Mi történik akkor ha az ember megnövelt oxigéntartalmú levegőt lélegez be?
Ezeregy helyen kitárgyalták már itt, hogy a tiszta oxigén mérgező, de mi van akkor ha csak megnöveljük a levegő oxigén tartalmát?
Először egy Youtubera feltöltött katasztrófa film (mi lenne ha a földet elárasztaná a víz) alatt láttam meg azt ötletet, hogy elektromos bontással a vízből hidrogént és oxigént csinálnának. A hidrogén kirepülne az űrbe, az oxigént pedig belélegeznénk, ettől mindenki eufórikus állapotba kerülne, nameg régen a dinoszarauszok is azért nőttek olyan nagyra mert több volt a levegőben az oxigén.
A kémiatanáromat kérdeztem, azt mondta, hogy szó szerint mindenünk begyorsulna, az emésztőrendszerünk, az izomzatunk, növekedésünk stb.
Van erről a neten részletesebb iromány/film?
Kérdés, hogy melyik komponens rovására növelnéd az oxigént, és milyen egyéb anyagok maradnának mellette. Jelenleg kb. 21% O2, 78% N2, 1% egyéb van a levegőben. Kérdés, hogy a nitrogént csökkentenéd és pl. 32% O2, 68% N2, 0% egyéb marad benne, vagy cask az 1%-ot cseréled O2.
Továbbá: A korai űrutazásoknál használtak gyakorlatilag tiszta O2-ből álló "levegőt" a kabinban (többek között ezzel is magyarázzak az Apollo-1 végzetes balesetét). Illetve sokszor inkubátorban lévő csecsemőknél is alkalmaznak gyakorlatilag 100%-os O2-t az életfentartáshoz.
Egy kis CO2 az nem árt ha van a levegőben, mert az kell a légzés működéséhez.
Attól függ, mennyire növeljük meg a belélegzett levegő oxigéntartalmát.
Az emberi szervezet tartósan képes elviselni a kb. 40%-os O2 tartalmú levegőt. Ezt akár heteken, hónapokon keresztül is, kb. ilyen O2 koncentrációt használnak a tartósan géppel lélegeztetett betegeknél is. ( nyilván betegségtől függően magasabbat is lehet ideig-óráig.)Az ennél magasabb tartós O2 koncentrációnak már vannak negatív hatásai. Elsősorban a perifériás erek, tüdőerek, agyi erek szűkülnek, a vérnyomás emelkedik. A coronariakeringés valamelyest csökken, stb. Ezek nem feltétlenül előnyös állapotok tartósan, mindegyiknek megvan a maga káros hatása. Emellett ha az O2 túlzott feleslegben jut be a szervezetbe, nagyobb arányban képződnek szabad (O-)gyökök, melyek viszont durván károsítják magát a szervezetet is.
Bizonyos esetekben mégis szükség lehet ideiglenesen magas koncentrációjú ( akár 100%-os ) O2 lélegeztetésre ( ezt csak gépi lélegeztetéssel, vagy hyperbarikus kamrában lehet elérni...)általában olyan esetekben, amikor a szervezet valamilyen betegség miatt nem tudja megfelelően felvenni az O2-t a légköri levegőből. Pl. krónikus obstruktív tüdőbetegségek, tüdőödéma, respirációs distress syndroma, stb. Ilyenkor addig emelik a belélegzett levegő O2 arányát, amíg a szöveti O2 szint el nem éri a normális értéket. Ennek is lehetnek viszont jelentős mellékhatásai ( valamit valamiért...)Pl. koraszülöttek retinopátiájának kialakulásában a kényszerűen alkalmazott magas O2 koncentráció jelentős szerepet játszik.
Újabban kezd teret nyerni az ún hyperbarikus oxigénterápia, amikor is túlnyomásos (2-2,5 bar) kamrában 100%-os O2-t lélegeztetnek be a betegekkel, ez jó hatású tud lenni bizonyos betegségekben, pl nehezen gyógyuló sebeknél ( diabeteses láb pl.) ill. nagyon sok kórképben vizsgálják még ennek hatásait.
A földi légkör O2 tartalma nem volt magasabb jelentősen sohasem mint a mai. Az, hogy régen 40 meg 60%-lett volna, az téves állítás, a dinoszauroszok korában is kb. ennyi volt. (lásd grafikon: [link]
Oxigénmérgezést lehet kapni tőle.
Pl. hisztériában is előfordulhat ilyen, amikor valaki nagyon szaporán lélegzik.
Amúgy az első, legnagyobb kihalás pont a mérgező oxigénnek köszönhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!