Szerinted mi a tudomány legnagyobb és legnehezebb kérdése?
Véleményem szerint az "végső" Univerzum eredete (tehát az ősrobbanás előtti kiindulópont keletkezése). Lehetséges, hogy valaha kapunk rá választ (szerintem nem)?
Ui.: kreások kíméljenek
Az itt válaszolók egy része mindig rosszindulatú volt. És persze nem tudnak sokat. Egyszer a fénysebességről kérdeztem, nem fogták fel, én többet tudok róla, de engem néztek hülyének... Az M-elmélet is már vagy 10 éve közismert...
Nem tudom, mennyit érnénk el azzal, hogy megfejtjük a mi univerzumunkat. Nem biztos, hogy azon kívül is olyanok a fizikai törvények, de lehetséges, hogy előrevinne ebben is, pl. kiderülne, hogy van multiverzum. Szerintem hasonlónak kellene lennie a többi világnak is. Pl. idő nélkül nem tudok elképzelni egyet, azelőtt is lennie kellett valaminek. Az univerzum megismerése, tér, idő, mi volt, van az univerzum előtt, azon kívül, sötét anyag és energia (azt sem tudják, mi az), fekete lyukak, van-e vallási értelemben vett túlvilág. Ez utóbbi is segíthet az univerzum keletkezésére vonatkozóan. Valószínűleg van, sokan beszámoltak már róla, ahogy szellemekről is. Volt itt egy kérdés a szellemekről, több tucat ember leírta az élményeit teljesen hihetően.
@10:
"Jelen pillanatban a gravitáció kérdése a legfontosabb és legégetőbb szerintem.
Remélem, hogy a grav. hullámok bizonyítása, egyre jobb mérésének eredményei itt áttörést fognak hozni."
Szinte bizonyosan nem. A gravitációs hullámokat nagyon nagy léptékű események (konkrétan böszme nagy fekete lyukak, esetleg neutroncsillagok összeolvadása) során vagyunk képesek észlelni, míg a gravitációval kapcsolatos kérdőjelek a nagyon kis léptékű viselkedésével kapcsolatosak. Azzal, hogy hogyan viselkedik a gravitáció olyan mérettartományokban, ahol a kvantumos jelenségek már döntő fontosságúak. Szóval a kettő a lehető legtávolabb áll egymástól. A gravitációs hullámok észlelése remek dolog és sok kaput megnyithat, de pont nem a kvantumgravitációs kutatások számára.
@12:
"Mi az a kreaciakármi? Ők mit "vallanak"?"
Valóban nem Mojjo lelki élete a topic témája.
---
Hiába okoskodtok, a tudomány legnehezebb kérdése Isten létezése, mert a tudományhoz is kell hit, ennek ellenére a diktatórikus tudo... Ja bocsi, ez az ezóba ment volna.
Komolyra fordítva a szót. Az abiogenezis tényleg nagyon nehéz téma, különösen annak fényében, hogy nem ismerjük az élet definícióját (először talán ezt kéne leírni). Az nem teljesen igaz, hogy nem volt próbálkozás (gondoljunk a Miller-Urey-kísérletre). Tehát nem az aminosavak keletkezése a kérdés, hanem ezek kapcsolódásának módja (magyarul az aminosav szekvencia) és a nukleinsav-fehérje "összefonódás" (a génexpresszió eredete). Amúgy magát az életet is rendkívül nehéz definiálni.
Érdekes kérdés még (persze már közel sem a legnehezebbek közé tartozik) eukarióta ostor eredete. Az endoszimbiózis általánosan elfogadott része nem ad magyarázatot eme problémára.
A humán agy szerkezete és működései sem éppen könnyűek.
"topic témája"
Ezt jól megmondtam... Elnézést, csak nem volt sok időm leírni, ezért kapkodtam.
"A gravitációs hullámokat nagyon nagy léptékű események (konkrétan böszme nagy fekete lyukak, esetleg neutroncsillagok összeolvadása) során vagyunk képesek észlelni, míg a gravitációval kapcsolatos kérdőjelek a nagyon kis léptékű viselkedésével kapcsolatosak."
Ez igaz. Viszont most van először lehetőségünk kézzel fogható adatokat kapni a gravitációs hullámok mérésével.
És nem hiszem, hogy nagyon tévedek, ha feltételezem, hogy a gravitáció jobb megismerése makroszinten hozhat olyan forradalmi felfedezéseket, ami a mikroszintre is hasznos.
"Az abiogenezis tényleg nagyon nehéz téma"
Valóban az élet keletkezése, az élettelen és élő közti átmeneti terület homálya fontos kutatási terület (mert többek közt az élet nem törvényszerű és képlékeny definíciója lehetetlenné teszi konkrét vonal meghúzását).
De szerintem istenigazából ez egyrészt nem sokat befolyásol a tudományunk felhasználható praktikumának fejlődésén (miközben persze világképi, biológiai nézőpontból tényleg fontos kérdés), másrészt jó eséllyel megválaszolható lesz sok kérdése, amint megtaláljuk az első valóban IDEGEN életet (akár mmikrobiális szinten). Sőt, szerintem amíg nem találunk más életet, nyitva is marad a kérdés.
"@17: A gravitációs hullámok léte az áltrel egyik jóslata, a viselkedésüket az áltrel leírja,megfigyelésükkel nem lépünk ki az áltrel birodalmából."
Ezzel teljesen nem tudok egyetérteni.
Eddig feltételeztük, hogy vannak, jósoltuk őket, most meg mérni tudjuk.
Ez jóval nagyobb játékteret ad.
Főleg, hogy ha a méréseink lehetővé teszik majd a mai gigajelemnségeknél finomabb események észlelését is.
Ez jelentős különbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!