Miért nem működik a generátorom?
Építettem egy minigenerátort. 10 mágnes forog 4 darab sorba kötött tekercs körül. A tekercsek kivezetésénél nem lép fel semmilyen feszültség, amikor megforgatom a szerkezetet. Mi lehet az oka? Nagyon el vagyok keseredve mert két napja csinálom és még nem jött össze :( Örülnék, ha sikerülne megoldást találni de jelenleg tanácstalan vagyok.
Itt egy rajz, kb hogyan is néz ki:
Bubuka: Ezek szerint generátort házilag nem egy egyszerű feladat. Ezekről az örvényekről éppencsak hallottam. Azt hiszem, hogy inkább majd rendelek egy generátort és azt teszem bele a szerkezetembe. Kísérleti úton természetesen még próbálkozni fogok az elektromos áram indukálásával.
19-es:
Nincs semmilyen szaktudásom, 16 évesen csak kóstolgatom a mérnökség alapjait, de merek álmodni. És szeretném valóra is váltani ezeket az álmokat.
Vasmag valóban nincs, a menetszám szintén nem sok. Kommutátorra nincsen szükség, mert a külső, mágneses rész forog a tekercsek körül csapágy segítségével, ahogyan a fő kérdés alatt is írtam.
Még egy kérdés: Egy tekercselésnél mi számít többet? Nagyobb menetszám - kisebb keresztmetszet vagy,
Kisebb menetszám - vastagabb huzal?
https://www.youtube.com/watch?v=lwb0vl924wg
Ebben a videóban sem látni vasmagot, csak szimplán tekercseket, mégis működik. Ezek szerint ez is egy kamuvideó?
"Vasmag valóban nincs, a menetszám szintén nem sok."
Hát igen, látod ez nagy baj. A vasmag egyrészt azért kell, mert akkor az indukció hatását fel tudjuk nagyítani. Erre tipikusan lágymágneses lemezelt acélanyagot használ a villamosipari gyakorlat.
A menetszám pedig azért fontos, mert a forgógépek villamos modelljét leíró differenciálegyenletekben benne van egy induktivitás nevű tényező, és az indukált feszültség evvel lesz arányos.
Az induktivitás viszont jó közelítéssel a menetszámmal arányos, ha az ún. kölcsönös indukció elvét alkalmazva indulunk ki.
A huzal keresztmetszete lehet kisebb, 0.1-0.3 neked pont jó lesz.
A forgórész vasmagját házilag elkészítheted pl. hulladék konzervdobozokból, lemezelve összerakva. Arra figyelj, hogy tekercseléskor a zománc ne sérüljön. (alá tekerhetsz papírt pl.).
A légrés maximum 2-3 mm legyen.
Kedves 16 éves álmodni merő fiatalember!
A gépeddel mint azt korábban már azt hiszem a 19 es leírta, több baj is van.
A legjelentősebbek, talán egy kicsit érthetőbbre fogalmazva:
A mágneskör nincs egzaktul meghatározva a vas kialakítása által ezért az indukcióvonalak arra mennek amerre "akarnak". Vagyis tudják a Maxwell egyenleteket (valószínüleg veled ellentétben) és így :
- hosszirányban rövidülni szeretnének,
- mindíg záródnak (nincs kezdet és nincs vége.
- egymást sohasem keresztezik.
Ebből az következik, hogy az egymás mellett lévő északi és déli pólusok közt alakulnak ki a levegőn keresztül záródó erővonalak. (a mágnesek másik fele, ami a külső vashoz van rögzítve valahogy, és a vas alkotja a záródó mágneskör másik felét)
A mozgási indukció feltétele, hogy a tekercs belsejében változzon a mágneses tér : haladása közben erővonalakat kell áltmetszenie. Csakhogy itt az erővonalak amik a mágnesek belső feléből kilépnek soha nem fognak a tekercsek belsejébe jutni, mert lényegesen rövidebb úton eljut a szomszéd mágneshez és száródik. (az erővonalak hosszirányban rövidülni igyekeznek)
Ahhoz hogy működjön a géped a tekercsek belsejébe is vasmagot kell tegyél, ami forogva egy szembenlévő Északi és Déli pólust köt össze. Vagy 90 fokra lévőt, tök mindegy. Az viszont számít, hogy a forgórész és az álórész közti légrés lényegesen kisebb legyen mint két mágnes egymástól mért távolságának fele : (két légrés átlépés kell azáródáshoz) így a mágneses erővonal már a kisebb mágneses ellenállású úton fog haladni, ármegy a forgórész vastastén (ami körül a tekercs van) és nem a légrésen keresztül fog záródni. a gép is működni fog, ahogy a következő pólus felé fordul a forgórész a mágneses erővonalak lecsökkennek, majd irányuk is megváltozik : mert a következő pólus pont fordítottja az előzőnek!
Összefoglalva: a mágnesek közti légrések nagyok és a forgórész vasteste hiányzik. A megfelelő kapcsolás és elvezetésről már nem is beszélve.
Egyébként miért nem a mágnest forgatod, és az álló tekercsből viszed el az áramot? Lehet egyszerűbb lenne! (néhány éve ezt kitalálták már, szinkron generátor a neve)
1. minden tekercset egy irányba kössél be. Ugyanazon végükkel, azonos tekercselési iránnyal kell körbemenned.
2. minden tekerccsel azonos pólus nézzen szembe egyszerre.
3. ebből következően négy tekercshez 8 mágnest kell körbe raknod váltott polaritással, hogy minden tekercs egyszerre azonos polárt kapjon és persze a forgásnál váltakozót.
4. a mágnesek legyenek kisebbek, mint a távolságuk egymástól. Úgy kevésbé buzerálják egymás mágneses terét.
5. én a neodímium mágneseket javasolnám, abban van kraft rendesen.
6. tekercsek magja lehet egy kis darab lágyvas cső, semmivel sem lesz rosszabb egy tömör vasmagnál.
7. mágnesek és vasmagok közti légrést tartsd a minimumon.
Így lesz egy váltakozó áramú dinamód, aminek a frekvenciája és produkált feszültsége-árama is fordulatszám-függő lesz.
Ezzel gyakorlatilag nem jutottál messzebb annál a bigyónál, ami a negyven éves mamabájkon pislogtatja az égőket, de legalább már valami.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!