Az ősemberek fizikálisan erősebbek voltak a mai embereknél?
Ne keverjük az átlagembert és a kiugró kivételeket, pl. sportolók.
Meglepne, ha tömegesen lett volna olyan ősember, aki lefutja a már említett Boltot. Dopping ide vagy oda.
Vagy mondjuk eséllyel indulhatna egy olyan versenyen, ahol Fekete Laci szokott erőlködni.
Átlagember akkor is volt és mivel a túlélés megkívánta, az átlag biztos hogy EGYES szempontokból a mai átlagembernél szívósabb volt.
A napi több km gyaloglás, fizikai munka tűrés tutira jobb volt, mert életfeltétel volt.
Biztos, hogy jobban viselték a hideget, meleget, éhséget, alváshiányt.
De egy mai testépítő szerintem rengeteg olyan izmot is megdolgoztat és fejleszt, amit egy átlag ősember egy életen át alig használt.
Biztosan sokkal, de sokkal alacsonyabb izomtömeggel rendelkeztek egy mai sportolónál.
Egy mai úszóbajnok 100-ból 90 ősembert egy pofonnal agyon tudna csapni.
Egyáltalán, szétválasztanám az erősség és szívósság fogalmát.
Az átlagos ősember alkat éppen viszonylag vékony, inas lehetett, a nagy izomzat inkább hátrány lehetett mozgékonyságban és folyadék- és szilárd tápanyag-igény miatt is.
Összességében egészségi szempontból viszont kérdéses, ki lenne a nyerő.
Az biztos, hogy sokkal hatékonyabb immunrendszerük volt.
Próbálna csak egy mai "civilizált" ember úgy inni langyos nyári pocsolyából, mint valaha egy ősember, vagy akár mai természeti népek.
Azt sem tartom kizártnak, hogy mai egészséges körülmények közt egy ősember minimum a mai átlagéletkort hozná, de inkább többet, annak ellenére, hogy a saját körülményeik közt egy 40 éves már veteránnak számíthatott.
Biológiai értelemben, tehát evolúciós gondolkodást nézve bizonyíthatatlan, hogy lettek volna ősemberek.
Objektíven tehát az őseinket kell alapul venni még a fém megmunkálás vagy készítés előtti állapotok szerint nézve a dolgot.
Egész nap friss levegő, a munkához izmokat és a fejüket a találékonyságukat használták és olyan építményeket tudtak elkészíteni aminek az építő elemi a súlyuk miatt a a mozgatását sem tudják ma már elképzelni.
Őket nem taposta el a nemi identitásukban és az emberi mivoltukban olyan iskola amit női többség irányított és nem használtak olyan alapelveket, hogy a "Fiúk hülyék" Hanem a lányok az erős, önmagukért kiállni tudó, odaverős férfiakat választották, tehát dominált a testi erő is.
Az utazást lábizmokkal oldották meg nagyrészt úgyhogy amit ma edzőteremben végeznek azt még hatvan éves emberek is tizszeresen meg tudták csinálni kevésbé látványos izomzattal.
Szóval okosak, erősek, találékonyak voltak őseink, és ami ma van az az ő munkájuknak és kitartásuknak és áldozatkészségüknek köszönhető.
Nem tudom még aktuális e a kérdés,de válaszolnék rá én is.
Ha ősemberre gondolsz ne egy 2 méteres,kockahasú,bicepszes izomállatot képzelj el,hanem egy busman-szerű embert(azért őket hoztam példának mert ők a legismertebb a mai napig vadászó-gyűjtögető életmódon élő csoport). Értsd a maihoz képest alacsony termet és vékony,inas,szálkás alkat.
Lehet,hogy egy edzett mai ember(sportoló vagy elit katona mondjuk)agyon-vissza alázná súlyemelésben és két pofonból kiütné az ősembert,de a természetben nem ez lenne elsősorban a túlélés záloga hanem a szívósság és találékonyság. Az előbb említett busmanok például 2-3 órákat futnak egy antilop után amire az összeesik,kiállják a nappali 40-45 és az éjszakai 0 fokos hőmérsékletet egyaránt(ez utóbbi lehet így nem hangzik nagy cuccnak,de a 40 fok után eléggé éles váltás.) A félsivatagos területen minden nap kilómétereket mennek vízért vagy épp különféle növények gyökeréből,szárából nyerik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!