Zuhanáskor az adott zuhanó test folyamatosan gyorsul, amíg földet nem ér, vagy egy idő után nem gyorsul tovább?
Ha az ideális esetet nézed, azaz van egy gömböd, amire a gravitáció és a homogén sűrűségű levegő légellenállása hat, akkor a földet érés pillanatáig folyamatosan gyorsul, de a gyorsulás üteme lassul, és a sebesség egyre jobban megközelíti az úgynevezett terminális sebességet, aminél gyorsabban az adott körülmények között nem tud esni. Mert a súlyát a sebességgel növekvő légellenállás azon a ponton egyensúlyozza.
A gyakorlatban persze ha elég magasról dobsz le valamit, akkor a kezdeti gyorsulás után később még lassulhat is a test, pl. a légkör lent sűrűbb mint fent, így nagyobb légellenállást tud kifejteni, vagy buckázik a test, és amikor nagyobb homlokfelülettel néz lefelé, akkor lassulni tud.
Egy átlag ejtőernyős (az ernyő kinyitása előtt) kb. 200 km/h-ig gyorsul, és nem kell sok idő, hogy elérje, 10-20 másodperc alatt megvan.
Ez egy ejtőernyős sebesség-idő diagram.
A zöld légkör nélkül lenne, a kék a (földi) valós. Látszik, hogy egy idő után beáll egy állandó sebesség.
Érdekes, hogy 500 km/h feletti sebességet is elértek már különleges felszerelés nélkül, "mint a cövek" stílusban.
Felix Baumgartner azért ment olyan gyorsan, mert az elején gyakorlatilag légüres térben esett. Így nézett ki a sebességének grafikonja:
Fél percig lineárisan, szinte légellenállás nélkül gyorsult, majd a legnagyobb sebességét 27 km magasságban érte el, ahol a levegő sűrűsége a tengerszinti 2%-a. Utána már csak lassult az egyre sűrűbb levegő, egyre nagyobb légellenállás miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!