Mik a hótágulás káros és hasznos következményei? És a káros következményeket hogyan tudom elkerülni?
De milyen területen?
Például ha fogászatban a betét anyaga nagyon "hőtágulékony" lenne, akkor nem egy fagyi elnyalása során megrepedne vagy az anyag, vagy a fog.
A hőtágulás egy jelenség. Nyilván van olyan eset, mikor ez hasznos, mert erre a jelenségre alapozva meg lehet tervezni egy eszközt. Mondjuk egy bimetál kapcsolót, ami két különböző anyag eltérő hőtágulása miatt egy adott hőmérsékleten úgy hajlik meg, hogy azzal nyitja – vagy zárja – az áramkört. Bizonyos esetekben meg káros, ha egy szilárd dolgot fix pontok közé fogsz, ott a hőtágulás feszültséget fog kelteni, összenyomja, vagy éppen feszíti az adott tárgyat.
Hogy mik a hasznos és káros következményei? Itt muszáj visszakérdezni, hogy mire nézve? Mi az a dolog, aminél a hőtágulás hasznos és káros következményeit akarod vizsgálni. Nyilván a védekezés is ennek megfelelő. Pl. egy csővezetéknél egy U alakú betoldás kellő rugalmasságot ad ahhoz, hogy a hőtágulásból adódó problémák ne lépjenek fel. Nyilván egy hídszerkezetnél ez nem megoldás, ott egy dilatációs hézag lesz a megoldás, ami meg a csővezetéknél nem megoldás.
A fizika "területéről" nézve nincsenek "hasznos" vagy "káros" dolgok, jelenségek. Ott csak a dolgok és jelenségek vannak. :)
Az ember - és persze a kultúrája - határozza (határozta) meg a "hasznosság-károsság" fogalmát. Tehát ez nem abszolút értelmű dolog.
Amúgy meg van ami egy helyzetben "káros" más helyzetben "hasznos". Pedig ugyan az a dolog.
Gondold végig, és keress példákat rá!
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!