Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Dél-Amerikában miért nincsenek...

Dél-Amerikában miért nincsenek olyan állatfajok mint Afrikában?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, a két kontinens évmilliókkal ezelőtt össze volt nőve. Akkor hogy lehet, hogy ennek ellenére szinte semmi nyoma ennek az állatvilágban, csak a növényvilágban? Meg azért is furcsa számomra, mert ennek ellenére Indiában meg Dél-Kelet-Ázsiában rengeteg olyan állat van, ami Afrikában is megtalálható. Jó, Dél-Amerikában is van rengeteg majomféle meg ugye a Jaguár ami a Leopárdhoz nagyon hasonlít, de ez nem valami sok így sem.
2018. jan. 14. 12:51
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Az evolúció miatt. 130 millió évvel ezelőtt vált el egymástól az afrikai és dél-amerikai kontinens. Az akkor élt fajok - az eltelt időben - más-más fejlődési utat jártak be, ezért különböznek. Ázsia és Afrika állatvilágában azért van hasonlóság mert a két kontinens között van átjárás, a fajok tudtak keveredni, vándorolni. Dél-Amerika az Atlanti-óceán megjelenése miatt ebből kimaradt. Egyébként a növényvilág is különbözik. A paradicsom, kukorica, burgonya (és még számtalan növényfaj) csak Dél-Amerikában volt honos, a XVI. század előtt, az európai hódítók megjelenéséig.
2018. jan. 14. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az előző válaszoló is írta, amikor elvált a két kontinens, akkor még hasonló lehetett a fauna. A mai különbség legfőbb oka az, hogy amikor a két kontinens elvált, akkor még csak az erszényes emlősök léteztek.


Eurázsia, Afrika és a mai Észak-Amerika ezt követően még sokáig kapcsolatban voltak, így amikor megjelentek a méhlepényes emlősök, mindhárom kontinensen el tudtak terjedni, és gyakorlatilag mindenhonnan kiszorították az erszényeseket. Ezek csak a két izolált kontinensen (Ausztrália és Dél-Amerika) maradtak fenn, és teljesen külön evolúciós utat jártak be. Például a vendégízületesek (lajhárok, hangyászok, tatuk stb.) Dél-Amerikában alakultak ki, és a többségük ma is itt él.


Csak jóval később, kb 3-4 millió éve egyesült a két Amerika, ekkor kerültek délre a ma ott őshonosnak számító méhlepényes fajok ősei (pl. a jaguár meg a rengeteg majomféle), illetve pár erszényes (pl. az oposszumok) fel tudott jutni északra.

2018. jan. 14. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!