Amikor kristályos vagy amorf anyagokról beszélünk, a könyv szerint "külső alakján nem találhatók szabályosan elrendezkedő síklapok". Ez a tényleges anyag külsejére (test) vagy a szerkezetét felépítő részecskékre utal?
A kristályos anyagoknál gyakran előfordul hogy ez a külső megjelenésben is látszik de ez csak akkor van (lehet) ha a kristály növekedése után nem érte koptató hatás vagy megmunkálás.Ez különösen igaz a kristályos ásványoknál vagy drágaköveknél.
Gyémánt: [link]
A képen látható vízszintes vonalak és háromszögek a kristálysíkok irányai.
Ezek azért látszanak mert a különböző kristálytani irányokban a kritály növekedése különböző sebességű.
Egyébként bizonyos savak vagy lúgok a különböző kristálytani irányokban eltérő marási sebességgel marják a kristályos anyagokat és így láthatóvá lehet tenni a kisebb kristályokat a polikristályos anyagoknál
mint a fémek.: [link]
A kristályos anyag belső szerkezeténél fogva stabil, azaz a részecskék erős kötésben vannak, lásd márvány, gyémánt, de akár a szén.
Az amorf anyagok belső kötése nem erős, ezért külső hatásra könnyen változtatják alakjukat, lásd agyag.
#3
Aha... Az opál pl. amorf kristályszerkezetű. Megnézném ahogy könnyen változtatja az alakját. Eléggé kemény ásvány.
Az agyagnak pedig nincs kristályszerkezete. Mivel nem ásvány hanem üledék, az agyagkő pedig már kőzet. Ezeket többféle ásvány alkotja amiknek már van kristályszerkezete. Amire te gondolsz, hogy változik külső hatásra az alakja az a képlékenység.
3#-as ez így nem igaz.
Ha általánosan akarok fogalmazni,akkor sok okból lehet egy anyag amorf és csak akkor (egy)kristály ha minden tényező megfelelő.
Az anyagok különböző mértékben érzékenyek a tényezőkre amik hatással vannak a kristályosodásra.
Jó példák a fémek melyek (mikro) kristályosak és amorf fémet iszonyúan nehéz csinálni.
Viszont a gyémánt az nagyon érzékeny, a szén csak egy nagyon szűk paramétersereg együttállásánál hajlandó gyémántrácsba rendeződni.
Az üveg híresen amorf de az nem egy tiszta anyag és pont azért hogy ne kristályosodjon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!