Ha egy levegővel teli gömb alakú labdát a víz alá nyomunk és elengedjük, akkor az miért nem egyenesen jön föl?
ez nem magyarázat nekem, csak meggyőzően hangzik, de nincs kifejtve
ok, hogy szerinted ez az oka, de hogyan, miért? És mindig oldalra megy, ráadásul nagyon durván ide-oda és a vízből sem függőlegesen ugrik ki soha
"Pedig azok magyarázatok."
Nem ez kb. olyan magyarázat, hogy a fizika magyarázza. Ezzel nem értettünk meg semmit. Lehet hogy igazad van, de nem látom, hogy miért kéne ez egy insatbil mozgás legyen, ami ugyanakkor mégsem teljesen instabil, mert mégis ide-oda mozog. Vagy azt állítod, hogy Brown-mozgás inkább? Akárhogyis, hogy miylen típusú mozgás, ha nem is oldja meg valaki az egyenleteket nem elég annyi, hogy a turbulencia, meg még 5 másikat felsoroltál. Előszöris valószínüleg, hoyg ezek közül az egyik a fő effektus. Másrészt ha pl a turbulencia az, akkor is szemléletesen el kéne tudni mondani és megérteni, hogy a turbulencia miért ezt csinélja, mert csinálhatna egy tucat másféle dolgot is, pl. minig egy irányba viszi, amerrw az elején elindul, vagy ide-oda mozog, de periodikusan, vagy épphogy a turbulencia stabilizál, stb. stb.
A sima felületű gömb véletlenszerűen keletkező turbulenciákat produkál maga mögött, ennek nyomásváltozásai lökdösik ide-oda.
https://www.youtube.com/watch?v=6qEaz4U0MvM
Azonban okosok rájöttek, hogy ha a gömb nem sima felületű, hanem kis gödröcskék borítják, akkor sokkal kisebb, körben homogén turbulenciák képződnek és nem lökdösik ki annyira a pályájáról.
Mindehhez hozzájön, hogy ha a golyó forog, akkor már belép
a Magnus-effektus is, ami rendesen kitéríti a pályát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!