Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyibe kerül egy nemzetközi...

Mennyibe kerül egy nemzetközi tudományos folyóirat elindítása, üzemeltetése?

Figyelt kérdés

Csak online, havonta megjelenő, "Open Access", azaz nyíltan elérhető és a szerzők számára teljesen ingyenes, angol nyelvű, referált-indexelt, legalább min. dupla anonim/"vak" -a bíráló sem látja a szerzők kilétét- bírálattal (mondjuk egy általános kémiai tárgyú).


ISSN számot kell igényelni/fenntartani az OSZK-n keresztül, vélhetően ennek is van költsége.: [link]

OSZK ISSN: [link]


A referáló-indexelő társaságoknál be kell jegyeztetni, mindenek előtt a Science Citiation Index Expanded (SCIE)-ben az ISI-nél.: [link]


Állítólag a jelentkező folyóiratok 10%-át veszik fel évente az SCIE-be (ami nem az SCI, oda, csak kiválasztás alapján lehet bekerülni). Ha elutasítják, 2-3 évig nem ismételhető meg a beküldés. Fura ez, arcra megy kicsit?

Erre fel minden doktori iskola az SCI-t ismeri el.

De gondolom az SCIE tagságért évente azért fizetni kell (ingyenességet/előfizetés költséget nem találom sehol)...


Ezen kívül, még számos tudománymetrikai szervezetél érdemes regisztráltatni (pl. SCOPUS).

És pl. a többi egy kémiai folyóirat esetén: Journal Citation Reports/Science Edition, Chemical Abstracts Service (CAS), Google Scholar, Academic OneFile, Current Abstracts, Current Chemical Reactions, Current Contents/Physical, Chemical and Earth Sciences, EBSCO Chemical Engineering Collection: India, EBSCO Discovery Service, EBSCO TOC Premier, Gale, Index Chemicus, INIS Atomindex, OCLC, Reaction Citation Index, Reaxys, SCImago, Summon by ProQuest, stb...


Továbbá számos költség lehet, még, pl. az NMHH-nál, más hivataloknál.


Kell szerkesztőbizottság és főszerkesztő, neves magyar egyetemi professzorokból, kutatókból felépítve. Tiszteletdíjak nem nagyon lennének, csak, ha az MTA állja. EU forrás kizárva, hosszú távon túl bizonytalan egy komoly folyóirat esetében.


Az internetes tárhely, a biztonságos archiválás, tárolás tükörszervereken.


Mibe kerül ez évente? A Magyar Tudományos Akadémia berkein belül lehet erre anyagi forrás, kapacitás?



2017. nov. 16. 02:05
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A dolog ott kezdődik, hogy elvileg indíthatsz ugyan új folyóiratot, (sok egyetemi kar megteszi mostanában) de ahhoz, hogy az bekerüljön a SCI adatbázisba, és impact factort szerezzen a jelenlegi gyakorlat szerint minimum 5-6 év sikeres működés szükséges. A sikeresség mérőszáma az, hogy a már impact factoros folyóiratokban a Te folyóiratod cikkeit mekkora számban és arányban idézik és az idézők milyen magas nemzetközi diverzitást mutatnak.

Az MTA korábban sikeres impact factoros folyóiratai egy időben sorra elvesztették az IF-üket és kikerültek az adatbázisokból, mert nem tudtak megfelelni a folyamatosan ellenőrzött minőségi kritériumoknak, amelyekből nagyon sok van és ráadásul folyamatosan változtatják is őket, ráadásul egy részük nem is nyilvános szűrési kritérium, hogy ne lehessen kijátszani.


Mivel egy nemzetközi tudományos folyóiratot sikerre vinni és elérni, hogy referálják, indexeljék és bekerüljön a JCR-ba nagyon komoly tudományos és tudományszervezési teljesítmény, a dolog a 22-es csapdájára emlékeztet. Hiszen a szerzők mindaddig nem fogják a jó cikkeiket neked küldeni ameddig nincs impact factorod, viszont addig nem lesz impact factorod ameddig nem jelennek meg nálad éveken keresztül folyamatosan olyan cikkek, amiket más már elismert folyóiratok szerzői nagy számban idéznek. Mindaddig amíg ez nem történik meg a folyóiratod lényegében cikktemető, ahová komoly szerző nem küld kéziratot. Egyedül azt teheted meg, ha sok pénzed van, hogy jó kéziratokat "vásárolsz", azaz komoly tiszteletdíjat fizetsz kiváló kutatóknak, hogy hozzád küldjék a kevésbé jó, de még mindig potens cikkeiket.


Éppen ezért a nagy kiadók (Elsevier, Springer) manapság már folyóirat alapítás helyett inkább a már létező és jól működő impact factoros (egyetemi, alapítványi, egyesületi vagy magán) független folyóiratokat igyekszenek nagyon magas összegekért összevásárolni. Egy-egy impact factoros folyóiratért százmilliókat fizetnek az alapítóiknak úgy, hogy a szerkesztőségnek közben részesedést és mindenféle bónuszokat ígérnek, ha folytatják munkájukat az új tulajdonos szárnyai alatt.


A legtöbb újonnan alapított tudományos folyóirat befullad mielőtt 2. vagy 3. kötetét elérné. Rengeteg munka és pénz van ilyenkor benne, ami elveszett.


Mibe kerül?

1. Talán akkor a legolcsóbb, ha megveszel egy már impact factoros működő folyóiratot egy olyan intézménytől ami éppen csőd közelében van. Ez esetben akár már 30-40 millió forintért megszerezheted, ha bajban vannak. Utána már csak működtetned kell, ami attól függ hány cikket akarsz évente megjelentetni. Ha keveset, akkor nem leszel ismert és ha nem idézik elég cikkedet elveszítheted az IF-edet. Ha sokat akkor sok időt, energiát, pénzt igényel. Ha viszont már van impact factorod és Open Access a folyóirat akkor akár önfenntartó is lehet, mert a befolyó díjak fedezhetik a kiadásokat, persze a kockázat a tiéd.

2. Ha magad alapítasz folyóiratot és 0 ismertségről impact factoros akarsz lenni, akkor számolj minimum 5 évvel ameddig komoly pénzekért kell vásárolnod kéziratokat, különben csak olyan cikkeid lesznek, amiket minden más folyóirat már elutasított.

3. Alkalmaznod kell magasan kvalifikált és angolul profi módon levelező munkatársakat akik sok munkaidőt hajlandóak befektetni a dologba.(Ha egyetemi kar dékánja, vagy intézetigazgató vagy akkor ez esetleg hatalmi szóval is működhet, de annak meg az a hátránya, hogy a kollégák nem lesznek érdekeltek a színvonalas munkában...)

2017. dec. 7. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

# 1.: Ha az SCIE-be (SCI Expanded) bekerül, akkor is lesz az SCI-vel azonos módon számolt impakt faktora, én úgy tudom. Az SCIE-be lehet jelentkezni is, kérdés befogadják-e a folyóiratot.


Ha az SCIE befogadja, máris van "rendes" impaktja a lapnak (sok folyóirat van, aki az alapítástól referált itt és mondjuk 0.4-es impaktról indult és felfejlődött 1,3 impakra 6-9 év alatt). Van tudományterület, ahol a létező legerősebb ACS folyóirat sem jobb kb. 4-es impaktnál. Szerintem, az SCIE üzemeltetőjének kell a szolgáltatásért előfizetési díjat fizetni (csak nem tudom, mennyit, mert ez nyilván különmegegyezés tárgya).


5-6 év impakt nélkül, ennek semmi értelme sincs. Ki az az "őrült", aki akár pénzért is, de munkákat közöl nem referált folyóiratokban?


A másik kérdés, ezzel lehet pénzt keresni? Hol van olyan impakt nélküli folyóirat, aki fizet a cikkemért (azaz nem predátor, hanem tényleg fizet pár ezer dollárt)? Mert akkor ebből meg tudnék élni elviekben. Más kérdés, hogy ez már régen nem tudomány, de hogy lehet, hogy eddig ilyenről nem hallottam, csak a tolvaj, referálatlan, un. predátor folyóiratokról?


A Magyar Kormánynak megérné új folyóiratokat indítani?

A török kormányban miért érte meg? Kormányzati szinten, de még az MTA szintjén is, pár száz millió Ft, hasonló kaliberű célokért nem összeg.

Mennyi kapcsolat tőkét hozhatna ez?

Mennyire pezsdítheti fel egy működő tudományos folyóirat az adott ország -adott terület, pl. kémiai- tudományos életét?

2017. dec. 7. 23:09
 3/3 anonim ***** válasza:

A tudomány nemzetközi játszma, így a nemzeti kormányoknak nem igazán érdeke tudományos folyóiratot alapítani. Egy folyóirat a nemzetközi kutatói társadalmat szolgálja nem az alapító országát.


Az alapítástól semmiképpen nem lehet IF-a semmilyen folyóiratnak, mert az IF definíciója, hogy a tárgyévben kapott idézettségek az előző két év cikkeire osztva az előző két év cikkeinek számával. Tehát ez minimum 3 évet jelent ameddig ugye nincs IF. Ráadásul egy adott évi IF az az után következő év JCR-jában fog csak megjelenni június-július táján, tehát az már minimum 3,5 év, de a valóságban 5-6 év a realitás, mert az is idő míg a nemzetközi kutatói társadalom megismeri azt a folyóiratot és egyáltalán eszükbe jut oda kéziratot benyújtani.


A különböző intézmények (egyetemek, kutatóközpontok, akadémiák, tudományos társaságok) szoktak ugyan házi-folyóiratokat alapítani, de ezek nem szoktak sikeresek lenni, mert nem tekintik függetlennek a támogató intézménytől, mint ahogy nem is azok. Az ilyen folyóiratok kora lejárt, mert senki sem hiszi el, hogy az illető intézmény dolgozói (és különösen vezetői) is ugyanolyan elbírálás alá esnek, mint a "külsősök" cikkei. Ha egy folyóiratnál korrupció, kivételezés, urambátyám összefonódások jelennek meg, akkor az a folyóirat pillanatok alatt tönkre is megy, egyre romlik a színvonala, egyre kevésbé idézik, egyre jobban marginalizálódik. Ha egy folyóirat sikeres, akkor ott mindig komoly független lektorálás van, mert az a folyóirat érdeke.

2018. márc. 14. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!