Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A higanygőz abszorbálódik...

A higanygőz abszorbálódik tárgyakba?

Figyelt kérdés
Eltört a lázmérő X hónapja a spajzban, nem tud szellőzni a helyiség. Használjuk, nyitódik az spajz ajtó napi 10x legalább. A higanygőz mennyiség a konyhába és a többi szobába valószínűleg átszivárog. Sehol sem találok választ, tehát a kérdésem; a tárgyak abszorbálják a higanygőzt és megmérgeződhetek a használatuktól?
2017. dec. 7. 05:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Porózus szerkezetű tárgyakba esetleg, de nem tartósan, onnan is ugyanúgy elpárolog. Más tárgyakkal, anyagokkal inkább reakcióba léphet (ha lép), de akkor már nem fog párologni. Úgyhogy nem lesz mérgező egyik szobai tárgy sem.


Viszont ha nem sikerült összeszedni a higanyt, akkor tényleg szellőztessetek. Nem kell megfagyni, de napi egyszer cseréljétek a levegőt a lakásban.

2017. dec. 7. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:

A levegőben lévő elpárolgott higany annyira alacsony koncentrációt jelent, hogy ha tudna is abszorbeálódni anyagokba, akkor csakis a folyékony kifolyt higany közvetlen közelében lévő tárgyakban tudna káros koncentráció bejutni.

De tudtommal a higany csak egyes fémekbe tud abszorbeálódni.


Ha elég hideg helyen van, lecsapódni és felületen maradni tud, de itt is szerintem esélytelen az alacsony koncentráció miatt.

2017. dec. 7. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Van néhány abszorbense, de egyiket sem ajánlott egy háztartásban használni, mert több kárt okoz mint hasznot.

Sajnos a tévhittel ellentétben a kénporral nem lehet SZOBAHŐMÉRSÉKLETEN semlegesíteni.

Így marad az aprólékos összegyűjtés, és a szellőztetés.

Egyébként meg nem annyira veszélyes, mint hiszed. Ha az lenne, akkor például már az összes fogorvos meghalt volna, ennek ellenére évtizedeken keresztül dolgoznak higannyal.

2017. dec. 7. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mellesleg, az sem biztos hogy higanyos lázmérő volt. Kábé 30 éve már sehol sem gyártanak már higanyos lázmérőt Európában. Többnyire galliummal töltik a mai lázmérőket (ami ugyan mérgező, de nem annyira mint a higany, és nem halmozódik fel a szervezetben).
2017. dec. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:

"Többnyire galliummal töltik a mai lázmérőket (ami ugyan mérgező, de nem annyira mint a higany, és nem halmozódik fel a szervezetben)"

Hát ezt elég szép mennyiségben kell bekajálni mérgezéshez, bőrön át veszélytelen, szobahőmérsékleten minimálisan párolog, szóval ebből a szempontból jó cucc.

Viszont hőmérőként van vele baj, csak 29 fok felett folyékony, vagyis testhőmérőnek sem jó, hiszen a hőmérő nem testkontaktos részén szilárd maradna, akkor meg nem kúszik a mérőszál.

Erre nincs adatom ,de szerintem a galliumos lázmérő nem tiszta gallium, hanem higany-gallium ötvözet, gondolom tiszta higanyosnál sokkal kevesebb higanytartalommal.

Ennyiből a jóval kisebb ártalmasság is igaz lehet.

2017. dec. 7. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Egy galinstan nevű ötvözetet használnak a lázmérőkben a higany helyettesítésére: gallium, cink, indium ötvözet.
2017. dec. 8. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
#6: Köszönet, az ötvözettel nem lőttem mellé, azt nem gondoltam, hogy magasabb olvadáspontú ötvözők hozzáadása is képes lefelé vinni az olvadáspontot.
2017. dec. 8. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!