Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem inaktiválódik...

Miért nem inaktiválódik diploid szervezetekben minden kromoszómából az egyik?

Figyelt kérdés
A dóziskompenzáció miatt diploid szervezetekben inaktiválódik az egyik X kromoszóma (nőkben), és az összes gén a másikról íródik át (és az inaktiválódott X kromoszóma a Barr-test). A kérdésem az lenne, hogy miért nem történik ez az összes kromoszómával, miért csak az X-el? Elvégre mindegyikből 2 van, és bár az allélösszetétel nem azonos, a homológ kromoszómák ugyanazokat a géneket kódolják.

2017. okt. 21. 21:06
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Inkább nézzük a másik irányból. A diploid szervezetek egy halom energiát ölnek abba, hogy a génekből két készletet tartsanak fenn. Vajon mi értelme lenne ennek akkor, ha az egyiket nem használnák?


Az, hogy az X kromoszómák egyikét inaktiválják, az inkább további költésget és bonyodalmat jelent a sejtnek. Azt hogy erre mégis szükség van, az csakis amiatt a speciális helyzet miatt van, hogy X kromoszómából a férfiaknak csak egy van.

Vagyis mivel a többiből mindenkinek kettő van, így nincs mit kompenzálni. Teljesen fölösleges hát egy inaktiváló rendszert fenntartani, ami figyeli, hogy minden kromoszóma közül az egyik (és csak az egyik) inaktív legyen, végrehajtja az inaktiválsát, sőt, adott esetben észreveszi, hogy mondjuk az 5-ös kromoszóma anyai verzóján az egyik gén hibás, azért ott az apai allélt kapcsolja be, de ugyancsak az 5-ös kromoszóma másik génjén az apai alléla hibás, és ott az anyait kell bekapcsolni.


Amúgy ez a probléma éppenséggel fennáll az X kromoszóma inaktiválásá miatt az X-kromoszómás génekre, és egy általáns inaktiválás kilőné a heterozigótaság nagy előnyét, azaz hogy sok génből egy jó allél is elég.


Az X kromoszómán az inaktiválásnak van adaptív előnye, hiszen van mit kompenzálni, de a többire nincs.


(Nem mellesleg amúgy egy csomó X kromoszámás gén megkerüli az inaktiválást és nőkben mindkét allél aktív.)

2017. okt. 22. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Dóziskompenzáció az emlősökben faszán működik ugyan, de nem mindenhol ugyanígy mennek a dolgok. Például az ecetmuslicában a nőstényekben mindkét X kromoszóma aktivitása a felére csökken.


Egyébként valószínűleg a magyarázat annyi, hogy ez meg is ölné a diploid genom minden előnyét. Többet nem komplementálhatna egy hibás allélt a működő párja (mert az egyik inaktiválódik, a másik mintha homozigóta állapotban lenne), többé nem működne a kodomináns öröklődés (például nem létezne AB vércsoport). Vagyis onnantól nyugodtan lehetnénk haploidok is, arról meg azért tudni lehet, hogy evolúciósan nem volt túl sikeres.

2017. okt. 22. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2017. okt. 22. 12:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!