Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi van a köztes térben?

Mi van a köztes térben?

Figyelt kérdés

Vajon ugyanaz a semmi, mint a téridőn kívül?

Köztes tér alatt azt a térrészt értem, amit az energia (nem hogy az anyag) már nem tölt ki, hiszen az ugye csak akkor lehetne lehetséges, ha ezek a térrészek tökéletes kocka alakúak lennének.



2018. márc. 8. 12:39
1 2
 1/13 Wadmalac ***** válasza:

"Köztes tér alatt azt a térrészt értem, amit az energia (nem hogy az anyag) már nem tölt ki, hiszen az ugye csak akkor lehetne lehetséges, ha ezek a térrészek tökéletes kocka alakúak lennének."

Wut? :)

2018. márc. 8. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

A kérdező a mi világegyetemünkön kívüli dologra gondolt.

Nos, erről jelenleg még semmit nem tudunk.

Feltevések szerint ott nem lehet mozogni és nem terjednek a hullámok sem - kivéve esetleg a gravitációt.

2018. márc. 8. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

"Köztes tér alatt azt a térrészt értem, amit az energia (nem hogy az anyag) már nem tölt ki"


Az univerzumban egy körömhegynyi térrész sincs sehol sem, amit ne töltenének ki minimum elektromágneses hullámok (és akkor neutrínókról, meg egyéb nyalánkságokról még szó sem volt). Tehát nincs olyan térrész, amit az "energia ne töltene ki", tehát az általad megfogalmazott köztes tér sem létezik. Vagyis a fő kérdésedre a válasz az, hogy nincs olyan, hogy köztes tér (legalábbis ilyen kocka alakú, energia nélküli formában biztosan nincs).


(Mellesleg előzőhöz hasonlóan én sem értem ezt a köztes tér dolgot, hogy mire is gondolhattál valójában, és miért kellene nekik pont kocka alakúnak lenniük? Ezeket ki tudnád fejteni kicsit bővebben, kérlek?

2018. márc. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Erős a gyanúm, hogy ő a kvantumzoli.

Elég régóta nem jelentkezett már. Most talán felébredt.

2018. márc. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:
73%

Nekem is az univerzum-közi tér volt az első gondolatom (amiről tényleg nem is tudjuk, van-e), de elvetettem a "kocka" láttán.


Kezd összeállni a kép.

Gömbölyű univerzumok közti rések?


Hát, mai tudásunk szerint a tér az ősrobbanástól tágult ki a .... hova? Nos, elvileg nincs "hova", mert a hova szó teret feltételez, az meg ugye ott nincs. Mint ahogy az elmélet szerint az ősrobbanással indult be az idő is, mint tértulajdonság, tehát olyan sincs, hogy ősrobbanás előtt.

Tudom, ez a "nemlétezésnek" olyan foka, hogy az emberi agy nehezen veszi be.


Kedves kérdező.

Esetleg az segít, ha elképzeled, hogy az esetleg létező univerzumok három térdimenziója egy-egy négydimenziós gömb szappanbuborék-héj és a párhuzamos univerzumok egy-egy buborékhéj-réteg, köztük nincs semmi.

Így elképzelhetővé válik, hogy

1. nincsen a három D-s téren kívüli tér

2. a 3D térnek nincs vége


Persze most az analógiára jöhet a kérdés, hogy akkor mi van a buborék közepében és azon kívül.

Na EZÉRT nem lehet tökéletes analógiát csinálni, mindig valahol sántítani fog, mert a megszokott világunkból vett képpel nem lehet tökéletesen modellezni a világot.

2018. márc. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Én ezeket a térrészeket előszeretettel nevezném téregységeknek, ugyanis meghatározott alakjuk és méretük kell, hogy legyen. A méretük ("átmérőjük") nevezetesen a planck-hossz, az alakjukról nem tudok nyilatkozni, de biztos nem kocka... nincs az a véletlen, legalábbis szerintem.

Minden energia (kvantum) csak a téregységekben létezhetnek, és ezek az energiák ugrálnak egyik téregységről a másikra, sőt megjegyzem, hogy az idő sem analóg, az pl. planck-időegységekkel ugrál.

A kérdésem, hogy mi van a téregységek alkotta tér rései közt?

2018. márc. 8. 14:08
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"Én ezeket a térrészeket előszeretettel nevezném téregységeknek, ugyanis meghatározott alakjuk és méretük kell, hogy legyen."


Az egy dolog, hogy te miket miknek nevezel előszeretettel. Az megint egy dolog, hogy szerinted minek milyennek kell lennie.

Az viszont egy merőben más dolog, hogy az univerzum hogyan működik. Ez leginkább nem a mi vágyainktól függ, hanem azoktól abszolút független. Vagyis az univerzum működése szempontjából nem sok relevanciája van annak, hogy szerintünk hogyan kéne működnie.

Tehát fantáziálgatni jó dolog, én is szeretek, de ne tekintsük a fantáziánk termékeit kiindulási alapnak fizikai kérdésekben, mert borítékolhatóan tévútra fognak vezetni minket.


"Minden energia (kvantum) csak a téregységekben létezhetnek, és ezek az energiák ugrálnak egyik téregységről a másikra, sőt megjegyzem, hogy az idő sem analóg, az pl. planck-időegységekkel ugrál. "


Az, hogy világunk kvantált, nem azt jelenti, hogy ilyen apró, planck-méretnyi kockákból vagy tetraéderekből vagy gömbökből állna össze. Világunk nem egy monitor képernyője, amin vannak a képpontok, és a köztük lévő elválasztó valamik. Az univerzum nem így működik, nem ilyen felépítésű, a fantáziád máris tévútra vitt.


"A kérdésem, hogy mi van a téregységek alkotta tér rései közt?"


Fentebbiek alapján értelmezhetetlen ezen kérdésed. Nincsenek sem téregységek, sem köztük lévő rések. Az univerzum egyszerűen nem így néz ki, nem ilyen felépítésű.

2018. márc. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Egy világ dőlt össze bennem. Hát akkor milyen, ha nem ilyen?

Azért még megy a zöld kéz. :/

2018. márc. 8. 14:34
 9/13 anonim ***** válasza:
Egyébként meg ha véletlenül mégis ilyen lenne, miért ne lehetnének a téregységek kocka alakúak? Mert nincs az a véletlen? És az a véletlen van, hogy az univerzum egyáltalán létezik?
2018. márc. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

A Planck-méretek megismerése simán vezethet valakit a gondolatra, hogy a Planc-hossz a tér pixeleit, a Planck-idő meg a világ FPS értékét adja meg.

De attól még nem muszáj így lennie.

Elvileg lehetne. De még ha így lenne is, a Planck-méretű raszterek formáján és közte lévő résen kár filozofálni.

A Plack-méret elvi és gyakorlati alsó mérethatár is, ami ekkora, annak már nem definiálható a formája! Ahhoz, hogy geometriája legyen, léteznie kéne kisebb méretnek is.

Ez ugyanúgy igaz a feltételezett résekre is.

Szóval, még ha az univerzum "Planck-pixeles" lenne is, akkor sem értelmezhető köztes tér.

2018. márc. 9. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!