Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik térfogata a nagyobb...

Melyik térfogata a nagyobb 3O2 (oxigén) vagy 2O3 (ózon)?

Figyelt kérdés

Ill hogy lehet a leggyorsabban ill legegyszerűbben az ózont oxigénné alakítani?

+1 Ha egy lezárt dobozba beteszek egy ózongenerátort és mellé teszek egy O2 mérőt. Akkor az 02 mérőműszeren folyamatosan csökkenni fog a kijelzett oxigén? Mi történik akkor ha elfogy az oxigén de a koronakisülés továbbra is van?



2017. dec. 22. 15:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A 3 O2 biztosan "nagyobb helyet foglal" azonos nyomáson, mint a 2 O3, mert a molekulák közötti távolság a sokszorosa a molekulán belüli távolságoknak.


Ózont oxigénné úgy, hogy lezárod a dobozt és vársz. Az ózonmolekula ugyanis instabil szerkezetű, igyekszik megszabadulni a számára terhes oxigénatomtól, és amint tudja, meg is teszi ezt. Ehhez pedig elég, ha egy másik ilyen harcias ózonmolekulával találkozik, aki ugyancsak le akarja adni: összeteszik amijük van, és három stabil molekulára bomlanak (O2).


Az oxigén szintje igen, csökkenni fog, először gyorsan, majd ahogy ritkul az O2 és feldúsul az O3, úgy egyre lassabban, hiszen az egyre több ózonmolekula között egyre ritkábban találkozik három oxigénmolekula a kritikus helyen (koronakisülés). Végül stagnálni fog egy bizonyos szinten az oxigén szintje, nem csökken tovább. Ezen a szinten lesz egyensúlyban az oxigén/ózon aránya, annyi ózonmolekula bomlik el kétatomos oxigénné, amennyi O2-t tud átalakítani az ózongyártó ketyeréd ózonná.

2017. dec. 22. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ!

Lehet valahogy gyorsítani az O3 -> O2 átalukálás folyamatát?

2017. dec. 22. 22:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezt nem tudom, de gyanúm szerint a nyomás növelésével nő a reakció intenzitása, hiszen közelebb kerülnek egymáshoz a molekulák, adott idő alatt több ózonmolekula tud egymással találkozni, a leszakadó naszcensz oxigénatomok párt találni maguknak. A nyomás növelése kedvezni szokott az ilyen és hasonló reakciók végbemenetelének, mert csökken a molekulák szabad úthossza, gyakrabban, többször ütköznek egymással, nagyobb az esély a reakcióra. Valószínűsítem, hogy a hőmérséklet növelése is hasonló hatással lehet az ózonra.


Továbbá az is megoldás lehet, ha valamilyen reagens anyagot juttatsz az ózonnal telt légtérbe, az ózon ugyanis az egyik legreaktívabb ismert oxidálószer. Bár ez esetben a "fölös" oxigén nem felszabadulni fog, hanem reagál és valamilyen oxidot képez. Ha a reagens olyan anyag, amely szabad kétatomos oxigéngázzal alaphelyzetben nem lép reakcióba, valamint az ózon oxidáló reakciója során nem alakul ki gyulladási hőmérséklet, akkor a keletkező O2 gyorsan fel fog dúsulni a légtérben.

2017. dec. 22. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dq ***** válasza:

#1 "A 3 O2 biztosan "nagyobb helyet foglal" azonos nyomáson, mint a 2 O3, mert a molekulák közötti távolság a sokszorosa a molekulán belüli távolságoknak. "


A térfogat nem csak a nyomás, de a hőmérséklet függvénye is.


(Ez az érvelés meg ugye vicc, csak nem értem?)

2017. dec. 28. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!