogy ne mutasson semelyik aszteroida felé. Ezt manőverező fúvókákkal lehet megtenni, annál több anyagot kell velük kifújni, minél nagyobb a tömeg, hogy egységnyit változzon a sebesség. Ezért a második legfontosabb „erő” a tömeg. Persze közre játszik a szögsebesség is, mert ha nagyon elkezd pörögni az űrhajó, akkor elszédülnek benne az emberek, vagy akár ki is lapulnak, mint egy zokni a centrifugában. Ezzel úgy van összefüggésben a tehetetlenségi nyomaték, mint a sebességgel a tömeg, és ezt is a fúvókákkal lehet befolyásolni. Viszont ha csak ezt változtatod, azzal nem tudod elkerülni az ütközést, ráadásul a tehetetlenségi nyomaték, ami a perdület ellen van, és jó, az arányos a tömeggel, ami a sebesség ellen van, és ezért rossz. Tehát nagyon ügyesen ki kell találni, hogy hogyan választjuk meg ennek a két „erőnek” az arányát.


Nagyon jó kérdés volt, remélem, segítettem!

2018. máj. 9. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Igazából a sebesség és tömeg nem erők. Erőként ilyenkor csak az űrhajó manőverező rakétáínak tolóereje "játszik szerepet".
2018. máj. 9. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

#7:

Köszönöm a választ, na ugye nem is volt az olyan nehéz, valakinek mégis csak sikerült megértenie, hogy mi a kérdés.

2018. máj. 9. 11:16
 10/14 A kérdező kommentje:

#7:

Jó dolgokat írtál le, én nem tudtam a manőverező fúvókákról, azt hittem, másképpen oldják meg a dolgot, de belegondolva elég logikusnak tűnik.

Viszont ebben az esetben akkor mindenképpen el kell érni egy optimális sebességet, hogy a manőverező fúvókákkal ellehessen mozdítani az űrhajót, hiszen maga a hajó orra nem fog egy szögben elmozdulni gondolom, hanem úgymond a fúvókák, mintha mini segédrakéták lennének, arrébb "lökik" az egész hajótestet. A tehetetlenségi nyomaték itt főleg akkor játszhat szerepet, ha az űrhajó nem gyorsult fel az optimális sebességre, nem? A tömeget most ne vegyük figyelembe, vegyük úgy, hogy a fúvókák megfelelő ellenerőt fejtenek ki a hajó tömegéhez képest. A perdületnek mekkora / milyen szerepe van ilyenkor?

2018. máj. 9. 11:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!