Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg csak akkor létezik a...

Tényleg csak akkor létezik a világ, ha valaki megfigyeli?

Figyelt kérdés
2018. ápr. 11. 19:12
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
7%

Igen. van az a fizikusoktól származómondás, miszerint a Hold ha odanézel létezik, ha nem figyelsz oda nem.


A kvantumfizika egy érdekes következménye. Minden hullám eredetileg. Amint megfigyeljük, akkor válik részecskévé.


két lehetőség közül az egyik a megoldás :


1 - az univerzum spirituális természetű és csak információból, rezgésekből áll. Te vagy Isten, te határozod meg a világ működését. A világról feltett kérdések szabják meg a valóságot

J.A.wHEELER


2 - mi csak egy szimuláció részesei vagyunk. Ez egy részben önprogramozó szimuláció. Jelentős szabadsági fokunk van benne

2018. ápr. 11. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
78%
nem
2018. ápr. 11. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
62%

Nem. A kvantummechanikában a "megfigyelés" csak egy közhiedelem.


Megfigyelés lehet bármilyen kölcsönhatás, interakció.


Adott egy hullámként viselkedő elektron, amit ha megfigyelsz a detektorral akkor összeomlik a viselkedését leeíró hullámfüggvény (ami által csak valószínűségek határozhatóak meg a hollétéről), és részecskeként viselkedik, valódi pozícióval.


Viszont ez a megfigyelés azt jelentette, hogy a detektor anyagával, részecskéivel kölcsönhatásba lépett. Lehet akár egy termikus sugárzás is, az is interakció és "megfigyelés"


Semmilyen mágikus viselkedés nincs, egyszerűen ez a fizika törvénye.

2018. ápr. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
12%

"Viszont ez a megfigyelés azt jelentette, hogy a detektor anyagával, részecskéivel kölcsönhatásba lépett. Lehet akár egy termikus sugárzás is, az is interakció és "megfigyelés" "


Ez egy régi téveszme ! :XD


Már a 90-es években megfigyeltek mérés nélkül részecskéket, azóta atomokat, molekulákat. Ugyanaz jött ki : mind anyagtalan hullám, amíg meg nem figyeljük. A megfigyelés során válik részecskévé.


Illene tanulni.

2018. ápr. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
13%

1. Attól függ kérdező, mit jelent számodra a világ, a létezés és a megfigyelés. Mert bizony az eredmény is eltérő lesz ezektől.

2. Például azért is, mert azok szeretnek a legjobban (ki)oktatni, akik nem értik, miről beszélsz. és minél jobban nem értik, annál jobban kioktatnak, olvasd csak el a válaszokat.

3. Van egy kulcsszó: "számodra". A hold létezik, ha figyeled. Nem létezik számodra, ha nem figyeled, hiszen akkor más fontos a számodra. De ugyanebben a pillanatban, mikor te mással foglalkozol, valaki éppen figyelheti a holdat. Számára tehát létezni fog.

4. Az előbbiek megkülönböztetésére azt mondjuk, van szubjektív valóság (ez a tiéd, a te számodra van, olyan, amilyennek te érzékeled, és kizárólag te alakítod. De van objektív valóság is, ez tőled független, akkor is létezik, ha te nem gondolsz rá, sőt akkor is, ha te nem is létezel. A szubjektív valóság szabályait te állapítod meg, az objektív valóságét megfigyelheted, és vagy megérted, vagy nem.

5. Ideális eset, ha a kettő egybeesik, ekkor ugyanis te nem fogsz tévedni, tehát mindig harmonikus lesz a viszonyod a környezeteddel, azaz boldog leszel. A valóságos helyzet az, hogy ideális eset nincs, de elég jól megközelíthető.

2018. ápr. 12. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

#4 Kedves uram, akkor íjra le mit tesz a megfigyelés, kölcsönhatás nélkül. Tisztában vagy hogy a megfigyelés egyben a mérés is?


Megfigyelni csak méréssel lehet valamit. Pl a két-rés kísérletben nem azt jelenti a megfigyelés, hogy TE odanézel, a monitorral.


Szerinted hogyan működik maga a megfigyelés?


Úgy érzem kevered a kvantumteleportációt és az összefonódott részecskék viselkedését.


Leírhatom, mi a másik legnagyobb tévhit a kvantumteleportációval kapcsolatban, ha érdekel... és miért nem alkalmas fénynél gyorsabb kommunikációra (tehát az nem működik, hogy egy űrhajóban elviszel 10 fényévre egy kiló atomot, és az összefonódott párjukat leméred/megfigyeled a Földön, így az űrhajón is összeomlana azonnal az adott atom hullámfüggvénye. Na ez abszolút nem így működik, csak a bulvár tech újságírás így ültette a közhiedelembe)

2018. ápr. 12. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Itt egyébként az információ a lényeg.


Méréskor, megfigyeléskor az adott rendszer információt közöl magáról.


Ez lehetetlen fizikai kölcsönhatás nélkül. Lehet ez sugárzásdetektor, vagy mechanikai detektor... a lényeg, hogy infót közöl a rendszerről, ezáltal megfigyeljük.

Viszont mint említettem, a rendszer nem törődik azzal, hogy KI az aki az információt elkapja. Nem érdekes, hogy ki a megfigyelő, ha kölcsönhatásba lépett valamivel, az is megfigyelés.


Ezért kell a kvantummechanikai kísérletekben végletekig szigetelni a rendszert, hogy tényleg ne léphessen fel kölcsönhatás, amitől összeomlik a hullámfüggvény.


Ez a fizika, a többi már filozófia, hogy vajon a hullámtermészetben miként létezik az anyag szuperpozícióban. Esetleg minden lehetséges állapotra végtelensok multiverzum alakul, és a miénk csak egy lehetséges kimenet, vagy szimuláció az egész.

Érdekes ezen agyalni, de nekem kicsit céltalan, mert nem lehet tudományos módszertannal bizonyítani, pont a megfigyelés miatt.

2018. ápr. 12. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 dq ***** válasza:

> Ez a fizika, a többi már filozófia


Már ez is messze filozófia. Az "információ" szót tök fölösleges volt belekeverned.

2018. ápr. 12. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Csak azért kevertem ide, mert fizikailag fontos tisztázni, hogy az információ SEM terjedhet gyorsabban a fénysebességnél.


Ezért nem lehet a kvantumteleportációt sem használni azonnali kommunikációra.


Az pedig fontos dolog, hogy az információ is egy tudományos fogalom, nem csupán filozófiai.

2018. ápr. 12. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 dq ***** válasza:

„Létezik a világ ha nem figyeljük meg?”


„Itt egyébként az információ a lényeg.

[...]

Csak a specrel egy random jelensége miatt említettem”


Wow.


Nem.

Amit megemlíteni érdemes, az az, hogy az információ _nem_ lényeg.

2018. ápr. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!