Ha minden égitestnek van tömegvonzása, akkor miért tágul az univerzum, miért nem zsugorodik?
A kettönek nincs köze egymáshoz.
Az univerzumot kitöltő anyag attól még közeledhet egymáshoz hogy a folyamatnak teret adó tér tágul. Az anyag közeledik is, ezekből lettek galaxisok, csillagok. Attól még a tér ahol ez a folyamat zajlik tágulhat.
Képzelj el egy lufit, amibe homokot szórsz. Attól hogy te egyre nagyobbra fújod a lufit a benne lévő homokszemek összeállhatnak.
A labda analogiaja nem jo pelda, mert kever ket kulonbozo fogalmat: a ter tagulasat keveri maganak a terben levo anyanak a mozgasaval.
A kozkedvelt felfuvodo lufi peldajaval elve: a ter az maga a lufi, az anyag az pedig a lufin levo porszemek, tegyuk fel. Ha fujod a lufit, a novekszik a lufi felulete, ezaltal no a porszemek kozotti tavolsag. Nem innen vagy onnan tortenik a tagulas, hanem a ter minden pontjan. Minel kozelebb van ket porszem a lufi feluleten, annal lassabban tavolodnak ( tehat a vonzodasuk lokalisan joval erosebb, mint a ter tagulasa( ezert maradnak egyben a galaxisok). Minel tavolabb van egymastol ket porszem, annal gyorsabban tavolodnak egymastol ( nagyon nagy tavolsagban ez a tavolodas a febysebesseget is tullepi). De a ter tagulasarol van szo, nem az anyag/ porszemek mozgasarol. Sajat mozgasuk kovetkezteben ok is tavolodnak vagy kozelednek egymashoz.
Az nem meglepő, hogy tágul (az ősrobbanás után/miatt).
Viszont az lenne a "természetes", hogy idővel a tágulás lassul, megáll, majd zsugorodás indul a gravitáció miatt.
De a megfigyelések alapján nem így lesz, az univerzum gyorsulva tágul. Az okát sötét energiának nevezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!