Ha CO2-t adunk vízhez szénsav keletkezik. Többi lent?
H2O+CO2 = H2CO3
Ez bomlik H+ra és HCO3-ra. H+ savas kémhatást okoz, HCO3- bázikusat. Na most akkor összességében miért lesz savas a kémhatás?
H2CO3 <-> H+ + HCO3-
Egyensúly, valamennyi forma disszociált állapotban van, valamennyi meg disszociálatlan.
A HCO3- azért bázikus, mert visszaveszi a protonokat, hogy H2CO3-t formáljon. Pl. NaHCO3-t teszel vízbe, akkor 100% HCO3- van benne, vagyis az egyensúly el van tolódva. Hogy elérje az egyensúlyt, H+ -t kell felvennie. ->bázikus lesz a kémhatás
De ha H2CO3-ként rakod be (vagy CO2-ként, ugyanaz), akkor 100% H2CO3 van az oldatban, vagyis az egyensúly eléréséhez H+ -t kell leadnia. ->savas lesz az oldat kémhatása.
Köszönöm a választ!
De ha 100% H2CO3-bol lesz 50% H+ es 50% HCO3-, akkor ott mi okozza a savas kémhatást?
Na jól van, kezdjük elölről. Az egyetlen dolog, ami a savasságot meghatározza, az a H+ ionok koncentrációja. Ha mondjuk 10^-3 M, akkor pH=3. Ha 10^-8 M a koncentrációjuk, akkor meg pH=8. Akkor is, ha a HCO3- ionok koncentrációja 20 M vagy 5, vagy 10^-5 vagy 0, vagy akármennyi. Oké? Ha egy oldatban a H+ ionok koncentrációját tudjuk, akkor tudjuk a pH-t, mert a kettő között egy egyszerű matematikai összefüggés vagy pH=-lg[H+]. Tehát ha van két oldatod, amikben a H+ koncentráció mondjuk 10^-2 M, de a HCO3- koncentráció az egyikben 20 M, a másikban meg 0 M, pontosan ugyanannyi lesz a pH (pH=2 ebben az esetben). Mégis a HCO3- valóban általában lúgos. Miért? Mert olyan reakcióban vesz részt, amivel befolyásolja a H+ koncentrációját. Mint az egyenlet amit felírtam előbb is. De önmagában az, hogy a HCO3- bázikus és kész, nem igaz. SEMMI nem önmagától savas vagy bázikus a H+/OH- párt kivéve. A HCl (sósav) se savas és kész, csak olyan reakciója van, amiben H+ keletkezik (HCl -> H+ + Cl-). Ha ezzel eddig bármi újat mondtam, akkor lehet, hogy elő kéne venned valami alap kémia könyvet.
Na most vizsgáljuk meg az egyenletet:
H2CO3 <-> H+ + HCO3-
A jobb oldalon keletkezik H+, ami a savasságot okozza. Tehát ami jobbra tolja el az egyensúlyt, az savasságot okoz, ami balra tolja el, az pedig lúgosságot. A HCO3- abban az esetben okoz bázikus kémhatást, amikor az egyensúlyinál több van belőle. Pl. NaHCO3 egyszerű vizes oldatot csinálsz, akkor 100% HCO3- formában van, vagyis az egyensúly fel van borulva a jobb oldal irányába. Ezért vesz fel H+ ionokat, és így van bázikus hatása.
DE! Ha H2CO3 oldatot csinálsz, akkor az egyensúly BALRA van eltolva, vagyis jobbra fog tolódni, hogy egyensúlyba kerüljön. És mint látod az egyenleten, ilyen irányban NEM érvényesül a HCO3- bázikus hatása. Mert a HCO3- H+ ionokat venne fel, akkor az egyenletet elfele tolná az egyensúlytól, vagyis a kedvezőtlen irányba. Ami nem fog megtörténni. A keletkező HCO3- pedig pont egyensúlyi mennyiség, és nem tolja már sehova az egyensúlyt.
Köszönöm a kimerítő választ! Azt hiszem, sikerült megértenem. :)
H2CO3 <-> H+ + HCO3-. A H+ alapján ki lehet számolni a pH-t, ami nyilván savas tartományban fog mozogni, mert nem keletkezik OH-, ami befolyásolni tudná az értéket, hiszen OH- csak úgy keletkezhet, ha a HCO3- protont vesz fel, amivel még több H2CO3 keletkezne, az pedig ugye nem jó. Jól értettem meg? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!