Van-e valami egyszerű módszer, amivel kimutatható a konyhasóban (NaCl) lévő kálium-jodid vagy kálium-klorid? Illetve, hogyan lehet kísérlettel összehasonlítani normál NaCl-lel?
lángba tartod és megnézed a színét, és hozzáméred egy etalonhoz
ja meg rá is van írva a zacskóra
A lángfestés elvileg jó, csak annyi vele a baj, hogy a nátriumnak nagyon erős a lángfestése, így elnyomja a többit (jóval kisebb mennyiségben is), ha jelen van.
A jodidion viszonylag könnyű kimutatni, valami enyhe oxidálószert kell találni, ami azt visszaoxidálja jóddá, de a kloridot békén hagyja. A jód színe rögtön látszik, de keményítővel egyértelműen kimutatható. (De egyébként a jodid ezüsttel is kissé más színű csapadékot ad, mint a klorid, de ez kis mennyiségnél, sok klorid mellett nem hiszem, hogy észrevehető.)
A káliumion kimutatása nehezebb. Például a z alkálifémek csapadékot csak néhány elég cifra vegyülettel adnak. Őszintén szólva hirtelen a lángfestésen kívül (ami, mint írtam, nem működik, ha az elegy mindkét iont tartalmazza) más egyszerű elkülönítési mód nem jut hirtelen eszembe.
Lángfestéssel még véletlenül se tudod kimutatni. A Na lángfestése ezerszer erősebb, és teljesen elnyom minden mást. A K pedig az egyik leggyengébb lángfestő. Szóval teljesen esélytelen. A műszer látja, de te biztos hogy nem fogod.
A K az alábbi reagensekkel képez csapadékot:
Perklórsavval, tömény oldatból
Borkősavval, szintén tömény oldatból
Nátrium-[hexanitritokobaltát(III)] -oldat= Na3[Co(NO2)6]
Nátrium-tetrafenilborát-oldat= Na[B(C6H5)4]
Ebből a borkősavat lehet érdemes megpróbálni. Hideg, tömény oldatot tömény borkősavval, és kontrollnak a tiszta NaCl. A K az egyik olyan elem, amit szervetlen laboron se könnyű kimutatni, ráadásul mellette van a Na... Szóval ha van is benne, nem garantált, hogy ki tudod mutatni házilag.
Jodid kimutatása elég könnyű. AgNO3 oldattal sárga csapadékot képez, de valószínűleg a Na mellett ez nem nagyon látszana.
Ólom-acetáttal hidegen jellegzetes sárga csapadékot képez, ami melegítés hatására visszaoldódik, majd lehűtés hatására csillogó, lemezes formában válik ki újra (aranyeső próba). Ez a tuti :D
Réz-szulfáttal barna csapadékot képez.
Aztán ott van az összes oxidációs reakció. Tömény kénsavval, vagy salétrom savval, peroxiddal, stb. elemi jód keletkezik. Fehér csapadék. Ecetsavval megsavanyított oldat jobban adja ezeket a reakciókat. Az elemi jód kimutatható keményítővel, nagyon erős kék (feketének látszik, ha tömény) színt ad.
Bocs első a lángfestés természetesen működik, de a nagy többségű anyagot lehet vele jól kimutatni, nem a nyomokban előfordulókat!
Ha pl 99% NaCl-ben lenne 1% sárgavérlúgsó azaz káliumferrocianid
mmint csomósodást gátló anyag vagy kálium-jodid
(GJ: mindkettőből baromi sok lenne ha 1% lenne benne annál jóval kevesebb van)
akkor is csak a nátrium sárga színét látnád, mert elnyomná a káliumét a vasét és a jódét is.
Egyszerűen túl kicsi ehhez a mennyiségük.
(Arról meg ne is beszéljünk hogy a csomósodást gátló sárgavérlúgsó miatt a sókristályok pattognak és kiugranak a lángból. Tapasztalatból írom.)
A kérdésre válaszolva a Jódot a kálium-jodidból keményítő hozzáadásával ilyen esetben könnyebb lenne kimutatni.
A kálium-kloridot például ezüst nitráttal mutathatod ki.
Bár azért a színelnyoásra is van megoldás:
"A kálium halványibolya lángfestését elnyomó sárga nátrium-színt kék színszűrővel, kobaltüveggel szűrhetjük ki."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!