Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Örülnétek a mesterséges életnek?

Örülnétek a mesterséges életnek?

Figyelt kérdés

"Egyes elképzelések szerint jobb esetben három éven, rosszabb esetben legfeljebb egy évtizeden belül képesek leszünk az alapoktól kiindulva teljesen új és eredeti, a miénktől független mesterséges életet előállítani. Méghozzá az úgynevezett nedves (wet) mesterséges életet, amely ugyanabban a környezetben életképes és fejlődik, mint amelyben mi is élünk, és ezt azért érdemes hangsúlyozni, mert létezik a mesterséges életnek (Artificial Life vagy ALife, esetleg AL, ha így jobban tetszik) egy számítógépes irányzata is, ahol a cél az, hogy olyan, digitális organizmusokat hozzunk létre, melyek egy számítógépen belül képesek az összes életfunkciót produkálni a táplálkozástól a szaporodásig és a fejlődésig bezárólag.

A nedves mesterséges élet megvalósításáig persze bőven van még tennivaló (egyelőre még mesterséges membránt sem tudunk csinálni, nemhogy mesterséges DNS-t), és bár a kutatók optimisták, és azt remélik, hogy ez alapvető jelentőségű áttörés lesz, ez egészen biztosan nem lesz egyszerű.

Különösen, hogy amikor 1953-ban egy Stanley Miller nevű továbbképzős hallgató a Chicagói Egyetemen nekiállt, hogy a Föld feltételezett őslégkörét szimulálja, akkor néhány napon belül megjelentek az aminó savak meg mindenféle szerves vegyületek is a lombikjában. Úgyhogy a tanára, a Nobel-díja Harold Urey, elégedetten jegyezte meg, hogy "ha a teremtő nem így csinálta, akkor túlbonyolította a dolgot".

De az optimizmusa több mint túlzottnak bizonyult, és most, több mint ötven évvel ezt a kísérletet követően még mindig csak reménykedünk - ahelyett, hogy valóban képesek lennénk nedves mesterséges életet létrehozni.

Viszont attól, hogy eddig nem sikerült, nem biztos, hogy a jövőben sem fog. Akár már a viszonylag közeli jövőben is, és annak nem csupán a biológia további fejlődésére lenne komoly hatása, hanem várhatóan arra is, ahogyan a világra meg az emberiségre és az emberiség jövőbeni lehetőségeire gondolunk."


"A Szegedi Biológiai Központban létezik egy munkacsoport melynek vezetője Pósfai György. Ott már a gyakorlatban foglalkoztak a kérdéssel.


Például gyógyszert lehet előállítani biológiai hulladékanyagból, melyet más módon drágább lenne. Vagy akár olajfaló mikroorganizmusokat lehet mesterséges úton előállítani, ezek az olajszennyezések felszámolásában tudnak segíteni.


Sok hasonló példa van már, de még, hogy mondjak egyet: növényi hulladékokból lehet műanyagot előállítani a technológia segítségével."


Érvek/Ellenérvek>>>>


2010. jún. 8. 20:47
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
Én örülnék, leszámítva a veszélyeket(lásd AI mest. értelem, vagy neadjisten Mátrix :P)
2010. jún. 9. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Még jól jöhet egyszer. 100-200 év múlva már nem lesz több vasérc, rézérc pláne nem, nem lesz kőolaj, olyasmik, mind wolfram, indium, króm stb. meg főleg nem. Akkorra át kell állni arra, hogy mindent szerves anyagból csináljunk, mert a jó szervetlen anyagokból (kivéve: alumínium) nincs elég a Földön. De a jövő műanyagai nem lehetnek kőolajeredetűek, mert az is el fog fogyni. A jövő útja egy szuperfejlett mezőgazdaság, mert az főleg napenergiát használ. Abból kell majd nyerni minden anyagot. És ehhez kellenek a mesterséges, illetve az átalakított organizmusok és sejtek. A jövő számítógépe/telefonja/autója nem elromlik majd, hanem megromlik vagy megbetegszik :)
2010. jún. 9. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!