Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Örülnétek a mesterséges életnek?

Örülnétek a mesterséges életnek?

Figyelt kérdés

"Egyes elképzelések szerint jobb esetben három éven, rosszabb esetben legfeljebb egy évtizeden belül képesek leszünk az alapoktól kiindulva teljesen új és eredeti, a miénktől független mesterséges életet előállítani. Méghozzá az úgynevezett nedves (wet) mesterséges életet, amely ugyanabban a környezetben életképes és fejlődik, mint amelyben mi is élünk, és ezt azért érdemes hangsúlyozni, mert létezik a mesterséges életnek (Artificial Life vagy ALife, esetleg AL, ha így jobban tetszik) egy számítógépes irányzata is, ahol a cél az, hogy olyan, digitális organizmusokat hozzunk létre, melyek egy számítógépen belül képesek az összes életfunkciót produkálni a táplálkozástól a szaporodásig és a fejlődésig bezárólag.

A nedves mesterséges élet megvalósításáig persze bőven van még tennivaló (egyelőre még mesterséges membránt sem tudunk csinálni, nemhogy mesterséges DNS-t), és bár a kutatók optimisták, és azt remélik, hogy ez alapvető jelentőségű áttörés lesz, ez egészen biztosan nem lesz egyszerű.

Különösen, hogy amikor 1953-ban egy Stanley Miller nevű továbbképzős hallgató a Chicagói Egyetemen nekiállt, hogy a Föld feltételezett őslégkörét szimulálja, akkor néhány napon belül megjelentek az aminó savak meg mindenféle szerves vegyületek is a lombikjában. Úgyhogy a tanára, a Nobel-díja Harold Urey, elégedetten jegyezte meg, hogy "ha a teremtő nem így csinálta, akkor túlbonyolította a dolgot".

De az optimizmusa több mint túlzottnak bizonyult, és most, több mint ötven évvel ezt a kísérletet követően még mindig csak reménykedünk - ahelyett, hogy valóban képesek lennénk nedves mesterséges életet létrehozni.

Viszont attól, hogy eddig nem sikerült, nem biztos, hogy a jövőben sem fog. Akár már a viszonylag közeli jövőben is, és annak nem csupán a biológia további fejlődésére lenne komoly hatása, hanem várhatóan arra is, ahogyan a világra meg az emberiségre és az emberiség jövőbeni lehetőségeire gondolunk."


"A Szegedi Biológiai Központban létezik egy munkacsoport melynek vezetője Pósfai György. Ott már a gyakorlatban foglalkoztak a kérdéssel.


Például gyógyszert lehet előállítani biológiai hulladékanyagból, melyet más módon drágább lenne. Vagy akár olajfaló mikroorganizmusokat lehet mesterséges úton előállítani, ezek az olajszennyezések felszámolásában tudnak segíteni.


Sok hasonló példa van már, de még, hogy mondjak egyet: növényi hulladékokból lehet műanyagot előállítani a technológia segítségével."


Érvek/Ellenérvek>>>>


2010. jún. 8. 20:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
63%
Örülnék :D
2010. jún. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
48%
nem fúj,én félek ettől az el robotizálódott és mechanizálódott világtól,nem akarok ilyet:(((((((((((((((((((
2010. jún. 8. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
75%
Leszarom. Nem látom benne a morális dilemmát amit próbálnak esetleg belemagyarázni. Azon túl nincs miről beszélni, segít a tudománynak megérteni a fejlődésünket, működésünket.
2010. jún. 8. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
69%

Én örülnék. Ha másra nem lenne jó, hát arra igen, hogy betömjük vele a vallásosak száját.


Bár ők azt sem hiszik, hogy aminosavakat képesek laborban előállítani.

2010. jún. 8. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
DNS-t lehet de novo szintetizálni...
2010. jún. 8. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
75%

Más dolog a már meglévőnek a módosítása, és más dolog valamit alkotóelemeiből mesterségesen előállítani.

Valóban módosítunk már mikroorganizmusokat, hogy bontani tudják az olajat.

De, ezek valós mikroorganizmusok és csak módosították egyes génszakaszaikat.


De egy lombikban az "őslevestől" indulva mesterségesen létrehozni egyetlen sejtet is akár, nos ettől a szakirodalmat figyelve még nagyon messze állunk.

Ugyanúgy, ahogy a XXI. század elejére már azt vizionáltuk, hogy szállodáink lesznek a Holdon és nincsenek, hasonlóképpen ezt a mesterséges életet is csak rengeteg munkával és pénzzel lehet megvalósítani.

Mi, akik ezt a bejegyzést olvashatjuk, nem fogjuk megérni...

2010. jún. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
36%
Ne akarjunk már Istent játszani... különben Mary Shelley Frankenstein- je jutott eszembe...
2010. jún. 8. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
75%

"nem fúj,én félek ettől az el robotizálódott és mechanizálódott világtól,nem akarok ilyet:(((((("

AAAAAZ a tudományos érvelés

Igen, örülnék sok mindent bebizonyítana, és jelentős előrelépés lenne (gazdaságilag is), egy új mérföldkő, a tudomány terén, ezen felül az élet közelebi megismerésével és teremtésével végre meglehetne cáfolni a keracionizmustm amely nem hátráltatná tovább a tudományt úgy mint az elmúlt egy-néhány évezredben.


Amúgy nem tudom mikori a cikk, de már képesek vagyunk msterséges DNSt csinálni és képesek ismerik az egész emberi genomot is.

2010. jún. 8. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Persze hogy örülnék, ezen dolgozom.
2010. jún. 9. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

100%-ban mesterséges DNS-t már sikerült előállítani és olyan bacit is, mely ezzel képes élni:


[link]

2010. jún. 9. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!