Mi nem lenyűgöző az életben? :D
Jó ideje foglalkozom a biológiával, főleg az evolúcióval, de nem tudok betelni vele, mindig tartogat valami érdekességet, izgalmas újdonságot. Egyszerűen lenyűgöz a bioszfére szervezettsége, változatossága, ahogyan a legszélsőségesebb körülmények között is képes alkalmazkodni.
"Tisztán tudományos szempontból"
Emberi, szubjektív szempontból önmagában is lenyűgöző, ahogy írták már. Tudományos szempontból elég értelmetlen a "lenyűgöző" szó. Esetleg váratlan, ismeretlen, de lenyűgöző? :)
@5: Semmi? Miért, egy vulkán nem lenyűgöző?
Igen, természeti jelenségek. És (természet)tudományos szempontból a természeti jelenségek azok, amiket vizsgálunk. Azért, mert lenyűgözőek.
Tényleg az, hogy van.
Az igazi nagy kérdés, hogy létrejötte törvényszerű univerzumunk tulajdonságaiból, vagy szabályt erősítő kivételes véletlen.
hát semmi érdekeset nem írtatok, ennyire nem érdekel titeket a lényege?
számomra az, hogy szembemegy az entrópiával, hogy a világon minden exponenciálisan szétesik általában, akármit készít az ember, ha magárahagyná, akárcsak egy autógumi is, idővel használhatatlan lenne, ha nincs élet, akkor még az eszközeink is tönkremennének, az a lenyügőző, hogy valamilyen fizikai elvek és az avolúció együtt egy önreprodukáló, folyamatosan megujuló állapotot hoz létre
egy másik ezek után a diverzitás, az ezen felül van, hogy mennyire függnek össze, az persze kérdés
és még sok mást is fel tudnék sorolni, de úgy látom itt nem fogok olyan kreatív ötleteket kapni, amikre én nem gondoltam
"hát semmi érdekeset nem írtatok, ennyire nem érdekel titeket a lényege?"
Hát ha neked csak az az érdekes, amire te gondolsz...
"számomra az, hogy szembemegy az entrópiával"
Maximum első ránézésre. A világon rendkívül sok dolog van, ami éppen a fizikai törvényekre alapulva egy rendezettebb, bonyolultabb állapot felé megy, ettől összességében még nem feltétlenül megy szembe az entrópiával.
Van egy fizikus, akinek éppen az a teóriája, hogy az élet keletkezése törvényszerű, mert az élet éppen egy jó hatásfokú módszer az entrópia csökkentésére.
Mondok egy példát. Sántítani fog, de remélem a lényeg érthető lesz.
Van egy komplett kivágott erdőd, amit az entrópia jegyében apró korhadékká, sőt, széndioxiddá és vízzé kell "degradálni".
Persze megy ez magára hagyva is, a maga tempójában, sima oxidációval.
De sokkal haladósabb, ha ezt a meglehetősen bonyolult felépítésű baktériumok, gombák intézik.
De ha nekiesel az egésznek gépekkel és forgáccsá, kpmposzttá darálod és arra uszítasz lebontó bacikat-gombákat, sokkal előbb éred el az eredményt. Ehhez viszont magasabb bonyolultsági fokú szerkezeteket használtál fel, mégis entrópiát csökkentettél.
Ha már szóba került az entrópia, akkor azt ne lokálisan nézzük, hanem összentrópia szempontjából, illetve hatásfok szempontjából, mert univerzum szintjén ez számít.
És így nézve látható lesz, hogy lokálisan magasabb szervezettség NEM jelenti azt, hogy az egész világegyetem "szembe megy az entrópiával".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!